30 bin yıllık çok iyi korunmuş yavru mamut bulundu

Kanada’daki araştırmacılar, on binlerce yıllık mumyalanmış yünlü bebek mamutu keşfettiklerini açıkladılar. Bu hayvanın Kuzey Amerika’da şimdiye kadar bulunan en iyi korunmuş mamut olduğu söyleniyor.

Dünya üzerinde hız kesmeden devam eden araştırmalar, gezegenimizde yaşamış canlılar hakkında yeni bilgilere ulaşmamızı sağlıyor.

Daha önceleri de sizlerle paylaştığımız yazılarımızda, milyonlarca yıllık olduğu belirtilen bazı fosillerin insanın evrimi hakkında bilgiler verdiğinden bahsetmiştik.

30 bin yıllık bozulmamış yavru mamut bulundu
30 bin yıllık vücudunun neredeyse tamamı bozulmamış yavru mamut bulundu

Şimdi ise bir zamanlar dünyada çok yaygın olan bir türle ilgili yeni bir keşif yapıldı. Kanada’nın kuzey bölgelerinden biri olan Yukon’un binlerce yıllık bir bölgesi olan Tr’ondëk Hwëch’te mamut kalıntılarına ulaşıldığı ilan edildi.

Bölgedeki araştırmacılar, hayvanın binlerce yıldır bozulmadan korunduğunu belirtti.

Yapılan incelemede, yavru mamutun ölüm anında sadece bir aylık olduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 140 cm uzunluğundaki kalıntılar, 30.000 yıldan fazla bir süredir permafrostta (donmuş toprak) korunduğu tahmin ediliyor.

30 bin yıllık bozulmamış yavru mamut bulundu
Yukon hükümeti, bu hafta başlarında Trʼondek Hwechʼin Geleneksel Bölgesinde bulunan hayvanın bugüne kadar Kuzey Amerika’da bulunan en eksiksiz ve en iyi korunmuş mamut olduğunu söyledi.

Ayrıca tırnakları henüz tam olarak sertleşmemiş olan mamut, 40 santimetre boyunda ve bir dişi olduğu belirtildi. Hortumu, göz kapakları, ayakları ve tırnaklarıyla da son derece eksiksiz olması onu Kuzey Amerika’da keşfedilen en nadir keşif kılıyor.

Tr’ondëk Hwëch’in yerli halkı, mamuta “koca bebek hayvan” anlamına gelen “Nun cho ga” adını verdiler.

Calgary Üniversitesi’nden jeologlar ve Yukon Jeolojik Araştırmalar, mamutun 30.000 yıldan fazla bir süre önce yaşadığını ve buzul çağında öldüğünü ve donduğunu söyledi.

Paleontolog Grant Zazula, gerçek bir yünlü mamutla tanışmanın bir rüya olduğunu ve bu hayvanı öğrenmekten heyecan duyduğunu belirterek, buzul çağından kalma mumyalanmış kalıntıların son derece nadir olduğunu da sözlerine ekledi.

Mumyalanmış mamutlar daha önce Sibirya’da bulunmuş olsa da, Kuzey Amerika’da bunun bir benzeri yok. Gelecekteki çalışmalar, yaklaşık 5.000 yıl öncesine kadar kıtada devam ettiği düşünülen türlerin Kuzey Amerika popülasyonu hakkında yeni bilgiler ortaya çıkarma potansiyeline sahiptir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

İnsanlar Olmasaydı ,Mamutların Nesli Ne Kadar Uzun Yaşardı? 

40 bin yıllık tay, soyu tükenmiş türlerin hayata dönüşü için umut olacak

18.000 Yıllık Mükemmel Korunmuş Canlı Gibi Duran Köpek Cesedi Bulundu

Derisi ve iç organlarından bazıları tamamen korunmuş “ dinozor mumyası ”

Sibirya’da 40 bin yıllık İnanılmaz Korunmuş Kurt Kafası Bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Askeri teknik ile 120 saniyede her yerde uykuya dalabilirsiniz !

Askeri teknik ile 120 saniyede her yerde uykuya dalabilirsiniz !

Stephen Hawking Süper İnsanlar Irkımızın Sonunu Getirecek