Bilime göre; En İyi Uyku Pozisyonu

Bilime göre; En İyi Uyku Pozisyonu. İyi bir gece uykusundan daha önemli hayatta az şey vardır. Tüm kurallara uyduğunuzda örneğin; telefonunuzu yatak odasından uzak tuttuğunuzda, temiz çarşaf kullandığınızda, makul bir saatte yatağa gittiğinizde vb. hala ağrılı ve huysuz duygu ile uyanıyorsanız; aklınıza gelmeyen bir tutum; uyku pozisyonunuzdur.

Yatakta Dönün

Hepimiz, yatağa girdiğimizde; uzuvlarımızı tuhaf bir şekilde düzenleriz, titiz bedenimizi tatmin edene kadar yatağın etrafında kıvrılma mücadelesi yaparız. Ama sabahları ağrılı uyanıyorsak sebebi belki de uyuma pozisyonumuzun yanlış olması.

Yanlış pozisyonda uyku; sırt ve boyun ağrısı, yorgunluk, uyku apnesi, kas krampları, dolaşım bozukluğu, baş ağrısı, mide ekşimesi, karın sorunları ve hatta erken kırışıklıklara neden olabilir.

Uyku uzmanlarına göre, sırt üstü uyumak en iyi konumdur. Sırt üstü yatmak aslında nötr bir pozisyon; gün boyunca çekebileceğimiz ağrıları gidermek için çok iyi yoldur.

Başınız göğsünüzden daha yüksek olduğu için, sırt traverslerinin mide ekşimesini şiddetlendirmesi daha az olasıdır. (Ancak sırt üstü yatmak horlamayı tetikler- bilginize-)

Bununla birlikte, insanların sadece yüzde 8′ i doğal olarak bu konumda uyur. Diğer pozisyonlar bazı istenmeyen yan etkilere sahiptir. Mesela; sağ tarafımızda uyumanın mide ekşimesini tetiklediği bilinmektedir.

Buradaki teori; yemek borunuzdaki bir kasın bu konumda iken gevşemesi; midenizdeki asitlerin boğazınıza geri dönmesini kolaylaştırır. Ulusal Uyku Vakfı’ na göre; sağ veya sol tarafımıza uyumak – en yaygın pozisyon – omuz ve kalça ağrısına neden olabilir.

Uyku ilacı uzmanı ve Albert Einstein Tıp Fakültesi’ nde profesör olan Shelby Harris, Popular Science’ ta; “Yan taraflara göre uykuya ayarlıysanız; omuzlarınızdan baskı alacak kadar kalın, boyun destekli bir yastığa sahip olduğunuzdan emin olun.

Dizlerinizin arasına yastık doldurmak da bel ağrısını önleyebilir. Bununla birlikte, en kötü pozisyon; mide üstüne uykudur.

Bu pozisyonu seçen yüzde 7’ lik dilim için, midenizin üstüne uyumak; tüm vücuda baskı yapar ve belli bölgelerde uyuşma meydana gelir , ağrı hissiyatlı eklemlerle uyanma olasılığınız artar.

Başınızı, bütün gece çevirirken boynunuzdaki gerginliği azaltmak için daha düz bir yastık kullanmanızı önerir. Ya da, vahşi bir bakış açısıyla midenizin üstüne yatacaksanız; alnınızın altına bir yastık koyun” diye açıkladı.

Bunu Yapabilirsin, Sırt Üstü Yatmak

Eğer iyi bir gece uykusu oluşturan niteliklerin tümüne ulaşamıyorsanız, bunun çözülüp çözülemeyeceğini görmek için uyku pozisyonunuzu deneyebilirsiniz.

Harris’ e göre, aslında sırt traverslerinin yüzde 8′ inden biri olmak için kendinizi eğitebilirsiniz.
Yastıklarla çevrili yatağa sokulmasını tavsiye ediyor: Her iki tarafa bir veya iki ve dizlerinin altına bir tane koyun. Bu uygulama; gecenin ortasında dikkatsizce yerinizden kalkmanıza engel olur.

Harris, “Her şey düşünülüyor. Hepsi sizin için en iyi olan çabalanıyor. Sırt üstü uyumak en iyi uyku pozisyonu, genellikle bu uyku pozisyonu tavsiye edilir.

Aancak konforda önemlidir.” “Ağrınız varsa veya uyku pozisyonunuzdan rahatsızsanız, kesinlikle uyku kaliteniz etkilenir. ” diye açıklıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Alzheimer’ın Çaresi Uyku Düzeninde Saklı

Alzheimer’ın Çaresi Uyku Düzeninde Saklı

Uzay Hakkında Merak Edilen Sorular ve Cevapları