içinde ,

Firavun Tutankhamun Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 5 Şey

Tutankhamun, Mısır’ın 18. Hanedanlığı döneminde hüküm sürmüş bir firavundur. Tutankhamun’un tahtta kaldığı zamanlar M.Ö. 1336 ile 1327 yılları arasında denk gelmektedir. Hiyerogliflerde Tutankhamun adı genellikle Amen-tut-ankh olarak yazılıdır.
Tutankhamun, Mısır’a hükmeden en ünlü Firavunlardan biridir. Tutankhamen orijinal ismi “Aton’un yaşayan görüntüsü” anlamına gelirken, Tutankhamun “Amun canlı görüntüsü” anlamına gelir. 18. Hanedanlığın Horemheb döneminde son bulduğunun söylenmesine rağmen Mısır konusunda araştırma yürüten bilim insanları, bu hanedanlığın son firavununun Tutankhamun olduğuna ikna olmuşlardır.
Tek tanrı inanışına sahip olan Akhenaten’in ardından sosyo-dini düzenlemelerle yönetim eski çizgisine geri dönmüştür. Sözü edilen geri dönüş kademeli biçimde, Amon, Osiris veya Ptah gibi tanrılara ait terk edilmiş tapınakların kült ve mimarisini restore ederek papaz kastını görevde bırakarak ve ilgili ayinlerin kutlamasına izin vererek yavaş yavaş yapıldı.

Mısır’ı yöneten en ünlü firavunlardan birisi olan Tutankhamun ile ilgili büyüleyici ayrıntılara deyinmek gerekirse;

1. Büyük kararlar 2 büyük figür tarafından alınıyordu

Tutankhamun, hükümdarlığa başladığında 8 ila 9 yaşlarındaydı.Bu nedenle hükümetteki büyük kararlar 2 büyük figür tarafından alınıyordu. Bunlardan birisi Nefertiti’nin babası Ay, diğeri ise Horemheb isimli bir generaldir. Genç Firavun toplam 10 yıl boyunca hüküm sürdü ve Mısır’ı yöneten en genç Firavun olarak kabul edildi.

2. Tutankhamun’un mezarının lanetli olduğuna inanılmakta

Tutankhamun’un mezarının lanetli olduğuna inanılmaktadır. 1922 yılında Howrd Carter mezara ilk girdiği zaman kendisine mali konularda destek olan George Herbert’te yanındaydı. Mezarın içerisine girmelerinden 4 ay sonra Herbert öldü.

Teşhis ise sivrisinek ısırmasına bağlı kan zehirlenmesiydi. Bu olay üzerinde tüm gazetelerde Herbert’in Tutankhamun’un mezarının kurbanı olduğu açıklandı. Bu yazılara kaynak olarak ise mezarın hemen dışındaki kil tablet gösterildi. Mezarı ziyaret eden bazı kişilerin öldüğü gerçeğine karşın bu ölümlerin lanet yüzünden olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmuyor.

3. Paha biçilemez hazineler

Carter, mezara ilk girdiğinde, altın figürinler, ritüel mücevherleri, öteki dünyaya yolculuğu temsil eden küçük tekneler ve firavunun muvazzaf organları için yapılmış bir tapınak da dahil olmak üzere paha biçilemez hazineler buldu.
Bu hazinelerin hepsine ek olarak, Carter iki ceninle iki küçük tabutu barındıran bir oda keşfetti. DNA testine göre, mumyalarından birisi Tutankhamun’un henüz doğmamış kızıydı, diğer mumya da büyük olasılıkla çocuğuydu. Tutankhamun’un mezarından çıkarılan eserler dünyanın en çok izlenen arkeolojik hazineleri olarak görülüyor.

4. Tutankhamun ‘un ailesi ve soyu biraz karışık

Tutankhamun’un ailesi ve soyu biraz kafa karıştırıcıdır. Tutankhamun, altı kızı olan Nefertiti’nin kocası olan Akhenaten’in oğluydu. Bununla birlikte, aynı zamanda, Akhenaten’in Tutankhamun’un annesi olması muhtemel olan Kira isimli bir eşi daha vardı.
Tutankhamun, Akhenaten ve Nefertiti’nin kızları ve onun kız kardeşlerinden biri olan Ankhesenpaat’la evlendi.

5. Tutankhamun’un adı neredeyse tarihten silindi

Tuthankhamun eski Mısır’ın en ünlü Firavunlarından biri olduğu halde ve yıllar boyunca böyle anılacağı halde onun halefi olan Horemheb tarafından tüm kayıtlardan silindi ve sayısız anıtı yok edildi.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Tutankhamun’un Mezarına İngiliz Arkeologlarının Cevabı
Tutankhamun’un Karmaşık Ailesi ve Firavun Kız Kardeşi
Menes, Tahtını Horus Tanrısından alan Mısır’ın ilk Firavunu
Kaynak: https://ancient-code.com/5-things-you-probably-did-not-know-about-tutankhamun5-things-probably-not-know-tutankhamun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 Yorum

 1. 2 yıl önce yayınlanmış bir yazı olmasına rağmen ilk kez okuyorum güzel bir yazı olmuş ama tut’la ilgili bazı bilgiler yanlış zaten kaynakçayı belirtmişsiniz sizlik bir durum yok yinede bildiklerimi naçizane yazayım;
  *tutankhamon kendi zamanında hiçte ünlü bir firavun değildi hatta nefret edildi çünkü babası akhenaton mısır tanrılarını terk edip sadece amon’a tapınmayı emretmiş ve tapınakları yıkıp başkenti taşımış halk onu kafir firavun olarak anıyormuş oğluda bu nefretten payını almış zaten tut’un mezarı ve mumyalanışındanda belli oluyor ki önemsenmemiş onu bizim açımızdan ünlü yapan hazinelerine eksiksiz ulaşmamız oldu
  *Ay nefertitinin babası değildi başrahipti tutankhamundan sonra varis olmadığı için tahta o oturdu tabi önce tutankhamunun karısıyla evlendi ve tutankhamunu tarihten silmek istedi bu yüzden carter bulana kadar tutankhamun diye bir firavunun varlığından kimsenin haberi yoktu
  *tut’la beraber mumyalanan iki çocuk mumyası onun doğarken ölen iki kızına ait ölen kızlarla beraber tut’un varisi hiç olmadı ve hanedan kendi defterini kapadı
  *nefertiti her zaman tahtta söz sahibiydi akhenaton, tutankhamun ve ay dönemlerindede nefertiti kendini yönetimde hep belli etti hangi firavuna hizmet edecekse ona göre davrandı tut’un öz annesinin mumyası bulunsada onun mumyası hala bulunamadı
  *tutankhamun’un mumyasıda hazineside lanetli falan değil saçma bir söylentiden ibaret