Yapay Zeka Nedir? Faydaları ve Riskleri Nelerdir

Yapay Zeka, veya AI , bilgisayar bilimleri odaklı bir dal için düşünme ve öğrenme yeteneğine sahip makineler yaratma konusunda “kapsayıcı terim” dir. Deneyimlere dayanarak, AI’lar gelecekte daha iyi kararlar almayı öğrenir. Bilgiyi hem öğrenme hem de uygulama yeteneği; insanların dünyayı anlama biçimini taklit eder ve makinelerin bir zamanlar sadece insan aklıyla mümkün olan görevleri yerine getirmesine izin verir.

SIRI’den kendi kendine giden arabalara kadar yapay zeka (Artifical Intelligence – AI) hızla ilerliyor. Bilim kurgu, yapay zekayı sık sık insan benzeri özelliklere sahip robotlar olarak tanımlarken, AI; Google’ın arama algoritmalarına, IBM’in Watson’ına ve otonom silahlara kadar her şeyi kapsayabilir.

Günümüzde yapay zeka, dar bir görevi yerine getirmek için tasarlandığı için, dar AI (veya zayıf AI) olarak bilinir (Örneğin; sadece yüz tanıma veya sadece internet aramaları veya sadece araba kullanma).

Bununla birlikte, bir çok araştırmacının uzun vadeli hedefi genel AI (AGI veya güçlü AI) oluşturmaktır. Dar AI, satranç oynamak veya denklemleri çözmek gibi özel görevi ne olursa olsun insanlardan daha iyi performans gösterse de, AGI neredeyse her bilişsel görevde insanlardan daha iyi performans gösterecektir.

“Medeniyet hakkında sevdiğimiz her şey bir zekanın ürünüdür, bu nedenle insan zekasını yapay zeka ile güçlendirmek medeniyetin daha önce hiç olmadığı gibi gelişmesine yardımcı olma potansiyeline sahiptir – teknolojiyi faydalı tutmayı başardığımız sürece.”

Max Tegmark, Future of Life Institute Başkanı

İçindekiler

Yapay Zeka (AI) güvenliğini neden araştırmalısınız?

Yakın vadede, yapay zekanın toplum üzerindeki etkisini faydalı tutma hedefi; ekonomi ve hukuktan doğrulama, geçerlilik, güvenlik ve kontrol gibi teknik konulara kadar birçok alanda araştırmayı güdülüyor. Dizüstü bilgisayarınız çökerse veya hacklenirse küçük bir sıkıntıdan biraz daha fazla olabilir, ancak bir AI sisteminin arabanızı, uçağınızı, kalp pilinizi, otomatik ticaret sisteminizi veya güç şebekenizi kontrol etmesi durumunda yapmasını istediğiniz şeyi yapması daha önem kazanır.

Bir diğer kısa vadeli zorluk ise ölümcül otonom silahlarda yıkıcı bir silahlanma yarışını önlemektir.
Uzun vadede, güçlü AI arayışı başarılı olursa ve bir AI sistemi tüm bilişsel görevlerde insanlardan daha iyi olursa, önemli bir soru “Ne olacak?” tır.

1965’de I.J.Good daha akıllı AI sistemleri tasarlamanın bilişsel bir görev olduğunu işaret etmiştir. Böyle bir sistem potansiyel olarak kendini geliştirmeye uğratarak, insan zihnini geride bırakan bir zeka patlamasını tetikleyebilir. Devrim niteliğinde icat edilen süper yapay zeka; savaşı, hastalığı ve yoksulluğu ortadan kaldırmamıza yardımcı olabilir ve böylece güçlü AI yaratmak insanlık tarihindeki en büyük olay olabilir.

Bazı uzmanlar, AI’nın hedefleri süper-zeki olmadan önce kendimizle hizalamayı öğrenmedikçe, bunun da son olabileceği endişesini dile getirdiler. Güçlü AI’a ulaşılıp ulaşılamayacağını sorgulayanlar var ve süper zeki AI yaratılmasının faydalı olacağı konusunda ısrar eden diğerleri var. Bu olasılıkların her ikisini de biliyoruz, fakat yapay zeka sisteminin kasıtlı veya kasıtsız olarak büyük zarar verme potansiyelini de biliyoruz.

Bugün araştırmanın, gelecekte bu tür potansiyel olumsuz sonuçlara hazırlanıp önlememize ve böylece tuzaklardan kaçınırken AI’ın faydalarından yararlanmamıza yardımcı olacağına inanıyoruz.

