Bilim İnsanları Ve NRDC, EPA’ya Karşı Açtıkları Davayı Kazandı.

15 Nisan’da, New York’taki federal yargıç eski EPA başkanı ScottPruitt’in Ekim 2017 Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) yönergesini geçersiz kıldı. Bu yönerge EPA’nın ABD’deki en iyi bilim insanlarının çoğunu danışma komitesinden çıkarmasına yol açtı. Yargıç DeniseCote, EPA’nın bu kararı alırken “herhangi bir sebep ifade edemediğini” ve herhangi bir kanıtgöstermediğini tespit etti.
NRDC: Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi – Kâr amacı gütmeyen kuruluş
EPA: Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı – Devlet kurumu
Dava uluslararası çevre örgütü Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi (NRDC) tarafından açılmıştı. Yönerge, bu bilim insanlarının önyargılı olabileceği bahanesiyle EPA’DAN araştırma hibeleri alan bilim insanlarını diskalifiye etti.

Bilim İnanları Ve NRDC, EPA’ya Karşı Açtıkları Davayı Kazandı.

EPA, kimya ve fosil yakıt endüstrileri için çalışan veya bunlardan finansman alan bilim insanlarının, danışmanların ve diğerlerinin danışma komitelerinde hizmet etmesine ikiyüzlü bir şekilde izin verdi.
NRDC avukatı VivianWang: “EPA insanları kirli havadan, güvenli olmayan sulardan ve toksik kimyasallardan korumak ve şimdi yapmak için bilime güvenmeye geri dönmeli.”

Bu NRDC’ninTrump yönetimine açtığı 107. dava idi. NRDC bugüne kadar 65 dosyanın 60’ını kazandı.
EPA Bilim Danışma Kurulu eski başkanı Chris Zarba şunları söyledi:

‘’Bu karar açıkça bilim için bir zaferdi. Ülkenin önde gelen bilim insanlarından bazılarının, EPA’ya halk sağlığını koruma ve çevreyi koruma misyonunu en iyi nasıl yerine getireceği konusunda tavsiyede bulunmalarını artık yasaklayacak. Bununla birlikte, EPA eylemlerinin ve kararlarının mevcut en iyi bilime dayandığından emin olmak için atılması gereken birkaç ek adım vardır. ‘’

Shell net sıfır hedefliyor

İngiliz-Hollanda petrol devi RoyalDutch Shell, karbon emisyonlarını azaltmak için daha fazla yeşil enerji satarak 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşmayı planladığını açıkladı.

Shell CEO’su Ben vanBeurden 16 Nisan’da yatırımcılara şunları söyledi:

İklim değişikliği tartışmasında toplumun beklentileri hızla değişti. Shell’in artık kendi hedeflerimizle daha da ileriye gitmesi gerekiyor, bu yüzden 2050 veya daha önce net sıfır emisyonlu enerji işi olmayı hedefliyoruz. Toplum ve müşterilerimiz de aynı şeyi bekliyor.

Shell, 2050 yılına kadar kendi petrol ve gaz üretiminden kaynaklanan CO2 emisyonlarını dengelemeyi planladığını söyledi. Bu emisyonlar, jet yakıtı ve benzin gibi sattığı ürünlerden yayılan çok daha büyük sera gazı kategorisini içermiyor. Plan, bu emisyonları 2030 yılına kadar daha önce% 20’den% 33’ten fazla azaltmak için bir ara hedef içeriyor.

TheGuardian’ın karşılaştırdığı BP ve Shell‘in planını:

BP’nin iddialı hedefleri emisyonlarda mutlak bir azalma içermekle birlikte, Shell, sattığı enerjinin toplam karbon yoğunluğuna odaklanmayı seçti ve bu da üretilen fosil yakıtların miktarını azaltmadan daha temiz enerji alternatifleri satarak azaltılabildi.

Yeşil yatırım akıllıdır

Finansal riskten korunma fonu yöneticisi, hayırsever, çevreci ve eski Demokrat başkan adayı TomSteyer, GreenTech Media  için “Bir Pandemi Fosil Yakıt Endüstrisiyle Uğraşmanın Zamanı Değil” başlıklı bir op-ed yazdı. İşte o yazıdan bir alıntı:

Ulaşımdan enerji üretimine kadar fosil yakıt endüstrisi, küresel ekonomimize ulaşan derin, karmaşık ve yaygın kökleri ile büyük ölçüde korunmaktadır. Ancak yatırım riskini daha da netleştiren de budur. Tüm şirketlerin yönetim kurulları, yatırım danışmanları ve brokerler, Tanrı’nın verdiği parayı kaybetmemek için gayretle çalışıyorlar.

Çeviren: Berk Keskin / Kaynak: Electrek

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Koronavirüs Yüzünden Neden Erkekler Kadınlardan Daha Fazla Ölüyor?

    Koronavirüsün Vücuttaki Karmaşık Yolculuğuna Bir Bakış