Bal Arıları Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 10 İnanılmaz Gerçek

Çiçekten çiçeğe gezinen bal arıları, baharın başlangıcını gösterir. Arılar bir doğa harikası olarak saygı görüyor ve eşit ölçüde bir sıkıntıdan nefret ediyorlar. Bal arıları hakkında muhtemelen bilmediğiniz gerçek bilgileri sizler için derledik. Keyifli okumalar..
Dünya çapında alerjisi olan insanlar, havadaki böcekleri huzursuzlukla savuştururken, bilim insanları kayda değer yetenekleri için üremelerini destekler ve böcekleri araştırırlar.
Bu küçük sesli konuşmalarla ilgili, tepkiniz ne olursa olsun, vahşi doğada basit bir gözlemle kolayca anlaşılamayacak çok şey var.

10. Yamyamlık

Bal Arıları Hakkında 10 İnanılmaz Gerçek

Arıların beslenmesi oldukça basittir; larvalar için polen, erkek arılar ve işçiler için nektar gerekir.
Beslenme malzemeleri ne zaman azalır?
Bal arılarının, zaman zaman şartlar sertleştiğinde kovan eşlerini ve larvalarını yedikleri bilinmektedir.
Bu davranış arzın azalması için evrimsel bir kontrol yöntemi olarak anlamlıdır . Arılar en genç larvaları ve yumurtaları yerler, böylece yaşlı nüfusu en yüksek değerde tutarlar.
Yiyecek malzemeleri de, yenilen gençlerin bir sonucu olarak proteinle zenginleştirilir. Bununla birlikte, diploid veya sahte erkeklerin varlığı nedeniyle arılar kendi başlarına da olumsuz etkilenirler .
Bu sahtekarlar larva aşamasında tespit edildiğinde, işçiler hücrelerinde ölümlerine neden olurlar veya bakım sırasında yamyamlaştırırlar.

9. Girişimciler ve Fedailer

Bal arıları Girişimciler ve Fedailer

Arı kolonileri etkinliklerinde dikkate değerdir, ancak popüler inanışın aksine kovanın üyeleri akılsız uçaklar değildir. Elbette tek bir amaca adanmış erkek arılar hariç.
Bununla birlikte, işçiler çeşitli roller üstlenirler. Kolonilerde arılar öldüğü zaman, işçiler cesetleri toplar ve cesetler kovandan kaldırararak cenaze kaldırıcısı gibi davranırlar .
Kovanın bu çok yönlü sakinleri ayrıca kıtlık zamanlarında hasta arıları ve fazla erkekleri dışarı atmak için güvenlik görevi görür .
Hasta arıları koku ile tanımlamayı ve derhal yuvadan çıkarmayı öğrenirler. Ölü arılar baldan ve larvalardan uzakta, dışarıda taşınır. Bütün arı grupları, günlerini kovanı temizleyerek ve düzenli tutarak geçirir.
Bu temiz garip kültüre paralel olarak, arılar kovanlarında dışkılamazlar, bunun yerine uçuş ortasında yaparlar. Bu , geçmiş zamanlarda şüphesiz “hedefleri” göz ardı eden alarm veren bir tür “ sarı yağmur ” a neden olmuştu.

8. Bal Arıları ve Şaşırtıcı Duyu Yetisi

Bal Arıları ve Şaşırtıcı Duyu Yetisi

Arılar, günlük rutinlerine yardımcı olmak için inanılmaz derecede geliştirilmiş duyulara sahiptir. Bal arısı, saniyenin 300’ünde bir görüntüler arasındaki farkı algılayabilirken, insanlar saniyenin 50’sindeki farklılıkları algılayabilir.
Bu, televizyon görüntüleri bizim için akıcı görünmekle birlikte, bir bal arısının her bir kareyi farklılaştırabileceği anlamına gelir . Koku algılama güçleri de çok iyi ayarlanmıştır. Belli ki tozlaşmayı kolaylaştırmak için arılar belirli çiçek türlerine çekilir.
Ancak, bu işlev aynı zamanda tanımlama ve eşleştirme çağrısı işlevi görür.. Her bir kolektif topluluğu, kovan arkadaşlarının birbirlerini tanımlamak için kullandığı kendine özgü bir kokuya sahiptir ve bir kraliçenin yuvadan çıkması ve yeni bir kuluçka kurması için zamanı geldiğinde, kraliçe arının feromonları yolculuğuna eşlik etmesi için erkek arıları çeker.

