Arılar Kışın Ne Yapar?

Daha önce hiç arıların kışın ne yaptığını, kışı geçirmek için ne kadar bal depolamaları gerektiğini ya da 1 libre(1 libre=453,59237 gram) bal üretebilmek için kaç tane çiçeği ziyaret ettiklerini merak ettiniz mi?

Kış geldiğinde ayılar kış uykusuna yatar, kuşlar güneye doğru uçar peki ya arılar ne yapar?

Dünyadaki bütün diğer canlılar gibi arıların da kendilerine özgü kışın soğuk havalarla başa çıkma yolları vardır. Bu yollardan biri ise kış için bal rezervi oluşturmaktır. Hava on dereceye düştüğünde arılar kovanlarına yönelirler.

Havalar soğudukça, bal arıları kovanın ortasında toplanıp bir ‘’kış kümesi’’ oluştururlar. Oluşturdukları kış kümesi, futbol maçları sırasında konuşmak için ortada toplanan oyuncuların görüntüsüne benzer fakat arılarınki bütün kış boyunca devam eder.

Arıların kış boyunca bir tane ana görevi vardır: kraliçe arı ile ilgilenmek. Bu kraliçe arıyı sıcak ve güvende tutmaları gerektiği anlamına gelmektedir. Bunu yapmak için işçi arılar, kraliçe arının etrafını sararak vücutlarıyla bir küme oluştururlar ve daha sonra kanatlarını çırparak titreşmeye başlarlar.

Bu sabit hareket ve sürekli enerji tüketimi sayesinde arılar kovanın içini sıcak tutarlar. Enerjilerini baldan alan arılar. Titreşime devam edebilmek için yeteli miktarda bala ihtiyaç duyarlar.

Arı yetiştiricisinin en önemli görevlerinden biri, arıların titreşime devam edebilmek için bal deposunu her zaman dolu tutmaktır. Kraliçe arı her zaman kümenin ortasında bulunmasına rağmen işçi arılar belli aralıklarla kümeye girip çıkarlar. Bu değişim sayesinde hiçbir arı çok fazla üşümemiş olur.

Kümenin sıcaklığı dışlara doğru 7-8 dereceyken iç taraflarda 25-26 derece arasında değişmektedir. Dışarıdaki hava ne kadar soğuk olursa küme de o kadar sıkışık olur. Vücut sıcaklığını korumak ve hayatta kalabilmek adına arılar enerj alabilmek için bala muhtaçlardır.

Yapılan bazı çalışmalar balarılarının tek bir kışta 30 libre (1 libre=453,59237 gram)’ye kadar bal tükettiğni göstermiştir. Daha sıcak günlerde arılar, boşaltımlarını gerçekleştirmek üzere kovandan dışarı çıkarlar.

Arılar ile ilgili eğlenceli gerçekler:

  • Bal arıları insanların tüketebileceği türde yiyecek üreten tek böcek türüdür.
  • İşçi arılar dişidir.
  • Ortalama ir işçi arı hayatı boyunca sadece 1/ 12 yemek kaşığı bal üretir.
  • Bir işçi arı yaklaşık 6 hafta yaşar. Kraliçe arı ise 5 yıla kadar yaşayabilir.
  • Bal asla bozulmaz
  • 1 libre bal yapabilmek için arılar 2 milyon çiçeği ziyaret etmelidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Zeynep BİROL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Mutfak Süngerleri Milyonlarca Mikrop Barındırıyor

İrlanda’da Yaşanan Bir Yangın Geçmişten İnanılmaz Bir Mesajı Ortaya Çıkardı