Önümüzdeki 50 Yıl İçinde Dünyayı Değiştirecek 5 gelecek teknoloji

Geçmişte bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz pek çok sahne bugün gerçek oldu. Muhtemelen bugün bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz birçok teknolojik gelişmede 50 yıl içerisinde gerçek olacak.

Bir grup fütürist tarafından gelecek 50 yıl içerisinde dünyayı değiştirecek olan 5 teknolojik gelişmenin neler olabileceği ortaya kondu.

Araştırmayı yöneten meşhur İngiliz fütüristi IanPearson, “Bir düğmeye basarak anında küresel mobil iletişim veya tüm bilginin toplamına erişmemize izin veren bilgisayar ağları gibi günümüzde kabul edilen birçok şeyi hatırlattı.

Tüm bunlar bir zamanlar bilimkurgu fantastik düşüncelerdi. ”

Bilimkurgu ile gerçeği ayıran çizgi bazen çok ince olabiliyor. Pearson, bu sürecin hiçbir zaman sona ermeyeceğini ve insanlığın yeni teknolojiler geliştirmeye ve atalarımızın hayallerini gerçekleştirmeye devam edeceğini belirtti.

Fütüristlerin geliştirileceğini düşündükleri 5 teknoloji şunlar;

Sağlığı Kontrol Altına Almak İçin İmplantlar

onumuzdeki-50-yil-icinde-dunyayi-degistirecek-5-teknolojik-ilerleme

Aslında bu teknolojiyle ilgili çalışmalar zaten başladı. İnsan derisine yerleştirilen küçük akıllı cihazlar sayesinde kanın kimyasal kompozisyonu ve bir hastanın sinir sinyalleri gerçek zamanlı olarak takip edilebiliyor.

Geliştirilecek olan implantların sağlık durumunun kontrolünü sağlayacağı ve vücutta meydana gelen değişimleri anında tespit edeceği düşünülüyor.

Uçan Arabalar

Bilimkurgu filmlerinde en dikkat çeken teknolojilerden birisi uçan arabalardır. Bir süredir bazı ülkeler uçan araba üretebilmek için faaliyet yürütüyor.

Önümüzdeki yıllarda kişisel araçlarında uçacağı ve trafiğin bir bölümünün havadan sağlanacağı düşünülüyor.

Uzay Turizmi

Uzay Turizmi-beyinsizler.net

Ay’a gitmek ya da Mars’a gitmek gibi uzay seyahatleri birçok kişinin yapmak istediği ziyaretler. Şu anda bunu gerçekleştirmek henüz bir fantezi boyutunda.

Ancak çeşitli firmaların bu konuda da çalışmaları sürüyor. Fütüristler önümüzdeki 50 yıl içerisinde bu seyahatlerin rutin hale geleceğini söylüyor.

İnsanüstü Güçler

Genlerle Oynayarak Bir Süper İnsan Oluşturabilir Miyiz?

Burada kastedilen tam da bir Ironman durumu. Fütüristler yakın gelecekte insanların makine benzeri bir yapıda olacağını ön görüyor.

Elektro-aktif polimerlerden oluşan kaslı omurga, insanın daha önce hiç hayal etmediği bir güce kavuşmasına yardımcı olacak. Süper İnsan geliştirme çalışmaları Amerika’da yapılırken, etik değerler bu embriyoların doğmasına henüz izin vermiyor.

Süpersonik ‘sualtı’ trenleri

onumuzdeki-50-yil-icinde-dunyayi-degistirecek-5-teknolojik-ilerleme3
Bir trenle su altından süpersonik bir hızda yolculuk yapmak gelecekte mümkün hale gelecek teknolojik gelişmelerden birisi olarak görülüyor.

Bu ulaşım sistemi sayesinde kıtalar bugünkü durumlarından daha yakın hale gelecek ve ticari faaliyetler yoğunlaşacak.

Trenler saatte 1.200 kilometre hıza çıkabilecek. Bu trenlerin hızla hareket etmesini sağlayan sistem ise supercavitation olacaktır. Kavitasyon efektleri kullanılan trenler müthiş bir hıza ulaşacak.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Robotlar için Canlı Deri Geliştirildi ve Bu Oldukça Önemli Bir Gelişme

    Robotlar için Canlı Deri Geliştirildi ve Bu Oldukça Önemli Bir Gelişme

    Evrenin En'leri: Evrendeki En Devasa 12 Nesne

    Evrenin En’leri: Evrendeki En Devasa 12 Nesne