7. Arılar Kırmızı Rengi Göremez


Balların beş gözü vardır. Bunun, diğer hayvanlardan daha fazla netlikle görmelerini sağlayacağını düşünebilirsiniz, ancak durum tam olarak böyle değil. Arıların, başlarında iki büyük göz ve uçuşlarında gezinmeye yardımcı olmak için başlarının ortasında basit üç göz daha vardır .
Ancak, arılar çok az renk görürler . Uzmanlar tamamen hangi renklerin algılandığı konusunda hemfikir değil, ancak fikir birliği, bunların en çok mavi-yeşil renk tonlarında olduğudur. Bazı portakal ve sarı renklerininin bulunduğu düşünülmektedir.
Bu, 300-650 nanometrelik ışık spektrumudur – insanlar 400-800 nanometrelik dalga boylarını görür ve tamamen kırmızı rengi dışlar. Arılar muhtemelen kırmızı rengini siyah olarak görüyorlar .
Arıların bu küçük seriyi oluşturmasına yardımcı olan inanılmaz derecede uyarlanabilir özellik nedir?
İnsanlara görünmeyen ultraviyole ışığı görebilirler. Arılar, çiçeklerin merkezinde yoğun olan bu tayfı, hedeflerine yönlendirmek için kullanırlar.
Ultraviyole ışık frekanslarından yoksun bırakılırsa, arılar açlık konusunda zorlanmadıkça yiyecek arayamaz.

6. Çiftleşme Ayini

Arılar arasındaki çiftleşme ritüelleri

Arılar arasındaki çiftleşme ritüelleri ürkütücüdür. Erkekler için dezavantajlara ve en nihayetinde ölümlerine yol açarlar. Kraliçeyi dölleme amacına hizmet eden erkek arıları, kraliçenin içinde kalan penislerinin travmatik kaybına uğrarlar .
Bu yöntemin, kraliçenin içindeki spermi kapatarak ve daha fazla çiftleşmeyi önleyerek üremenin başarısını sağladığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, kraliçeye yaklaşacak olan bir sonraki erkek arı, bir önceki erkeğin üreme organını kaldıracak ve döllenme sürecine devam edecektir.
Çünkü çoğu erkek verimsizdir. Karınları yırtılmış halde iken, erkek arılar çabucak ölürler. Hayatta kalmaları gerekse bile, amaçlarına hizmet etmeleri durumunda yaralı erkek arılar kovandan çıkarılır. Kraliçe spermi kurtarır ve bir daha asla çiftleşmez.
(Not: Yukarıdaki resimdeki arılar, iki işçi arısı oldukları için aslında çiftleşmiyorlar. Daha büyük olan kraliçe arıdır.)

5. Bal Arıları Bireysel Yüzleri Tanıyor

Bal Arıları Bireysel Yüzleri Tanıyor

Eğer bir arı sizi hedef alıyormuş gibi hissetmişseniz, sizi özel olarak kovalıyorsa haklısınızdır. Bal arılarının bireysel yüzleri tanıdığı gösterilmiştir. Daha da ilginç olanı, insanlar bunu başarmak için arıların yaptığı aynı yöntemleri kullanıyorlar.
Arılar, yapısal işlem olarak bilinen bir işlemde, çizgi gruplarını ve şekilleri desen olarak tanır . Ayrıca bu modeli daha sonra hatırlayabiliyorlar.
Biyologlar, yüzü olmayan elementlerle ilişkilendirilen yüzlerin ve su kaselerinin resimleriyle ilgili bir besin kaynağı sağladıklarında, böceklerin yüzleri yüksek hassasiyetle bulmayı öğrendiklerini gözlemlemişlerdir.
Zaman içinde, canlılar basit nokta ve eğik çizgi yüzleri ile daha karmaşık fotoğrafik yüzleri birbirinden ayırt edebildiler.

4. Patlayıcılar

Bal arıları, devlet güvenliğini arttırmada bile kullanılabilir.

Bal arıları, devlet güvenliğini arttırmada bile kullanılabilir. Bal arısının büyük alanlarda en küçük polen izini tespit etmek için kullandığı çok hassas olan reseptörleri vardır.Bu reseptörler diğer maddeleri de araştırmak için etkili bir şekilde eğitilebilir.
Güvenlik kuruluşları, arıları bomba üretimi ile ilişkili kimyasal kokulara maruz bırakma ve koku algılandığında kümelenmeleri için eğitim vermeyi denediler.
Koloninin açık alanlarda daha kolay bulunmasını sağlamak için böceklere küçük izleme cihazları bağlandı. Küçük kameralar ayrıca hedefi tespit ettiklerinde şekeri su ödülü bekleyen arılardaki hortumların hareketlerini de tespit eder şekilde ayarlandı.

3. Görsel Öğrenme

Bal arıları, doğduğunda nasıl bal yapılacakları hakkında hiçbir fikrirleri yoktur. Vahşi doğada kıdemli arılar tarafından eğitilmeleri gerekir.

