Çin Dünyanın En Büyük Yük Gemisini Üretti

Çin Devlet Gemi İnşa Şirketi, MSC Tessa mega gemisini Mediterranean Shipping şirketine teslim etti. Yaklaşık dört futbol sahası genişliğinde güverte alanı ve aynı anda 26 konteynerlik derinliği ile 24.116 TEU’ya (Yirmi ayak eşdeğer birimi veya kısaca TEU) kadar konteyner yükleme kapasitesine sahiptir.

Çin Dünyanın En Büyük Yük Gemisini Üretti
Dünyanın En Büyük Yük Gemisi

399,99 metre uzunluğunda ve 61,5 metre genişliğinde olan MSC Tessa, 240.000 tondan fazla kargoyu taşıyabilir. Bu ebatlardaki ilk gemi olmasının yanı sıra 24.000’den fazla konteyner taşıyabilen ilk gemidir.

İlginç bir şekilde, 2011’deki Triple-E Maersk konteyner gemisi ve diğerlerine kadar, bu alanda önceki düzinelerce, belki de yüzlerce rekor sahibiyle uzunluk ve genişlik olarak neredeyse aynı. Ayrıca her ikisi de aynı müşteri tarafından sipariş edilen MSC Irina veya MSC Loreto tarafından yeri alındığında, bu gemiler birkaç yüz konteyner daha fazla taşıyacak, ancak fiziksel olarak da daha büyük olmayacaklar.

en büyük yük gemisi
Dünyanın en büyük konteyner gemisi MSC Tessa şimdilik…CSSC

Sonuçta boyut sınırı üretim departmanıyla alakalı değildir. Tarihin en büyük gemisi olan Seawise Giant süper tankeri 458,45 metre uzunluğunda, 68,6 metre genişliğindeydi ve 70’lerin sonlarında inşa edilmişti. Giant 1988’de Irak Hava Kuvvetleri tarafından batırıldı, ardından önemli ölçüde kurtarıldı ve 1991’de yeniden hizmete girmesi için onarıldıktan sonra 2009’un sonuna kadar hizmette kaldı.

Ancak konteyner gemileri, kargolarını büyük bir hortumla teslim edebilen süper tankerler gibi değildir. Rıhtım tesisleri, MSC Tessa gibi makinelere üst boyut limitleri koyma eğilimindedir ve mevcut limitler, dünya çapında daha büyük limanlar yapılana kadar bu dev gemilerin boyunu kısıtlamaya devam edecek.

krank takma
Oldukça büyük bir krank takma CSSC

Toplam tonaj ve konteyner kapasitesinin artması, büyük ölçüde gemi tasarımını gemide daha fazla sıkıştırmak için optimize edilmesiyle alakalı. Bununla beraber, Maersk Triple-E’nin 18.000 konteyner kapasitesiyle zirveye ulaşmasından bu yana geçen 12 yıl içinde, gemi yapımcılarının kapasiteyi kıl payı ile %34’lük bir oranla yükseltmeyi başardığını görmeyi özellikle etkileyici kılıyor.

MSC Tessa’nın sayıları göz önüne alındığında tahmin edebileceğiniz gibi verimliliğe odaklanmıştır. Bu konudaki başlıca yeniliği, CSSC’nin enerji tüketimini ve dolayısıyla emisyonları %4’e kadar azalttığını iddia ettiği kabarcık tabanlı, sürtünmeyi azaltan “hava yağlama” sistemidir.

Yine de bir deniz dizeli olduğu ve bu aşamada kanıtlanmış herhangi bir uygulanabilir ikame olmadığı için, yakın zamanda sıfır emisyon dünyasında bu devlere yaklaşan herhangi bir şey görmemiz pek olası değildir.

MSC, Ağustos ayına kadar buna benzer üç tane daha bekliyor ve CSSC, dörtlünün ikincisinin deniz denemelerini çoktan tamamladığını söylüyor. Offshore Energy’ye göre dört gemi, MSC’ye toplamda yaklaşık 600 milyon ABD dolarına mal oldu.

Çeviren: Barış ARICAN

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Bu Gezegen Dünya'daki Yaşamı Sona Erdirebilir!

    Bu Gezegen Dünya’daki Yaşamı Sona Erdirebilir!

    Migren Tedavisi İçin, Hızlı Etkili Burun Spreyi Onaylandı

    Migren Tedavisi İçin, Hızlı Etkili Burun Spreyi Onaylandı