içinde

Elektroterapi Nedir?

Elektroterapi, elektrik akımlarının insan vücuduna uygulanması ile çeşitli hastalıkların tedavisine katkıda bulunmayı amaçlayan tedavi yöntemidir.
Elektroterapi alanı altında çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Değerlendirmelerden sonra fizyoterapistler genellikle özel olarak hedeflenmiş bir ev egzersiz planına veya başka bir egzersiz terapisine ek olarak, aşağıdaki tedavilerden birini önerebilir:

Elektroterapi – Ultrason

Elektroterapi Nedir?

“Artan frekanslarda mekanik titreşim, ses enerjisi olarak bilinir. Normal insan ses aralığı 16Hz-20.000Hz aralığındadır. (çocuklar ve genç yetişkinlerde). Bu üst sınırın ötesinde, mekanik titreşim ULTRASOUND olarak bilinir. Terapide kullanılan frekanslar tipik olarak 1,0 ila 3,0 MHz arasındadır (1MHz = saniyede 1 milyon döngü). ”
Etkilenen dokudan bağımsız olarak bir yaralanmadan sonra  iyileşme süreci, vücudun dokularında bir dizi karmaşık adım içerir. Ultrasonun mekanik titreşimlerinin vücudun dokuları daha etkin bir şekilde iyileştirme yeteneğini artırabileceğine inanılıyor.

Ultrason acıtıyormu, hissediyormuyuz?

Ultrasonda kullanılan frekanslar o kadar yüksektir ki makinenin çalıştığını hissetmemeniz gerekir. Fizyoterapist etkilenen bölgeye soğuk bir jel uygular.
Bu jelin  görevi, ses dalgalarının cilt yüzeyinden derin dokuya transferine yardımcı olmaktır.Temel olarak tedavinin ihtiyaç duyulan bölgeye ulaşmasına yardımcı olur. Herhangi bir noktada rahatsızlık hissederseniz, lütfen fizyoterapistinizi bilgilendirin.

Peki Ultrason güvenli mi?

Evet, fizyoterapistiniz  tarafından yapılan sözlü ve fiziksel değerlendirmelerden sonra tavsiye edildiğinde güvenlidir.
Ultrasonun yapılmaması gereken bazı durumlar elbette vardır. Değerlendirme  sırasında fizyoterapistiniz, genel  sağlığınızın diğer tüm yönlerini göz önünde bulundurarak, sunulan herhangi bir tedavinin sizin durumunuz için güvenli olmasını sağlar.

Kaç Seans Uygulanması Gerekir?

Bu soru tamamen sizinle fizyoteraspistiniz arasında olan bir durumdur. Kişiden kişiye göre değişmektedir.

Soru: Soyunmam Gerekecek mi?

Fizyoterapistin tedavi edilecek bölgenin cildini görmesi gerekecektir. Ultrason tedavisi yaptırmayı kabul ediyorsanız, bölgenin muayenesini ve tedavisini sizin için daha rahat hale getirecek kıyafetler getirmelisiniz.

Darbeli kısa dalga tedavisi

Elektroterapi

Bu tedavi, yumuşak doku yaralanmalarında vücudun iyileşme sürecini hızlandıran bir yöntemdir,elektriksel ve manyetik alan kullanılarak gerçekleştirilir.
PSWT’nin (darbeli kısa dalga tedavisi) etkileri temel olarak kas-iskelet sistemi / yumuşak dokulardaki enflamatuar ve iyileşme fazlarıyla ilgilidir. Etkisi, ultrasonunkine oldukça benzemektedir.

Peki, tedavi acıtıyor mu?

Tedavi sırasında makinenin çalıştığını hissetmemektesiniz. Herhangi bir noktada rahatsızlık hissederseniz, lütfen fizyoterapistinizi bilgilendirin.

Tedavi güvenli midir?

Evet, fizyoterapistiniz tarafından yapılan sözlü ve fiziksel değerlendirmelerden sonra tavsiye edildiğinde güvenlidir.
Darbeli kısa dalga terapisinin uygun olmadığı bazı durumlar elbette vardır. Değerlendirme sırasında fizyoterapist, genel sağlığınızın diğer tüm yönlerini göz önünde bulundurarak, sunulan herhangi bir tedavinin durumunuz için güvenli olmasını sağlar.

Tedavi ne kadar sürüyor?

Normalde PSWT ortalama 10 ile 20 dakika arasında uygulanmaktadır.Yalnız her hastaya bu süre uygulanmaz,hastadan hastaya bu süre değişmektedir. Fizyoterapistin değerlendirmelerden sonra süreyi belirlemesi gerekir.

Tedavinin Seansı Ne Kadardır?

Bu soru tamamen sizinle fizyoteraspistiniz arasında olan bir durumdur. Kişiden kişiye göre değişmektedir.

Soru: Soyunmam Gerekecek mi?

Fizyoterapistin tedavi edilecek bölgenin cildini görmesi gerekecektir. PSWT tedavisi  yaptırmayı kabul ediyorsanız, bölgenin muayenesini ve tedavisini sizin için daha rahat hale getirecek kıyafetler getirmelisiniz.

TENS

Elektroterapi – TENS

TENS (Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu), ilaçsız ağrı kesici bir yöntemdir. Sinirlerin,beyne ağrı sinyalleri göndermelerini engeller.Vücuttaki doğal ağrı kesicileri uyarır.
“TENS çoğunlukla küçük, elde tutulan, pille çalışan cihazlardır. Bir fizyoterapist, doktor veya başka bir sağlık pratisyeni tarafından “reçete edilmeleri” gerekmektedir.”

Peki, uygulama güvenli mi?

Evet, fizyoterapistiniz tarafından yapılan sözlü ve fiziksel değerlendirmelerden sonra tavsiye edildiğinde güvenlidir. TENS’in uygun olmadığı bazı durumlar elbette  vardır. Değerlendirme sırasında fizyoterapist, genel sağlığınızın diğer tüm yönlerini göz önünde bulundurarak, sunulan herhangi bir tedavinin durumunuz için güvenli olmasını sağlar.

Kaç Seans Uygulanması Gerekir?

Normalde, TENS hastaların kendi evinde de uygulayabileceği,kullanımı basit bir cihazdır.Tedavi başında hasta cihazı,fizyoterapisti kontrolünde yaklaşık 2 hafta süresince kendi evinde kullanır.Hastadan tedavisi hakkında pozitif sonuçlar gelirse hastanın kendisine bu cihazı alması önerilmektedir.

Soru: Soyunmam Gerekecek mi?

Fizyoterapistin tedavi edilecek alanın derisini görmesi gerekecektir. TENS’i denemeyi kabul ediyorsanız, bölgenin muayenesini ve tedavisini sizin için daha rahat hale getirecek kıyafetler getirmelisiniz.
DİPNOT
-İnflamasyon, yangı veya iltihaplanma, canlı dokunun her türlü canlı, cansız yabancı etkene veya içsel/dışsal doku hasarına verdiği sellüler (hücresel), humoral (sıvısal) ve vasküler (damarsal) bir seri vital yanıttır.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Fizik Tedavi Nedir? Fizik Tedavinin Tanımı, Alanları ve Önemi
Ortaçağ tıbbında esrarengizliği ile dikkat çeken 10 akılalmaz tedavi!
Editör / Yazar: AHMET YAHYA KARATAY
KAYNAK: https://www.southtees.nhs.uk/services/physiotherapy/community/treatments-available/electrotherapy/

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir