18.000 Yıllık Mükemmel Korunmuş Canlı Gibi Duran Köpek Cesedi Bulundu

Rusya’nın Yakutsk’un şehrinin kuzeyinde yer alan Indigirka Nehri çevresinde 18.000 yıllık olduğu tahmin edilen bir köpek yavrusu bulundu. Bıyık, kirpik, saçları, burun ve keskin süt dişleri ile ‘kayıp köpek yavrusu’ duran köpek yavrusu bilim insanlarını şaşırttı. Araştırmacılar tarafında köpeğin adı Dogor konuldu. Bu da yerel Yakut dilinde Dost anlamına gelmektedir.

Yakutsk’taki Kuzey-Doğu Federal Üniversitesi’ne göre, yerel halk 2018 yazında Indigirka Nehri yakınında donmuş bir toprak parçasında kalıntılar buldu.

18.000 Yıllık Mükemmel Korunmuş Canlı Gibi Duran Köpek Cesedi Bulundu

Başı, burnu, bıyıkları, kirpikleri ve ağzı da dahil olmak üzere hayvanın bazı kısımları inanılmaz derecede iyi korunmuştu. Ayrıca bu durum, öldüğünde hala süt dişlerinin olduğunu ortaya koymaktadır.

Öldüğünde 2 aylık olduğu düşünülen 18.000 yıllık olan köpek şaşırtıcı şekilde Sibirya permafrostunda neredeyse mükemmel bir şekilde korunmuş, ancak detaylı  DNA testleri bugüne kadar türünü belirleyemedi. (Permafrost: Donmuş toprak veya permafrost, jeolojide iki veya daha fazla yıl suyun donma noktası veya altında yer alan topraktır. )

18.000 Yıllık Mükemmel Korunmuş Canlı Gibi Duran Köpek Cesedi Bulundu

Yavru o kadar iyi korunmuş ki, İsveç Paleogenetik Merkezi’ndeki (Avrupa’nın en büyük köpek DNA bankasına sahip) araştırmacılar, bir parça kaburga kemiği kullanarak hayvanın DNA’sını sıralamayı başardılar. Ancak bu durumda bile ilk taramalarda türü tespit edemediler.

Yani, Dogor’un bir kurt mu yoksa köpek mi olduğu yada ikisinin ortak bir atası mı olduğu belirsiz.

 

Paleogenetik Merkezi araştırma görevlisi David Stanton şunları söylüyor: “Zamanda geriye gittiğinizde, köpeklerin ve kurtların birleştiği noktaya yaklaştıkça, ikisi arasında ayrım yapmak zorlaşıyor”.

Köpeklerin kurtlardan nasıl ve ne zaman ayrıldığının tarihi çözülmedi.

Kuzey -Doğu Federal Üniversitesi’ndeki Ekoloji Enstitüsü ‘nden Dr. Fedorov daha fazla analize ihtiyaç olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, modern köpeklerin ortalama 15.000  – 40.000 yıl önce soyu tükenmiş kurt türünden evrimleştiğini düşünmektedir.

Bu fikrin tam tersini savunan araştırmacılar ise bu evrim sürecinin çok daha erken olacağını düşünüyor.

Gizmodo’dan George Dvorsky, Dogor gerçekten bir köpekse, bu onu şimdiye kadar bulunan en eski köpek yapar, diyor.

Şu anda bilinen en eski köpek, 14.200 yıllık olduğu düşünülen 1910’da Almanya’daki bir taş ocağında bulunan Bonn-Oberkassel yavrusu.

Dogor’un bu evrim aşamasının hangi noktasında olduğunu yapılacak ileri araştırmalar ile belirlenmesi amaçlanmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebiilir:

Editör / Yazar: Ezgi SEMİRLİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Bilim İnsanları Evrenin Şeklini Bulduğunu Düşünüyor

Başarılı Çocuklar yetiştirmek için anne ve babaların yapması gereken 4 Şey!