Köpek Sahiplerinin Parvovirüs Hakkında Bilmesi Gerekenler

Parvovirüs her köpek ya da yavru köpek sahibinin kabusudur.Son derece sağlıklı bir yavru köpeği,aktif ve oyuncuyken birkaç günde ölüme doğru sürükleyebilir.

Parvovirüs köpeklerde önlenebilen bir hastalıktır ancak, üreticilerin ve yeni yavru köpek sahiplenenlerin pavro risklerini, bunlardan korunmayı ve yavru köpekleri parvovirüs kaptıysa ne yapmaları gerektiğini bilmeye ihtiyaçları vardır.

Parvovirüs nedir?

Parvovirüs bulaşıcılığı çok yüksek bir virüstür. Yavru ve genç köpeklerde enfeksiyoz gastrointestinal (GI) hastalıklara neden olur ve tedavi edilmezse ölüme sebebiyet verir.
Bu virüsü bu kadar tehlikeli yapan faktörlerden biri köpekler arasında yayılmasının hızlı ve kolay olmasıdır. Virüs, enfekte olmuş bir köpekle doğrudan temas yoluyla veya dışkı yoluyla yayılır ve enfekte olmuş bir köpek, virüsü maruz kaldıktan dört beş gün sonra – genellikle köpek herhangi bir klinik enfeksiyon belirtisi göstermeye başlamadan önce virüsü yaymaya başlayabilir. Köpek, hasta olduğu sürece ve iyileştikten sonra 10 güne kadar virüsü yaymaya devam edecektir. Bu, köpeğinizin ve diğer köpeklerin sağlığı için de doğru teşhis ve karantinanın gerekli olduğu anlamına gelir.

Hangi köpekler için Parvo riski daha fazladır?


Altı haftalıkla altı aylık arası genç köpekler , aşısız ya da aşıları tamamlanmamış köpekler en fazla risk altında olan köpeklerdir. Ayrıca üreticiler henüz nedenini tam bilemeselerde Alman Çoban Köpeği, Rottweilers, Doberman Pinschers, English Springer Spaniels ve American Staffordshire Terrier cinsi köpekler virüsten etkilenme açısından daha fazla risk altındadır.
Yavrular annelerinden antikorlarla doğarlar. Bu antikorlar azaldıkça, yavrulara bir dizi parvo aşılaması yapmak sahiplerine bağlıdır. Sütten kesme , ikincil parazit veya enfeksiyon gelişmesi parvovirüs enfeksiyonunu daha ciddi bir seyre götürebilir. Bu nedenle veterinerinizle köpek yavruları ve hamile köpekleriniz için en uygun bakımın ne olduğu hakkında konuşmanız hayati önem taşır.

Parvovirüs nasıl bulaşır?

Köpek parvovirüsü köpeklerde parvoya neden olur ve iki şekilde bulaşabilir. Birincisi, köpek dışkı ile kontamine olmuş bir yüzeyi veya başka bir köpeği kokladığında veya yaladığında, enfekte kaka ile burun ve ağız yolunun doğrudan temasıdır. Yavrular dünyalarını koklayarak keşfettiklerinden ve herşeyi ağızlarına almayı sevdiklerinden , meraklı ve sevimli bir yavrunun parvoyla karşılaşması çok olasıdır.
İkinci bulaşma yolu dolaylı temastır. Virüs, giysi, ekipman, insan derisi ve köpeğin bulunduğu çevrede hayatta kalabilir. Dolaylı bulaşma, bir köpek yavrusu virüsle kontamine bir kişi, nesne veya çevre ile temas ettiğinde gerçekleşir.
Parvovirüs çok dirençli bir virüstür. İç mekanda en az iki ay boyunca oda sıcaklığında hayatta kalabilir ve yaygın olarak kullanılan birçok temizleyici ve dezenfektanlara karşı dayanıklıdır. Açık havada, parvovirüs doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığı sürece aylarca hatta yıllarca yaşayabilir. Bu nedenle enfekte olmuş köpeğin karantinaya alınması ve çevrenin uygun şekilde temizlenmesi özellikle önemlidir.
Enfekte dışkı ile temas etmiş ayakkabılar virüsü köpeğin ortamına getirebilir; Virüsün bir yıla yakın yaşadığı düşünülürse dışkı ile temas ettiğinden şüphelendiğiniz ayakkabıları, ya da etkilenen bölgeyi virüsü öldürdüğü bilinen birkaç dezenfektandan biri olan ev tipi çamaşır suyu ile yıkamanız gerekecektir.
Bir köpek parvoya maruz kaldıktan sonra virüs hızla çoğalır. Çoğalma ince bağırsaklarda, lenfopoietik dokuda (lenf düğümleri, timus vb.) ve kemik iliğinde gerçekleşir. Bu da ciddi GI (gastrointestinal enfeksiyon)problemlerine ve nadir durumlarda miyokardite (kalbin iltihabı) yol açar.

