içinde ,

Köpek Sahiplerinin Parvovirüs Hakkında Bilmesi Gerekenler

Parvovirüs her köpek ya da yavru köpek sahibinin kabusudur. Son derece sağlıklı bir yavru köpeği, aktif ve oyuncuyken birkaç günde öIüme doğru sürükleyebilir.

Parvovirüs köpeklerde önlenebilen bir hastalıktır. Ancak, üreticilerin ve yeni yavru köpek sahiplenenlerin pavro risklerini, bunlardan korunmayı ve yavru köpekleri parvovirüs kaptıysa ne yapmaları gerektiğini bilmeye ihtiyaçları vardır.

Parvovirüs nedir?

Parvovirüs bulaşıcılığı çok yüksek bir virüstür. Yavru ve genç köpeklerde ∈nfeksiyoz gastrointestinal (GI) hastalıklara neden olur ve tedavi edilmezse öIüme sebebiyet verir.

Bu virüsü bu kadar tehlikeli yapan faktörlerden biri köpekler arasında yayılmasının hızlı ve kolay olmasıdır. Virüs, enfekte olmuş bir köpekle doğrudan temas yoluyla veya dışkı yoluyla yayılır ve enfekte olmuş bir köpek, virüsü maruz kaldıktan dört beş gün sonra, genellikle köpek herhangi bir klinik enf∈ksiyon belirtisi göstermeye başlamadan önce virüsü yaymaya başlayabilir.

Köpek, hasta olduğu sürece ve iyileştikten sonra 10 güne kadar virüsü yaymaya devam edecektir. Bu, köpeğinizin ve diğer köpeklerin sağlığı için de doğru teşhis ve karantinanın gerekli olduğu anlamına gelir.

Hangi köpekler için Parvo riski daha fazladır?

Altı haftalıkla altı aylık arası genç köpekler , aşιsιz ya da aşιlarι tamamlanmamış köpekler en fazla risk altında olan köpeklerdir. Ayrıca üreticiler henüz nedenini tam bilemeselerde Alman Çoban Köpeği, Rottweilers, Doberman Pinschers, English Springer Spaniels ve American Staffordshire Terrier cinsi köpekler virüsten etkilenme açısından daha fazla risk altındadır.

Yavrular annelerinden antikorlarla doğarlar. Bu antikorlar azaldıkça, yavrulara bir dizi parvo aşιlaması yapmak sahiplerine bağlıdır. Sütten kesme , ikincil parazit veya enf∈ksiyon gelişmesi parvovirüs enf∈ksiyonunu daha ciddi bir seyre götürebilir. Bu nedenle veterinerinizle köpek yavruları ve hamile köpekleriniz için en uygun bakımın ne olduğu hakkında konuşmanız hayati önem taşır.

Parvovirüs nasıl bulaşır?

Köpek parvovirüsü köpeklerde parvoya neden olur ve iki şekilde bulaşabilir. Birincisi, köpek dışkı ile kontamine olmuş bir yüzeyi veya başka bir köpeği kokladığında veya yaladığında, enfekte kaka ile burun ve ağız yolunun doğrudan temasıdır. Yavrular dünyalarını koklayarak keşfettiklerinden ve herşeyi ağızlarına almayı sevdiklerinden , meraklı ve sevimli bir yavrunun parvoyla karşılaşması çok olasıdır.

İkinci bulaşma yolu dolaylı temastır. Virüs, giysi, ekipman, insan derisi ve köpeğin bulunduğu çevrede hayatta kalabilir. Dolaylı bulaşma, bir köpek yavrusu virüsle kontamine bir kişi, nesne veya çevre ile temas ettiğinde gerçekleşir.

Parvovirüs çok dirençli bir virüstür. İç mekanda en az iki ay boyunca oda sıcaklığında hayatta kalabilir ve yaygın olarak kullanılan birçok temizleyici ve dezenfektanlara karşı dayanıklıdır. Açık havada, parvovirüs doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığı sürece aylarca hatta yıllarca yaşayabilir. Bu nedenle enfekte olmuş köpeğin karantinaya alınması ve çevrenin uygun şekilde temizlenmesi özellikle önemlidir.

Enfekte dışkı ile temas etmiş ayakkabılar virüsü köpeğin ortamına getirebilir; Virüsün bir yıla yakın yaşadığı düşünülürse dışkı ile temas ettiğinden şüphelendiğiniz ayakkabıları, ya da etkilenen bölgeyi virüsü öIdürdüğü bilinen birkaç dezenfektandan biri olan ev tipi çamaşır suyu ile yıkamanız gerekecektir.

Bir köpek parvoya maruz kaldıktan sonra virüs hızla çoğalır. Çoğalma ince bağırsaklarda, lenfopoietik dokuda (lenf düğümleri, timus vb.) ve kemik iliğinde gerçekleşir. Bu da ciddi GI (gastrointestinal enf∈ksiyon)problemlerine ve nadir durumlarda miyokardite (kalbin iltihabı) yol açar.

