Bir Meyve Sineğinin Tüm Beyni Ayrıntılı Şekilde Resimlendi

Bilim adamları, transmisyon elektron mikroskobu kullanarak yetişkin bir kadın meyve sineğinin tüm beyninin ayrıntılı şekilde resimlemeyi başardı. Meyve sineği beyni kabaca 100.000 nöron içermektedir. Bu da ancak kabaca 21 milyon görüntü içeren bir veri seti kullanılarak mümkündür. Janelia Araştırma Kampüsü’ndeki bilim insanları, hafızaya ve öğrenmeyle alakalı bir bölgeye ulaşan nöronların (renkli ipler) yollarını izlediler.
Virginia’da bulunanAshburn’dekiHowardHughes Tıp Enstitüsü’nün Janelia Araştırma Kampüsü’ndeki bilim insanlarından oluşan bir ekip yetişkin meyve sineklerinin beyin görüntüsünü çekmek için yola çıktı. Araştırmacılar şimdi beyindeki nöronlara tam olarak ulaşabilmek için herhangi bir nöronun yolunu takip edebileceklerini keşfetti. Bir sinek beyni daha önce nöronlar arasındaki bağlantıların görülmesini sağlayacak şekilde hiç görüntülenememişti.
Bu çalışma, beynin belli sinek davranışlarını destekleyen nöronal bağlantılarının kesin ağlarını haritalandırabilmek için anahtarlar içeriyor. Janelia Araştırma Kampüsü’ndeki ekibin verileri, sinek beynindeki bağlantıları haritalandırmak isteyen bilim insanları için yeni bir araç sunmaktadır. Aynı zamanda çalışma sinek beyninin hafıza merkezinde yeni bir hücre tipini açığa çıkardı. Görüntülerin taraması devam ettikçe yeni verilere ulaşılabileceği düşünülüyor. Meyve sinekleri veya Drosophilamelanogaster, en iyi olgun muzların etrafında dolaşabilir. Bilim insanları bu minik böceklerin son derece sofistike olduğuna vurgu yapıyor. Meyve sinekleri öğrenebilir ve hatırlayabilirler.
Hangi yerin güvenli, hangi yerin tehlikeli olduğunu bilebilirler. Meyve sineğinin beyni, kabaca bir haşhaş tohumunun büyüklüğünde ve yaklaşık 100.000 nöron içeriyor. İnsan beynindeki nöron sayısı 100 milyar düzeyinde. Bilim insanları yaptıkları bu çalışmayla mevye sineğinin düşünüş biçimi ve beyin yapısına dair yeni buluşlar yapacaklarını düşünüyor.
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180719142110.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

NASA, 8 yıl içinde Ay'da yerleşim planlıyor

Amazon Kabilesinin Son Üyesi

Dış Dünya ile Hiçbir Teması Olmayan Amazon Kabilesinin Son Yaşayan Üyesi Görüntülendi