Menes, Tahtını Horus Tanrısından alan Mısır’ın ilk Firavunu

Aşağı ve yukarı Mısırı birleştirmesiyle bilinen Menes’in, Mısır’ın ölümlü ilk firavunu olduğuna inanılıyor. Menes’in ataları muhtemelen Horus Ka veya Horus Scorpion II. Menes’in (aka Narmer) Eski Mısır tahtını doğrudan Tanrı Horus’tan aldığına inanılıyor.

Tarihsel hesaplamalara göre, Menes, Mısır’ın insanlık tarihinin başladığı ilk hanedanın, ilk firavunuydu. İlgili olduğu inanılan tanrılar tarafından doğrudan ”yerleştirildi”. Yukarı ve aşağı Mısır’ın birleşmesiyle birlikte, bu tarihi başarı aynı zamanda Firavunların ülkelerine yazı, sanat, tarım ve zanaat teknikleri getirdi.

Menes, Tahtını Horus Tanrısından alan Mısır’ın ilk Firavunu

Açıkçası, bu tür süreçler, mitin bize söylediklerinden çok daha yavaştı. Özellikle, siyasi birleşme, yerel toplulukların yerel yönetimine merkezi bir güç uygulamak için yapılmış uzun mücadelelerin nihai sonucuydu.

Son aşama aşağı ve yukarı Mısır’ın birleşmesiydi, bu, Nil deltasıyla vadinin de birleşmesiydi. İkincisi, efsanevi fani firavun Menes olarak tanımlanan yukarı Mısır’ın firavunu olan Narmer’in eseriydi. Narmer, Hierakonpolis ‘te bulunan Büyük Hierakonpolis Paleti veya Narmer Paleti olarak da bilinen meşhur “Narmer Palette” de düşmanlarını ezmekle temsil edilir.

Menes ‘in egemenliğinin başlangıç tarihi MÖ 3100 olarak gösterildi. Hem tarihsel metodu hem de radyokarbon tarihlendirmeyi kullanan diğer önemli tahminler onu 3273 – 2320 MÖ aralığına yerleştiriyor. Bu Palet, uzmanların şimdiye kadar bulunan en eski hiyeroglif olduğuna inandıkları yazıtları içeren ve Üst ve Alt Mısır’ın Narmer kralı altında birleşimini tasvir eder.

Paletin bir tarafında, Yukarı Mısır’ın Taranmış Beyaz Tacıyla (Hedjet) tasvir edilen Firavun’unu görüyoruz.
Diğer taraf ise Aşağı Mısır’ın Kırmızı Taç takan kralını gösterir. Narmer Palet’e ek olarak, Naqada’da ortaya çıkarılan fildişi bir plak, hem “Aha” hem de “Men” (Menes) isimlerini taşımaktadır.

Ama Menes’in var olduğu kanıtlanmış olmasına rağmen, genel eski Mısır bilimciler fikir birliği ile , ilk firavun ile Mısır’ın birleşmesiyle aynı zamanda ikamet eden I. Hanedanlığın firavunu Menes ile Narmer’i tanımlamasına rağmen, gerçek kimliği tartışma konusu. Bu sonuç sadece yukarıda belirtilen palete dayanmaktadır.

Narmer veya Menes?

Narmer veya Menes

Tarih bize ikisinin aynı kişi olabileceğini gösteriyor. 3. yüzyılda Mısırlı bir tarihçi olan Manetho ‘nun çalışmasına bakarsak, Mısır’ın ilk ölümlü firavununu Menes olarak tanımladığını göreceğiz. Dahası, 5. yüzyıl- BCE Yunan tarihçi Herodotus Men ‘leri Min olarak nitelendirdi ve 19. hanedanının (M.Ö. 13. yüzyıl) iki yerli kral listesi onu Meni olarak adlandırdı.

Ancak, modern bilim insanları, Akrep, Narmer ve Aha isimlerini taşıyan bir ya da daha fazla eski Mısır kralı ile efsanevi Men’leri uyumsuz olarak tanımlamışlardır. Torino Papirüsüne ve Herodotus Tarihine göre, aynı zamanda Eski Krallık süresince Mısır’ın başkenti olan Memphis’in kurucusudur.


Eski Mısırlı rahipler, Yunan yazarı Herodotus’a bilimsel bir disipline göre kendini tarihin kurucusu olarak gördüğünü ve şehri inşa etmek için, Menes’in Nil kanalını yönlendirmeyi ve bir baraj inşa etmeyi emrettiğini söyledi.

Menes’in saltanatıyla ilgili en şaşırtıcı detaylardan biri, Menop’un Memphis ovasının boşaltılmasından ve Mısır’ın başkentini kurmasından sorumlu olduğunu iddia eden Herodotus tarafından yazılmıştır.

Manetho’ya göre, Menes 62 yıl hüküm sürdü ve bir su aygırı tarafından öldürüldü. Menes’in, ibadetlerini tanıttıkları ve eski Mısır’a kurban ettikleri düşünülmektedir. Pliny’nin çalışmasına bir bakarsak, itibarı nedeniyle Menes’i, eski Mısır’a elektrik şebekesi getiricisi olarak göreceğiz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Tutankhamun’un Karmaşık Ailesi ve Firavun Kız Kardeşi
Firavun Tutankhamun Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 5 Şey
Eski Mısır’ da Hayat
Kaynak: https://www.ancient-code.com/egypts-first-pharaoh-who-received-the-throne-from-the-god-horus/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uzun Süren Yalnızlık Beynimizin Kimyasını Değiştiriyor

Eski Tabletler Kayıp Mezopotamya Kraliyet Şehri'nin Yerleşimini Gösteriyor