İşçi arılarının tek amacı bal yapmak olduğundan, doğuştan gelen bir özellik olacağı düşünülebilir. Fakat bal arıları, doğduğunda nasıl bal yapılacakları hakkında hiçbir fikrirleri yoktur. Vahşi doğada kıdemli arılar tarafından eğitilmeleri gerekir.
Araştırmalar, arıların daha deneyimli çağdaşlarını izlemekten öğrendiklerini bulmuşlardır. Yeni doğan arılar, diğerlerinin hangi çiçeğe gittiklerini izler ve liderliklerini takip eder.
Bununla birlikte, daha genç olan arıların hızlı bir şekilde öğrenmeleri gerekir, çünkü daha yaşlı bal arıların kanatları kelimenin tam anlamıyla bütün bu uçuş zamanlarından yıpranmaktadır.
Hayatlarının birkaç haftasında yaşlandıkları için, kanatlarını acil kullanım için korumak amacıyla yavaş yavaş kovan görevine (kreş ve güvenlik) kısmı ile ilgilenirler.

2. Arı Ürünleri İle Tedavi


Bal arıları için alışılmadık bir başka uygulama, multipl skleroz (MS) hakkındaki araştırma alanından gelmektedir. Bazı MS hastaları, apiterapi olarak bilinen ve zarar görmüş sinirlerinin bal arısı tarafından sokulduğunda, uyarımı ve büyümeyi teşvik ettiğini gözlemlemektedir.
Hastalar ayrıca etkilerinden en iyi şekilde yararlanmak için propolis (arıların kovanlarını mühürlemek için kullandıkları balmumu tutkalı), çiğ bal (filtrelenmemiş, hala balmumu ve propolis içeren) ve arı sütü (larvalar için yaratılmış bebek maması) tüketmektedir.
Sonuçlar klinik ortamda hala kanıtlanmamış, ancak her yıl birkaç bin hasta bu işlemlerden geçiyor ve çoğu belirtilerde büyük bir iyileşme olduğunu iddia ediyor.

1. Arılar ve Matematik


Bir bal peteği gören herkes, balların mükemmel bir matematikçi olduğunu hemen anlayabilir. Aslında, Galileo gibi büyük bilim insanları genellikle bu küçük yaratıkların bal peteğinin altıgen şeklindeki gibi tam açıları elde edebileceği verimlilik seviyesinden yararlanmıştır.
Aslında, yabani peteklerin başlangıçta yuvarlak olduğu (arı gövdesinin şekli) olduğu ve daha sonra oluşumların ısıtıldığı, duvarların erimesine ve oryantasyonları için en doğal yapı şeklini oluşturmasına neden olan altıgen bir yapı olduğu bulunmuştur.
Bu, hesaplama bölümünde arıların yetenekli olmadığı anlamına gelmez, sadece daha az beklenen bir şekildedir. Bal arıları doğal kâşiflerdir. Yiyecek arama ve kovana geri döndürme amacına adanmış işçi bal arısı, navigasyon ve hesaplama konusunda uzmandır.
Kovana geri döndüğünde karmaşık bir dans gerçekleştirerek, diğer arılar yiyeceklerin nerede olduğuna dair uyarıda bulunur.
Ekranda mesafeyi, güneşe göre uçuş açısını ve hatta yiyecek kaynağının ne kadar bol olduğunu göstermek için küçük değişiklikler gözlemlenmiştir. Daha heyecanlı bir dans, büyük arz seviyelerini gösterirken, daha az hareketli olan daha düşük miktarları gösterir.

Bonus: Bal Arıları ve Uykusuzluk hastalığı


Bal arılarının gerçekte uyku halinde olup olmadıkları bir süredir tartışma konusu olmuştur. Bu canlılarla ilgili birçok bilgi formu, yatmamaları ve sonunda tükenmelerden ölmeleri konusunda ısrar ediyor. Bu hem gerçek hem de doğru değildir.
Gerçekte, bal arıları uykusuzluklardan ziyade narkoleptiklere benzer. Araştırmacılar, arılar tepkisiz hale geldiğinde, anten düşmeleri ve vücutlarının gevşemesi halinde, ortalama 30 saniye gibi kısa bir süre gözlemlediler.
Küçük arılar tipik olarak uyku alışkanlıklarında sporadik iken, yaşlı arılar daha düzenli uyku alışkanlıklarına sahiptir, hatta hızlı bir şekerleme için kovanlarının hücrelerine çekilirler. Bu kısa şekerleme, genç bir bal arısının yaşadığı her şey gibi görünüyor.
İlk uçuşundan sonraki üç ila altı hafta arasında, ortalama bal arısı tam anlamıyla yorgunluktan düşmek üzere ölümüne çalışmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Arılar Nasıl Bal Yapar?
Arılar Tükenirse Başımıza Gelecek 10 Şey!
Mantıklarını kullanarak düşünebildiği keşfedilen ilk böcek türü eşek arıları
Editör / Yazar: Nalan YILDIZ
Kaynak: https://listverse.com/2013/10/14/10-interesting-facts-about-honeybees/

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Bakteri

Antibiyotiklere Karşı Virüsleri Öldüren Bakteri Türü Bulundu

Evren Nasıl Yok Olacak?

Evren Nasıl Yok Olacak?