Köpeklerde Parvovirüs belirtileri


Köepk üreticileri ve sahiplerinin parvovirüs belirtilerinden haberdar olması gerekir. En yaygın belirtiler aşağıdaki gibidir:
Kanlı ve aşırı ishal
Halsizlik
İştahsızlık
Ateş
Kusma
Kilo kaybı
Güçsüzlük
Depresyon
Susuz kalma(dehidratasyon)
Bu belirtilerden birini bile gözlemliyorsanız veterinerinizi hemen aramanız en doğru hareket olacaktır. Parvo olmasa bile ,belirtiler veteriner kontrolünü grektiren başka bir hastalığın sebebi olabilir .

Parvovirüs Tedavisi

Köpeğinizin parvo olduğundan şüphe ediyorsanız hemen veteriner hekimizie götürün. Parvo yoğun bir bakım ve tedavi gerektiren ölümcül bir virüstür ve tanı ne kadar kısa sürede konulursa köpeğiniz için o kadar iyi olur.Veterineriniz büyük olasılıkla köpeğinizin hemen kliniğe yatırılıp izolasyona alınmasını, ikincil enfeksiyonlar açısından da gözlemlenmesi ve tedavıye başlanmasını isteyecektir
Vakanın ciddiyetine bağlı olarak, veterineriniz bakteriyel enfeksiyonların bağırsak yoluyla köpeğinize etki etmesini önlemek için antibiyotikler de dahil olmak üzere bir dizi ilaç reçete edecektir. Ciddi vakalarda, parvo beyaz kan hücresi sayısını azaltarak köpeğinizin enfeksiyonla mücadele etme gücünü azaltır. Veterineriniz köpeğinize hayatını kurtaracak destekleyici sıvılar, beslenme ve tedavi uygulayacaktır bu yüzden köpeğinizi veterinere götürmek onun için yapabileceğiniz en iyi şeydir.
İlk 3-4 gün hayatta kalmayı başaran çoğu yavru,yaklaşık bir hafta içinde tam bir iyileşme yaşar. Veterineriniz iyileşme sürecinde size yol gösterecek ve yavru köpeğinizin ihtiyaçlarına en uygun tedavi ve destek planını uygulayacaktır.

Parvo Virüs’ten korunma


Parvo önlenebilen bir hastalık olmasına rağmen aşılanan köpeklerin bile virüsten % 100 korunduğunu söyleyemeyiz. Aşılama genelde 6-8 haftalıkken başlanıp arka arkaya 21 gün arayla yapılan 3 aşılama ile sağlanır. Koruyucu doz bir yıl sonra ve düzenli olarak 3 yılda bir yapılmalıdır.
Aşısız ve aşıları tamamlanmamış yavru köpekler ,köpek parkı veya konaklamalı tesisler gibi aşısız köpeklerden parvo virüsü alabilecekleri ortamlarda bir arada bırakılmamalıdır. Gittiğiniz her yere yavru köpeğinizi götürmek cazip gelse de, onun sağlığı, hayatını tehdit eden bu hastalığa karşı aşılarını tamamlayana kadar köpeğinizi güvende tutmanıza bağlıdır.

Parvovirüs aşısı

Aşılanmamış yavrular aşıları tam yetişkin köpeklerle eviniz gibi güvenli ortamlarda kolaylıkla sosyalleşebilirler. Eğitim ya da sosyalleşme amaçlı kurumların çoğu aşı karnesini zorunlu tutar. Aşılama parvo gibi ölümcül hastalıkların yayılma risini azaltır, o nedenle bir kuruma gitmeden önce aşı karnesi istenip istenmediğini araştırın. Sosyalleşme ve eğitim köpeğinizin en ideal şekilde gelişmesi için çok önemli faktörlerdir ama köpeğinizin güvenli bir ortamda gelişmesini sağlamak tamamen size bağlı.Yavru köpeklerin 14- 16 haftalıkken tamamlanması gereken aşıları bitmeden böyle bir ortama sokmamaya dikkat edin.
Parvonun nasıl bulaştığını bilmek ve olabilecekleri anlamak bu kadar tehlikeli bir hastalığın yayılmasını önlemede ilk adımlardan biridir. Köpeğinizin gerekli tüm aşılarını doğru zamanda olduğundan ve henüz aşıları tamamlanmamışken onu götüreceğiniz ortamların güvenli olduğundan emin olun. Eğer köpeğinize parvo bulaştığından şüpheleniyorsanız hemen veteriner hekiminize başvurun.

Koronavirüse Karşı Etkili Küba İlacı

Neden bazı erkeklerde kırmızı sakal var, ama kızıl saç yok?