Satır Kod Nasıl 36 Milyon Dolarlık bir İmparatorluğa Dönüştü

1. Geliştiricileri güçlendirdiler.

Stripe 2010 yılında piyasaya sürüldüğü zaman aslında bir geliştirici topluluğuydu. Chanty’nin kurucusu Dmytro Okunyev, “Stripe firmalara satış yapmadığı bilakis geliştiricilere yöneldiği için tutuldu. Üstelik PayPal ve Authorize’ye kıyasla geliştiricilerin kullanmaya daha yatkın olduğu uygulaması kolay bir alternatif sundu.” dedi.

Örnek vermek gerekirse 2010 yılında işletmeniz için ödeme sistemi oluşturmak oldukça zahmetli bir işti. Ödeme sistemlerini entegre etmek haftalar, hatta aylar alabiliyordu ve birkaç farklı departmanı (hukuktan muhasebeye) kapsıyordu.

Firmalarda yapılan finansal entegrasyonlar, sürecin teknik yönünün kabusa dönüşebilme potansiyelinden bihaber yöneticilerin kararlarından ibaretti. Yöneticiler rastgele hedefler ve teslim tarihleri belirleyip sorumluluğu zaten işini en iyi şekilde yapmaya çalışan geliştiricilere yüklerlerdi.

Stripe geliştiricilere ödeme işlemlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde kurma yolu sağlayarak her şeyi değiştirdi. Bu sayede ise 7 satırlık kodun, tamamlanması 6 ay süren entegrasyon sürecinin yerini alabileceğini düşünmeyen “karar mercilerini” atlatmaya olanak sağlayan bir geliştirici ordusu kurdular.

Patrick & John Collison

2. Ödemeleri Aşırı Basit Bir Hale Getirdiler.

Ödeme endüstrisinin; bankalar, kredi kartı şirketleri, yasalar vb. gibi pek çok kolu vardır. Kazandığınız dolarların yasal olarak kabul edilip banka hesabınıza yatması için de ödeme endüstrisinin bütün kollarından onay almanız gereklidir.

Ashlee Vance, Bloomberg Businessweek’te “E-ticaret’in mevcut agresif büyümesi işin özündeki teknolojiyi bile geride bırakmıştır. Mağaza açmak isteyen firmaların bankalara, ödeme aracılarına ve araçlarına gitmesi gerekmektedir. Bu süreç ise haftalar sürmekte, çok fazla insan gerektirmekte ve vergi üstüne vergi ödenmesine neden olmaktadır.” dedi.

Stripe ise her şeyi değiştirdi. Collison kardeşler 2 yılı kendi kurdukları platformlarını test ederek geçirdler. Ayrıca kredi kartı şirketleri, bankalar ve yasama kurumları ile iyi ilişkiler kurdular.

Collisonlar ürünlerini yetkili kurumlara sunmak ve güvenlerini kazanıp iş birliği yapabilmek için çok çaba sarf ettiler.

Bütün bu çalışmalarının neticesi olarak da kullanıcılar sadece birkaç belge ile kendi Stripe hesaplarını tamamıyla işlevsel hale getirebiliyorlar. Öyle ki Paypal’ın ilk yatırımcılarından olan Mike Moritz dahi ödeme işlemlerinin Stripe’dan önce çok karmaşık olduğunu kabul etti. Moritz “O dönem ödemelerin halen zor olduğuna yönelik gözlemleri oldukça doğruydu…” şeklinde söyledi.

Stripe’ın tutulmasının bir diğer nedeni ise evrenselliğidir. Shopify ve Lyft gibi platformlar basitliğe güvenirler ve hesap doğrulama işlemindeki her bir adım onlar için milyonlarca kullanıcı anlamına gelir. Stripe’ın 7 satırlık kaynak kodu her ortamda çalışabildiği için bu platformlardaki milyonlarca insanın aynı hafta içerisinde hesaplarını doğrulamasını sağlar.

Stripe = Dahilik + Tevazu

Burada Collison kardeşlerin zekasını da vurgulamak gerekir. Örneğin Patrick 16 yaşında iken MIT’e (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) girebilmek için liseyi bir yıl erken bırakmıştır. Daha sonrası ise kendi işini kurmak için MIT’i de bırakıp Shuppa’yı kurmuştur.

Akabinde Shuppa’yı, Auctomatic şirketine 5 milyon dolar karşılığında satmıştır. Patrick ile röportaj gerçekleştiren Tim Ferris, Patrick’in bu zamana kadar gördüğü en agresif okuyucu olduğunu ifade etmiştir. Tabi bu sözler yüzlerce başarılı insan ile röportaj yapan bir insandan geldiği için büyük anlam taşımaktadır.

Aynı şekilde Grind’ın kurucusu Derek Anderson, Collison kardeşlerin dahi olduklarını söylemiştir. Nitekim, Patrick’i bulunduğu konuma sadece dahiliği getirmemiştir. Collison’lar küçük bir İrlanda kasabasında doğmuşlardır. Onları bu büyük başarıya götüren, mütevazı, problem çözücü ve ürün odaklı yaklaşımlarıdır.

Sequioia Capital’ın ortağı ve Stripe kurul üyesi Moritz ise “Silikon vadisinin suyu ve havası tarafından kirlenmemiş, lanetlenmemiş bir şekilde California’ya gelmiş olmak gibi avantajları var. Aynı şekilde çok mütevazı ve becerikliler.” şeklinde söylemiştir.Bu ise bize iyi insanların da kazanabileceğini göstermektedir.

Burak Hüseyin Ekseli

Orman Çapındaki İletişim Ağları Ağaçların Birbirleriyle Konuşmalarına Yardım Ediyor Mu?

Fitness Hakkında Öğreneceğiniz 27 Ders