Truva Savaşı: Bilmeniz Gereken Herşey

Muhtemelen Truva Savaşı ve sonunda Odyssey ve İlyada dönüşen öykülere aşinasınız, çünkü çoğumuz okulda bu hikâyeleri okumak zorunda kaldı. Ama Truva Savaşı ‘nı ve nasıl başladığını çevreleyen birçok karmaşıklık olayı ayrıntılı olarak bilmiyoruz.

Truva Savaşı, Yunan edebiyatındaki en ilginç olaylardan biri olan Homer ‘in İlyadası ve Truva Savaşı ‘nın son yılında meydana gelen 52 günü anlatıyor. Truva Savaşı ‘nın hesapladığı olayların bazıları efsanevi olsa da, muhtemelen MÖ 12. yüzyılda gerçekleşen gerçek bir savaşa dayanıyor. Truva Savaşı hakkında, onun nasıl başladığı ve sonucun ne olduğu ile ilgili bazı bilgileri bir araya getirdik.

Her Şey Nasıl Başladı Truva Savaşı


Sayısız inanışa göre meşhurolan İlyada ‘da Homer tarafından tanınan Truva Savaşıdır, Sparta Kraliçesi Helen’in Paris, Truva Prensi tarafından kaçırılmasının ardından başladı. Athena ve Hera ‘ya karşı yarışmada en güzel tanrıça olarak Afrodit ‘i seçtiği için ödül aldı.

Bu güzellik yarışmasının başladığı yol, bütün tanrıları ve tanrıçaları düğünlerine davet eden ve Peleus ‘un düğünüydü ama anlaşmazlık tanrıçası olan Eris hariç düğüne davet edilmemişti. Eris, düğüne davet edilmediği için öfkelendi ve aniden durma noktasına getiren törene “Adil” için bir elma attı. Bu elma büyük ölçüde Yunan mitolojisinde “uyumsuzluk elması” olarak bilinir, böylece truva savaşının düğün töreni bozuldu ve ardından gelen olaylar gelişmeye başladı.

Törende tüm tanrıçalar bulunduğundan, hemen bu coşkulu elmayı koruyacak ve en güzel tanrıça olacakları için savaşmaya başladılar. En güzel üçlü, Zeus ‘un karısı Hera, kahramanlık tanrıçası Athena, aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’tir.

Elmayı kimin talep etmesi gerektiğine karar veremediklerinden ve savaşmaya devam ettiklerinden dolayı, Zeus ‘tan elmanın haklı sahibi kim olacağını seçmelerini istediler. Zeus konuyu önemsiz bularak savaşmayı bırakmalarını istedi ve Paris ‘e kimin altın elmayı kazanacağını en adil bir şekilde karar vermesini söyledi.

Elmayı tanrıçalar çaresizce Paris ‘e rüşvet teklif etmeye başladılar. Athena, savaşabilecek yetenekli bir lider olmasını teklif etti. Hera onu zengin ve güçlü kılmayı ve kendi olarak yönetebileceği bir krallık sağlamayı teklif etti. Afrodit o zamanlar Spartalı Helen olan, dünyadaki en güzel kadınla evlenmesini sağlayabileceğini söyledi. Ayrıca Kral Menelaus ile zaten evliydi.

Kararını verip Afrodit ‘in Helen ‘le evlenme teklifini seçtikten sonra Paris, Helen ‘i karısı olarak almak için Yunanistan’a gitti. Prens Paris ‘le tanışması üzerine Helen, Paris ‘e âşık oldu ve onunla evlenmeyi kabul etti.  Truva savaşının bu nedenle, bazı kaynaklar onu kaçırıldığını söyler ama aslında öyle değildir. Helen gittikten sonra Helen’in kocası Menelaus çılgına döndü ve erkek kardeşi Agamemnon’u bir erkek ordusuyla birlikte onu bulmak için bir göreve gitmeye ikna etti.

Başlıyor!


Ordusundaki adamlardan bazıları şunlardır: Aşil, Odysseus, Nestor ve Ajax, ayrıca savaşmaya hazırlanan binlerce diğer adam.

Truva Savaşında adamların sayısı kesin olarak bilinmemekle birlikte, Homer tarafından “ilkbaharda gelen yapraklar ve çiçekler kadar çok erkek” olarak tanımlandı. Bu adamlar savaş için hazırlandı ve Truva ‘da bir savaş başlatmak ve Helen’i bulmak için Küçük Asya’ya gitti.

 Truva Savaşı Başlar


Truva savaşı başladı on yıl boyunca askerler savaştı ve görünürdeki her şeyi yok etmeye çalıştı. Erkeklerden sorumlu ana lider Sparta güçlerini yöneten ve savaşçı bir kral olan Agamemnon ‘du. Yıllar süren çabalarına ve sürekli mücadele etmelerine rağmen, Truva şehri inceliğini korudu yıkılmadı erkekler vazgeçip eve gitmenin eşiğindeydi.

Yunan mitolojisine göre Truva ‘nın duvarları, Poseidon ve Apollo tarafından yaptırılmış yıkılamaz ve yenilmez duvarlardır. Son çare olarak, savaşmayı bekleyen küçük bir grup insanı gizleyen büyük içi boş bir tahta at inşa ettiler. Atı bir barış teklifi olarak ve Truva atlarının savaşı kazandığını belirtmek için sundular. Kalan adamlar sanki eve yelken açacaklar gibi davrandılar, atı geride bıraktılar ve Truva atlarını atı şehre getirmeye ikna ettiler.

Truva Savaşı Yıkımı


Gece düştüğünde Yunanlılar geri dönüp, adamları attan serbest bıraktılar ve tüm Truva ‘yı yok ettiler. Homer ‘in hikayesi, Yunanlılara savaşlarında Athena, Poseidon, Hera, Hephaistos ve Thetis de dahil olmak üzere bazı Olimpiyat tanrılar tarafından desteklendiğini belirtir. Truva atlarının yanında yer alan ve Yunanlılara karşı mücadelelerinde onlara yardım eden Yunan tanrıları vardı. Bu tanrılar Apollo, Afrodit, Ares ve Leto olup savaş boyunca Truva atlarını korumak için çalıştılar.

Truva Atı Olayı Nedir?

Truva Atı, Yunanlılar tarafından Truva Savaşı sırasında Truva şehrine girmek ve savaşı kazanmak için kullandıkları söylenen tahta bir attı.

Homer’in İlyada’sında Truva Atı’ndan bahsedilmez, şiir savaş bitmeden biter ve Odysseia’da sadece kısaca bahsedilir.

Çeviri: Seval ÖZGÜR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çin’de İnsanlara Bulaşan Virüsün Sebebi Keneler Olabilir!

Bu Aralıklı Oruç Diyetlerinden Herhangi Birini Denemeden Önce Bunu Okuyun

Bu Aralıklı Oruç Diyetlerini Denemeden Önce Bunu Okuyun!