Tarihte Bilim İçin Hayatını Feda Etmiş 10 Bilim İnsanı

Tarihte bazı bilim İnsanları vardır ki insanlığı daha ileri noktaya götürme amacıyla kendilerini bilime feda etmişlerdir. Zehirlenen kimyagerler, zararlı ışınlardan kanser olanlar, kör olanlar… Hepsini saygıyla anıyoruz.

İşte bilim için hayatını feda etmiş 10 bilim insanı.

1- Marie Curie

Marie Curie
Marie Curie Portresi

Radyasyon tedavisi üzerine çalışırken radyasyondan dolayı kendinde lösemi gelişmiş, bu yüzden hayatını kaybetmiştir. Marie Curie, nobel kimya ve fizik ödülü almış bir bilim kadınıdır.

Daha fazla okumak için: Marie Curie: Kimdir, Hayatı Gerçekler ve Biyografi

2- Carl Scheele

Carl Scheele
Carl Scheele Portresi

Carl Scheele bir farmaolog aynı zamanda da birçok kimyasal elementin bulucusudur. Kimyager Joseph Priestley, Carl Scheele’nin buluşlarının çoğunu çalıp makaleler halinde kendisinin buluşlarıymış gibi yayınlasa da daha sonradan gerçek anlaşılmış ve buluşların hakkı Carl Scheele’ye tekrardan verilmiştir.

Scheele’nin keşfettiği elementler arasında oksijen, molibden, tungsten, manganez ve klorin gibi elementler bulunmaktadır. Scheele’nin en ilginç özelliği ise çalıştığı kimyasalların tadına bakmaktır. Ölüm sebebi hidrojen siyanürü tatmak olarak tarihe geçmiştir.

3- Sir David Brewster

Sir David Brewster
Sir David Brewster Portresi

Sir David Brewster, optik ve ışık polarizasyonu üzerine çalışmış ve kaleidoskopu keşfetmiştir. Mikroskoplardaki mercekler sistemini geliştiren İskoçyalı bilim adamı Brewster, bir ışık çalışmasında görme yeteneğinin dörtte üçünü kaybetmiştir. Ve belirli bir süre sonra da kör kalmıştır. Sir David Brewster bilim için ölmese de bilim için gözlerini feda etmiştir.

4- Elizabeth Ascheim

Elizabeth Ascheim
Elizabeth Ascheim Portresi

Elizbeth Ascheim röntgen ışıkları üzerine çalışmalar yapmış ve X ışınlarını daha iyi kullanmak için kendisini denek olarak kullanmıştır. Maruz kaldığı fazla röntgen ışınından dolayı vücudunun her organında kanserli hücreler oluşmuş ve hayatını kaybetmiştir.

5- Robert Bunsen

Robert Bunsen
Robert Bunsen Portresi

“Bunsen burner” olarak bilinen Robert Bunsen, laboratuvarlarda kullanılan ısıtıcı “bek”lerin mucitidir. Kimyager Bunsen, bulduğu beki test ederken kör olmuştur.

6- William Bullock

William Bullock
William Bullock Portresi

Döner silindirli matbaa makinesini icat eden William Bullock bu icadıyla matbaa sanayisinde devrim yaratmıştır. Döner silindirler sayesinde daha hızlı ve daha kaliteli baskı yapılabilmiştir. William Bullock, icat ettiği bu makineyi tamir etmeye çalışırken, ayağına düşürmüş ve kangrenden hayatını kaybetmiştir.

7- Jean-Francois de Rozier

Jean-Francois de Rozier
Jean-Francois de Rozier Portresi

Fizik ve kimya öğretmeni olan Rozier balonla ilk uçuş yapan, ve bu buluşu ilk defa test eden kişidir. Bu uçuş sırasında patlayan balonla hayatını kaybetmiş ve hayatını hava yolunda kaybeden ilk insan olarak adını tarihe yazdırmıştır.

8- Thomas Midgley Jr.

Thomas Midgley Jr.
Thomas Midgley Jr. Portresi

Kurşunlu benzini keşfederek insanlığın hem sanayide hem ulaşımda ciddi yollar kat etmesini sağlayan Amerikalı ünlü mühendis ve kimyager Thomas Midgley Jr. kurşun zehirlenmesinden hayatını kaybetmiştir.

Daha fazla okumak için: Dünyanın En Zararlı Bilim İnsanı: Thomas Midgley

9- Sir Humphry Davy

Sir Humphry Davy
Görsel: Sir Humphry Davy

Üstün zekâsıyla bilinen İngiliz kimyager Sir Humphry Davy, bulduğu gazların yanıcılık özelliğini test ederken yanarak ölmüştür.

10- Alexander Bogdanov

Alexander Bogdanov
Görsel: Alexander Bogdanov

“Genç insan kanının, yaşlı bir bedene transfer edilmesiyle yaşlı insan gençleşebilir mi?” sorusuna yanıt arayan Rus bilim adamı, hastalık testi yapmadan kendisine transfer ettiği sıtma hastası olan bir hastanın kanıyla hayatını kaybetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kitlesel Yok Oluşunda, Deniz Yaşamını Neyin Bitirdiği Öğrenildi!

Kitlesel Yok Oluşunda, Deniz Yaşamını Neyin Bitirdiği Öğrenildi!

Tırnaklardaki beyaz lekeler hastalıkların habercisi mi?

Tırnaklardaki beyaz lekeler hastalıkların habercisi mi?