Bir Beyin Stimülasyon Deneyinde, Katılımcıların Çoğunda Depresyon Azaldı

Beynin önemli kısımlarına titreşimli bir manyetik alanla masaj yapmak, kronik depresyonla yaşayan bazı insanlar için harikalar yaratabilir. Diğerleri için, zayıflatıcı bir ruh hali bozukluğu olmayan bir hayat vaat etmekte yetersizdir.

Küçük bir gönüllü grubundaki böylesine umut verici bir deneyin son derece olumlu sonuçları, protokole yapılan bazı ince ayarların, başka bir yerde çözüm bulamayan insanlar için çalışma olasılığını artırabileceğini düşündürmektedir. ABD’deki Stanford Üniversitesi ve Palo Alto Üniversitesi’nden araştırmacılar, 21 kişi üzerinde yapılan açık bir çalışmada,

Daha fazla sayıda günlük seansta toplam nabız dozunun beş katının sadece güvenli görünmekle kalmayıp aynı zamanda daha iyi sonuçlar elde edebileceğini gösterdiler.

yapay beyin hücresi
Bir Beyin Stimülasyon Deneyinde, Katılımcıların Çoğunda Depresyon Azaldı

Aralıklı teta patlaması stimülasyonu

Aralıklı teta patlaması stimülasyonu (iTBS) olarak adlandırılan bu noninvaziv tedavinin temeli, ABD Gıda ve İlaç Derneği tarafından majör depresyon tedavisi olarak onaylanmıştır. Altı hafta boyunca yüzlerce yoğun manyetik darbeyi beynin belirli bir kısmına altı hafta boyunca günde birkaç dakika yönlendirmeyi ve nöronları kronik depresyon semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek yavaşça daha güçlü bağlantılar kurmaya teşvik eder.

Bunu, duyguları düzenlemek için çok zayıf olduğu düşünülen sinir sisteminin bir kısmı beynin düşük ruh hallerine daha etkili bir şekilde direnmesine yardımcı olan bir ağırlık çalışması gibi düşünün.
Her derde deva olmamakla birlikte, prosedürün diğer tedavilere kolayca yanıt vermeyen depresyon hastalarının yüzde 10 ila 30’una umut sağlayacak kadar başarılı olduğu kanıtlanmıştır. 2018’de yayınlanan bir çalışmada, teşhisi olan kişilerin yarısının biraz altında, bu tedaviden sonra en az bir miktar iyileşme olduğu ve yaklaşık üçte birinin remisyona girdiği ortaya çıktı.

Başka hiçbir şey işe yaramadığında bu kulağa oldukça cazip geliyor. Ancak, başarı şansı daha iyi olabilir. Çünkü özellikle transkraniyal manyetik stimülasyon girişiminde mutlaka baş ağrısı ve diğer hafif rahatsızlıkları içeren yan etkiler bulunmuyor. Bu son çalışma, en azından mümkün olduğunu şiddetle öne sürüyor. Ancak deneyin, sonuçların alınabileceği anlamına gelen deney sınırlamalarının neler olduğunu bilen sadece birkaç kişi üzerinde gerçekleştirildiğini akılda tutmak oldukça önemli.

Doğruluk için beyin taramalarıyla günde 10 yüksek dozda iTBS seansından oluşan beş günlük bir kursu takiben, 21 gönüllünün 19’u depresyonlarında remisyonda sayılmak için yeterince iyileşme olduğunu belirtti.

Daha sağlam denemeler yapılacak şeylerin bir işareti olabilir

Bir Beyin Stimülasyon Deneyinde, Katılımcıların Çoğunda Depresyon Azaldı

Katılımcılardan biri 60 yaşındaki Deirdre Lehman’dı. Bipolar tanısına ek olarak, son yıllarda  kesilmeyen sürekli bir umutsuzluğa katlandığını bildirdi.

‘’Üçüncü tura kadar bu durum azalmaya başladı’’ dedi.

Çalışmadaki küçük örneklem büyüklüğüne ve sonuçları ölçecek bir kontrol grubunun olmamasına rağmen, bunun gibi geri bildirimleri göz ardı etmek zor. Bu daha sağlam denemeler yapılacak şeylerin bir işaretiyse, sonuçlar bu nöromodülasyon tedavisi tekniğinin bir gün insanların yüzde 90’ının zayıflatıcı zihinsel sağlıklarının üstesinden gelmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Stanford psikiyatrist Nolan Williams; “Tedaviye dirençli depresyon için hiçbir zaman açık etiket testinde yüzde 55 remisyon oranlarını bozan bir terapi olmamıştı” diyor. “Elektrokonvülsif tedavinin altın standart olduğu düşünülüyor, ancak tedaviye dirençli depresyonda sadece ortalama yüzde 48 remisyon oranı var.”

Majör depresif bozukluk henüz tam olarak anlamadığımız karmaşık bir durumdur. Toplu olarak tek bir kategoriye koyduğumuz şey, bir kısmının geleneksel farmasötikler kullanılarak tedavi edilmesi imkansız olabilen birden fazla koşul gibi görünüyor. (Farmasötikler: organik sentez ve ilaçlar geliştirmek ile ilgili bilimsel daldır.)

Durumlarını ilaçla başarıyla yönetebileceklerini bulanlar için bile, kolayca tersine çevrilemeyen bir karardır. Yaşamımızın bir noktasında her on kişiden biri büyük depresyondan muzdarip. Bu yüzden tedaviler için birden fazla seçeneğe sahip olmak dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan için büyük bir fark yaratabilir.

Sağlıklı kalın!

Hacer Sezgin

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Deniz Canlıları Bizi Yıllardır Milyonlarca Virüsten Koruyor.

    Hepimiz Evdeyiz. Peki Evinizdeki Hava Kalitesini Nasıl Arttırabilirsiniz?