Schrödinger’in Kedisi, Kuantum Mekaniği’nin En Çok Yanlış Anlaşılmış Evcil Hayvanı

Schrödinger’in kedisi olarak bilinen düşünce deneyi, kuantum mekaniğinde en ünlü ve en yanlış anlaşılmış kavramlardan biridir. Araştırmacılar bu konuyu derinlemesine düşünerek fiziksel gerçeklik hakkında muhteşem sonuçlara ulaştırlar.

Schrödinger’in Kedisini Kim Buldu?

Kuantum mekaniği disiplini bulmaya yardım eden Avusturyalı fizikçi Erwin Schrödinger, Quanta Dergisi’nde yer alan bir makaleye göre, ilk olarak kedi bilmecesini, bilge Albert Einstein tarafından ortaya koyulan problemlerin bir yorumu olarak 1935’te tasarladı.

Schrödinger’in Kedisi, Kuantum Mekaniği’nin En Çok Yanlış Anlaşılmış Evcil Hayvanı

Atom altı alemine ilişkin yeni anlayışlar geliştirilirken, Einstein ve Schrödinger’in meslektaşlarının çoğu, kuantum varlıklarının son derece garip davranışlar sergilediğini fark ettiler.

Danimarkalı fizikçi Niels Bohr, elektron gibi parçacıkların gözlemleninceye kadar kendileri gibi davranmadıklarını ortaya attı. Bundan önce, parçacıklar, hallerin üst üste binmesi olarak bilinen şeyde mevcuttu, örneğin,% 50 “yukarı” yöneltme şansı ve% 50 aşağı yöneltilme şansı.

İlginizi çekebilir: Kuantum Nedir? Kuantum hakkında bilinmeyenler

Özellikle Einstein bu kararsız açıklamayı beğenmedi. Einstein tam olarak  Evrenin, birisinin bir  şeyleri ölçtüğünü nasıl bildiğini öğrenmek istiyordu. Schrödinger, bu saçmalığı kötü şöhretli kavramsal kedisi ile vurguladı.

Birinin garip bir mekanizma oluşturduğunu varsaydığını, Schrödinger 1935’te” Kuantum Mekaniğindeki Mevcut Durum” adlı bir makalede yazdı. Kutunun içinde bir de kedicik var (ve unutmayın, bu aslında hiç yapılmayan bir düşünce deneyidir).

İlginizi çekebilir: Kuantum Mekaniği ‘ni Kullanmanın 5 Pratik Yolu

Kutu mühürlenir ve deney belirli bir süre, belki de bir saat boyunca çalışmaya bırakılır.Bu zaman zarfı içerisinde, parçacıkları kuantum mekaniğinin yasalarına uyan uranyumun, daha sonra Geiger sayacı tarafından saptanacak radyasyon yayma şansı var, bu da çekici serbest bırakarak şişeyi parçalayacak ve siyanür zehirlenmesi ile kediyi öldürecek.

Bohr gibi insanların açıklamasına göre,kutu açılıncaya ve kedinin durumu ölçülene kadar, hem yaşayan hem de ölmüş bir üst üste binmiş durumda kalacaktır. Einstein ve Schrödinger gibi insanlar, sıradan deneyimlerimizin bize söylediği her şeyle uyuşmayan böyle bir olasılıktan kaçındılar.

Schrödinger’in kedisi gerçek mi?

Schrödinger'in kedisi
Schrödinger’in kedisi

Schrödinger’in kedisi, Bohr’un gerçekliği yorumlamasıyla ilgili garip olan şeyin kalbine indi: Kuantum ve günlük diyarlar arasında net bir ayrım çizgisi olmaması. Çoğu insan, ölçülene kadar net bir şekilde tanımlanmış özelliklere sahip olmayan parçacıkların desteklenmesine örnek teşkil ettiğini düşünse de Schrödinger ‘in asıl amacı tam tersiydi. Ve bu tür bir fikrin saçma olduğunu gösteriyordu. Yine de, onlarca yıl boyunca, fizikçiler bu sorunu büyük ölçüde görmezden gelerek diğer çıkmazlara geçtiler.

Ancak 1970’lerden başlayarak, araştırmacılar kuantum parçacıklarının her zaman birbirine karşılık gelen durumlarda oluşturulabileceğini gösterdiler. Bu nedenle, biri “yukarı” bir yön gösterirse diğeri “aşağı” olacaktır. Schrödinger ‘in dolaşıklık olarak adlandırdığı bir fenomen. Bu tür çalışmalar, mevcut teknolojilerden çok daha hızlı hesap makineleri üretmeyi vaat eden yeni ortaya çıkan kuantum bilgi işlem alanının temelini oluşturmak için kullanıldı.

İlginizi çekebilir: Bilim insanları kuantum dolaşıklığının ilk fotoğrafını çektiler

Kaliforniya Üniversitesi, Santa Barbara, bilim insanları bilgisayar ekranında pikselin boyutu olan küçük bir ayarlama çatalı olan bir rezonatör kurdular. Bunu, nispeten büyük nesnelerin tuhaf kuantum durumlarını tutabileceğini göstererek hem salınım yaptığı hem de salınım yapmadığı bir üst konuma yerleştiriyorlar.

Schrödinger'in kedisi

Yakın zamandaki deneyler, aynı anda iki farklı yerde 2,000 atoma kadar gruplar oluşturmuş ve bu da mikroskopik ve makroskopik arasındaki bölme çizgisini daha da bulanıklaştırmaktadır. 2019 yılında, Glasgow Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, birbirine dolaşmış eş fotonlar ortaya çıktığında fotoğraf çeken özel bir kamera kullanarak birbirine dolaşmış fotonların fotoğrafını çekmeyi bile başardılar.

Fizikçiler ve filozoflar kuantum dünyası hakkında nasıl düşünecekleri konusunda henüz anlaşmaya varmamakla birlikte, Schrödinger ‘in görüşleri çok sayıda verimli araştırma ortamı yarattı bunu öngörülebilir gelecekte  yapmaya devam etme olasılıkları yüksek.

Kaynak: LiveScience / Çeviri: Engin ALIR

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Güneş Sistemimizdeki En Büyük Gezegen: Jüpiter

    Çağımızın Yeni Problemi: Dijital Göz Yorgunluğu