Yapay Zeka Nasıl Tehlikeli Olabilir?


Çoğu araştırmacı, süper akıllı bir AI’ın sevgi veya nefret gibi insani duyguları sergileme olasılığının düşük olduğunda hemfikirdir. AI’ın nasıl bir risk haline gelebileceği ile ilgili, uzmanlar muhtemelen iki senaryo düşünüyor:

 1. AI yıkıcı bir şey yapmak için programlanmıştır: Otonom silahlar öldürmek için programlanmış yapay zeka sistemleridir. Yanlış kişinin elinde, bu silahlar kolayca kitlesel kayıplara neden olabilir.[İlginizi çekebilir: Amazon, Microsoft ve Intel katil robotlar üzerine çalışıyor]
 2. AI yararlı bir şey yapmak için programlanmıştır, ancak hedefine ulaşmak için yıkıcı bir yöntem geliştirir: Bu, AI ’nın hedeflerini kendi hedeflerimizle tam olarak hizalayamadığımızda gerçekleşebilir, ki bu oldukça zordur.

İlginizi çekebilir: Robotlar kendi kendilerine ırkçı davranış geliştirebilirler

Son Zamanlarda Yapay Zeka Güvenliği Neden Merak Uyandırıyor?

Stephen Hawking, Elon Musk, Steve Wozniak, Bill Gates ve bilim ve teknolojideki diğer birçok büyük isim son zamanlarda medyada endişelerini dile getirdi ve AI’ın oluşturduğu riskler hakkında önde gelen AI araştırmacıları da açıklamalar yaptı. Bu konu neden aniden manşetlerde?

Güçlü AI arayışının nihayetinde başarılı olacağı fikri uzun zamandır bilim kurgu düşünülüyordu. Bununla birlikte, son atılımlar sayesinde, uzmanların sadece beş yıl önce on yıllarca uzak olduğu düşünülen birçok AI kilometre taşına ulaşıldı. Bu da birçok uzman tarafından hayatımızda süper zeka olma olasılığının ciddiye alınmasını sağlıyor.

AI, herhangi bir insandan daha akıllı olma potansiyeline sahip olduğundan, nasıl davranacağını tahmin etmenin kesin bir yolu yoktur. Geçmişteki teknolojik gelişmeleri bir temel olarak kullanamayız çünkü hiçbir zaman, bilmeyerek zekileştirebileceğimiz hiçbir şey yaratmadık.

Karşılaşabileceğimiz en iyi örnek, kendi gelişimimiz olabilir. İnsanlar artık gezegeni kontrol ediyor, biz en güçlü, en hızlı ya da en büyük olduğumuz için değil, en zeki olduğumuz için.
Artık en zeki değilsen, kontrolümüzde kalacağından emin miyiz?

Gelişmiş Yapay Zeka Hakkında En Önemli Mitler

yapay zeka
Gelişmiş Yapay Zeka Hakkında En Önemli Mitler

İlginç Tartışmalar

Yukarıda belirtilen yanlış anlamalar ile zaman kaybetmemek, uzmanların bile katılmadığı gerçek ve ilginç tartışmalara odaklanmamızı sağlar.

 • Ne tür bir gelecek istiyorsun?
 • Ölümcül otonom silahlar geliştirmeli miyiz?
 • İş otomasyonu ile ne olsun istersiniz?
 • Bugünün çocuklarına hangi kariyer tavsiyesini verirsiniz?
 • Eskilerin yerini alan yeni işleri mi yoksa herkesin boş zaman ve makine üretimi servetten hoşlandığı işsiz bir toplumu mu tercih edersiniz?
 • Yolun ilerisinde, süper akıllı bir hayat yaratmamızı ve evrenimize yaymamızı ister misiniz?
 • Akıllı makineleri kontrol edecek miyiz yoksa onlar bizi kontrol edecekler?
 • Akıllı makineler bizi değiştirecek mi, yoksa bizimle birleşecek mi?
 • Yapay zekaçağında insan olmak ne demektir?
 • Geleceği nasıl şekillendirebiliriz?

Soruların cevaplarını & görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.
Bizimle Kalın, Bilimle Kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fibromiyalji Nedir

Fibromiyalji Nedir, Belirtileri, Sebebi ve Tedavisi Hakkında Bilgi

manyetik rezonans

Manyetik Rezonans (MRG) Nedir? Ne İçin Kullanılır, Riskleri Nelerdir.