Avustralya’nın Yerli Halkı Aborjinler

Efsanelerin ötesinde Aborjinler

Bu ten rengiyle alakalı değil, bu düşündüğün şeyi uygulamaktır. Nesilden nesile aktarılmış bir gelenektir. “ Avustralyalı  toplumun yalnızca %30’u yerli insanlarla sosyalleşiyor. Avustralya’nın yerlileri hakkında fikir sahibi olan Avustralyan’ların çoğunluğu nerede? Medya mı? Hükümet mi? Tarih kitapları belki? Biz Avustralya’nın yerli ve yerli olmayanlarının her birini daha iyi anlamak için bunun önemli olduğuna inanıyoruz, efsane ve klişelerin ötesinde olarak. Pekala ilk düşünülen şey, Avustralya’nın yerlileri kimlerdir?

Avustralya’nın yerlileri, Avrupalıların sömürgeleştirmeden önce civar adalarda ve Avustralya’da yaşamış olan insanların soyundan gelir. Aborjinler ve Torres Strait Ada topluluğu arasında, bir sürü farklı dil, kültür ve inanç vardır. Bu yüzden “Avustralyanın Yerlileri”nden bahsettiğimizde, aslına yüzlerce çeşit grubu kasteden toplu bir isim kullanıyoruz.

Aslında, sömürgeleştirme döneminde yaklaşık 700 dil Avustralya genelinde farklı yerli gruplar tarafından konuşuluyordu. Bu dillerin bazıları, hala yerli toplumlarda konuşulmaktadır. Birçok yerli kültür kolonizasyona adapte olup hayatta kalırken, diğerleri yeniden canlandırılmakta ve geri kazanılmaktadır. Yani, ister şehirde ister ormanda olun, yerli kültür Avustralya’nın her yerinde hayattadır.

Avustralya'nın Yerlileri
Aborjin Erkekleri

Birini yerli yapan nedir?

Birçok Avustralyalı, yerli olmak için bir kişinin belirli bir şekilde bakması veya hareket etmesi gerektiğini varsayar. Örneğin, genellikle yerli Avustralyalıların koyu tenli olması, uzak bölgelerde yaşaması ve seçkin sporcular olması beklenir. Ne yazık ki, yerli halkın işlevsiz, yardıma bağlı , şiddet veya alkol bağımlısı olması gerektiği varsayımı da var. Bunlar basmakalıp inanışlardır; son derece inciticidir. Aynı zamanda yerli halkın kim olduğu konusunda kafa karışıklığına da katkıda bulunuyorlar.

Hükümete göre yerli halk kimdir?

Avustralya hükümeti bir kişinin yerli olup olmadığını belirlemek için üç özellik arıyor. Bu tanımlamaya göre, eğer bir kişi yerli ise :

  • Aborjin ve Torres Boğazı Adalı kökenli
  • Aborjinli yada Torres Boğazı Adalı olarak özdeşleşmelidir.
  • O(kız yada erkek) yaşadığı Yerli Toplum tarafından kabul edilmelidir.

Aborjinler ‘in Ağzından Dinlemek

Aborjinler ‘in gerçekten kim olduğunu anlamak için, Yerli Halkın ne söylediğini dinlemek durumundayız. Hatırlamalıyız ki yerli halk çeşit çeşittir-Yerli olmak farklı insanlar için farklı şeyler anlamına gelir. Birçoğu için, yerli olmak şehir, toplum ve kültüre bağlı olmaktır.

Yerli Halkın dilinden olan aşağıdaki alıntılar, Avusturalya’da yaşayan yerli bir insan olmanın ne anlama geldiğini ifade etmektedir.

Avustralya'nın Yerlileri
Aborjinler

“Kültürümüz, topraklarımızla, akrabalarımızla bağlantı kuruyor. Bizler kim olduğumuzu, klon gruplarımızda veya Tanami çevresindeki diğer klon gruplarında ne tür ilişkiler kurduğumuzu biliyoruz. Bu yüzden kim olduğumuzu, hangi ten rengine sahip olduğumuzu, hangi ülkeye ait olduğumuzu bilmek bizin için önemlidir. “

Lynette, Walpiri, Lajamanu, NT

“Eğer Aborjin biriyseniz, o zaman ruhunuz vardır. Bunu inkar edemeyiz. Tüm tarihimiz, bizi Aborjin yapan herşey, ruhsallık ile bağlantılıdır. “

Kyle, Bundjalung Cultural Leader, NSW

“Aborjinlik, maneviyat, bağlantı ve kültür, cildinizin rengiyle ilgili değil, öğretilenlerin pratiği, nesilden nesile aktarılan bir gelenektir. “

Jamie, Perl Whuurrang Gunditjmara and Gunnai Cultural Leader, VIC

“Ben atalarımı ve dinî-kültürel bir dünya bakış açısını temsil ediyorum. “

Andrew Johnson, Walpiri, Lajamanu, NT,

Aborjinler hala var mı?

aborjinler

Avustralya’da her biri kendi dili ve bölgesi olan ve genellikle çok sayıda ayrı klandan oluşan yaklaşık 500 farklı Aborijin halkı vardır.

İşgalden önce, en yüksek nüfus yoğunluğu kıyı boyunca olmasına rağmen, Aborijin halkı Avustralya’da yaşıyordu. Burada, insanlar mevsimsel olarak denize yakın kalıcı yerleşimler ile kıyı nehirlerinin membalarındaki diğerleri arasında hareket etmiş görünüyor.

Bugün tüm Aborjinlerin yarısından fazlası kasabalarda, genellikle de varoşlarda korkunç koşullarda yaşıyor. Pek çoğu, topraklarını ele geçiren sığır çiftliklerinde işçi olarak çalışıyor.

Aborjinler nerede yaşıyor?

Nüfus en düşük Güney Avustralya (%5,3) ve Tazmanya’da (%3,6). Avustralya Başkent Bölgesi, Avustralya’nın Aborijin halkının sadece %0,9’una ev sahipliği yapmaktadır. Kuzey Bölgesi, diğer tüm eyaletler ve Avustralya Başkent Bölgesi için% 4,6 veya daha az olan Aborijin (% 32) nüfusunun en büyük oranına sahiptir .

Bugün yerli halk Avustralya nüfusunun %3’ünü oluşturuyor. Yeni Güney Galler en yüksek yerli nüfusa (208. 500 kişi) sahipken, Kuzey bölgesi en yüksek yerli nüfusa (Kuzey bölgesi nüfusunun %30)’una sahiptir. Bu istatistiklerin belirttiği gibi, yerli halkın sadece uzak topluluklarda yaşadığı yaygın yanlış algılara rağmen, yerli Avustralyalıların üçte biri aslında büyük şehirlerde yaşıyor.

Bu Da İlginizi Çekebilir:

Avutralya Ve Hindistan Arasında Dev Tektonik Plaka İkiye Ayrılıyor

Ece EDEN

Yoruma kapalı.

Bir yorum

    Bizans İmparatorluğu

    Bizans İmparatorluğu Nedir? Bizans İmparatorluğu Hakkında Her Şey

    Biyoteknolojinin Görünmeyen Yüzü!