Bilim insanları, yeraltında milyarlarca mikro-organizmanın bulunduğu bir ekosistem keşfetti

52 ülkeden bin 200 bilim insanının yaptığı çalışma sonucunda, yerin altında, toplam ağırlığının 15 ile 23 milyar ton arasında olduğu, dünyadaki tüm insanların toplam ağırlığının yüzlerce katı, tahmin edilen bir mikro-organizma topluluğu keşfedildi.

İngiliz gazete The Guardian’ın haberine göre, dünyanın derinliklerinde yaşayan bu mikro-organizmalara ait bu ekosistemin, dünyadaki bütün okyanusların hacminin 2 katı büyüklüğünde olduğu da belirtildi.

Tennessee Üniversitesi’nden Doçent Doktor Karen Lloyd, çalışma hakkında şunları söyledi:

“Bu araştırma, yeni bir hayat kaynağı bulmak gibi. Araştırma sürecinde ilerledikçe sürekli yeni yaşam türleri keşfediyoruz.

Dünyanın derinliklerinde, üzerinde olandan daha çok ‘yaşam’ var.” Araştırma için gerekli örnekler, yerin 5 kilometre altına dek uzanan sondaj çalışması sayesinde elde edildi.

“Diğer Dünyalarda Bizi Nasıl Tuhaflıklar Bekliyordur, Kim Bilir”

Oregon Eyalet Üniversitesi’nden mikrobiyal ekolojist Rick Colwell de, araştırma hakkında yorumlarda bulundu.

Yer altındaki yaşamda zaman ekseninin bambaşka bir biçimde işlediğini belirten Colwell,

Bazı mikro-organizmaların, depremler, erozyonlar ve tektonik hareketler haricinde hareket etmeksizin binlerce yıldır canlı olduğunu açıkladı.

Colwell, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz insanlar, güneş ve aya göre şekillenen günlük döngülere, göreceli olarak daha hızlı süreçlere alışkınız. Fakat bu organizmalar, yavaş ve daha daimi, jeolojik süreçlerin bir parçası.”

Yer altı biyosferi, jeolojik ve coğrafi yapıya göre bir hayli çeşitlilik gösterebiliyor. Bu biyosferlerin toplam sahası, 2 milyar kilometreküplük bir alanı kaplıyor. Ve gelecekte bu alanın daha da genişlemesi bekleniyor.

Carnegie Bilim Enstitüsü’nden mineralog Robert Hazen, bu çarpıcı çalışmadan yola çıkarak şu soruyu sordu: “Kendimize sormamız gerekir: Eğer gezegenimizdeki hayat bu denli farklılığa sahipse, diğer dünyalarda bizi nasıl tuhaflıklar bekliyordur, kim bilir?”

Editör / Yazar: Uğur ÖRDEM

Kaynak: https://www.theguardian.com/science/2018/dec/10/tread-softly-because-you-tread-on-23bn-tonnes-of-micro-organisms

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Gökbilimciler, Güneş Sistemi dışında yeni ve egzotik öte gezegenler sınıfı keşfetti

InSight Kızıl Gezegen'in yüzeyine deprem ölçer indirdi