Köpeklerde Parvovirüs belirtileri

Köpek üreticileri ve sahiplerinin parvovirüs belirtilerinden haberdar olması gerekir. En yaygın belirtiler aşağıdaki gibidir:

  • Kanlι ve aşırı ishal
  • Halsizlik
  • İştahsızlık
  • Ateş
  • Kusma
  • Kilo kaybı
  • Güçsüzlük
  • Depresyon
  • Susuz kalma (dehidratasyon)

Bu belirtilerden birini bile gözlemliyorsanız veterinerinizi hemen aramanız en doğru hareket olacaktır. Parvo olmasa bile ,belirtiler veteriner kontrolünü gerektiren başka bir hastalığın sebebi olabilir .

Parvovirüs Tedavisi

Köpeğinizin parvo olduğundan şüphe ediyorsanız hemen veteriner hekiminize götürün. Parvo yoğun bir bakım ve tedavi gerektiren öIümcül bir virüstür ve tanı ne kadar kısa sürede konulursa köpeğiniz için o kadar iyi olur.

Veterineriniz büyük olasılıkla köpeğinizin hemen kliniğe yatırılıp izolasyona alınmasını, ikincil enf∈ksiyonlar açısından da gözlemlenmesi ve tedaviye başlanmasını isteyecektir.

Vakanın ciddiyetine bağlı olarak, veterineriniz bakteriyel enf∈ksiyonların bağırsak yoluyla köpeğinize etki etmesini önlemek için antibiyotikler de dahil olmak üzere bir dizi ilaç reçete edecektir. Ciddi vakalarda, parvo beyaz kan hücresi sayısını azaltarak köpeğinizin enf∈ksiyonla mücadele etme gücünü azaltır.

Veterineriniz köpeğinize hayatını kurtaracak destekleyici sıvılar, beslenme ve tedavi uygulayacaktır bu yüzden köpeğinizi veterinere götürmek onun için yapabileceğiniz en iyi şeydir.

İlk 3-4 gün hayatta kalmayı başaran çoğu yavru, yaklaşık bir hafta içinde tam bir iyileşme yaşar. Veterineriniz iyileşme sürecinde size yol gösterecek ve yavru köpeğinizin ihtiyaçlarına en uygun tedavi ve destek planını uygulayacaktır.

Parvo Virüs’ten korunma

Parvo önlenebilen bir hastalık olmasına rağmen aşılanan köpeklerin bile virüsten % 100 korunduğunu söyleyemeyiz. Aşιlama genelde 6-8 haftalıkken başlanıp arka arkaya 21 gün arayla yapılan 3 aşιlama ile sağlanır.

Koruyucu doz bir yıl sonra ve düzenli olarak 3 yılda bir yapılmalıdır. Aşιsιz ve aşιları tamamlanmamış yavru köpekler ,köpek parkı veya konaklamalı tesisler gibi aşιsιz köpeklerden parvo virüsü alabilecekleri ortamlarda bir arada bırakılmamalıdır.

Gittiğiniz her yere yavru köpeğinizi götürmek cazip gelse de, onun sağlığı, hayatını tehdit eden bu hastalığa karşı aşιlarιnı tamamlayana kadar köpeğinizi güvende tutmanıza bağlıdır.

Parvovirüs aşιsι

Aşιlanmamış yavrular aşιları tam yetişkin köpeklerle eviniz gibi güvenli ortamlarda kolaylıkla sosyalleşebilirler. Eğitim ya da sosyalleşme amaçlı kurumların çoğu aşι karnesini zorunlu tutar. Aşιlama parvo gibi öIümcül hastalıkların yayılma risini azaltır, o nedenle bir kuruma gitmeden önce aşι karnesi istenip istenmediğini araştırın.

Sosyalleşme ve eğitim köpeğinizin en ideal şekilde gelişmesi için çok önemli faktörlerdir ama köpeğinizin güvenli bir ortamda gelişmesini sağlamak tamamen size bağlı. Yavru köpeklerin 14- 16 haftalıkken tamamlanması gereken aşιları bitmeden böyle bir ortama sokmamaya dikkat edin.

Parvonun nasıl bulaştığını bilmek ve olabilecekleri anlamak bu kadar tehlikeli bir hastalığın yayılmasını önlemede ilk adımlardan biridir. Köpeğinizin gerekli tüm aşιlarını doğru zamanda olduğundan ve henüz aşιları tamamlanmamışken onu götüreceğiniz ortamların güvenli olduğundan emin olun. Eğer köpeğinize parvo bulaştığından şüpheleniyorsanız hemen veteriner hekiminize başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir