Bilime göre; En İyi Uyku Pozisyonu

En iyi uyku pozisyonu ve iyi bir gece uykusundan daha önemli pek bir şey yoktur. Tüm kurallara uyduğunuzda örneğin; telefonunuzu yatak odasından uzak tuttuğunuzda, temiz çarşaf kullandığınızda, makul bir saatte yatağa gittiğinizde vb. hala ağrılı ve huysuz duygu ile uyanıyorsanız; aklınıza gelmeyen bir tutum; uyku pozisyonunuzdur. Sizin için en iyi uyku pozisyonunun ne olduğunu bilmek ister misiniz? İşte bilmeniz gereken her şey.

En İyi Uyku Pozisyonu Nedir?

En iyi uyku pozisyonu, sağlıklı omurga hizasını destekleyen pozisyondur. Bazı pozisyonlar diğerlerinden daha fazla destek sunarken, bireyin uyku pozisyonu kendi koşulları tarafından belirlenir.

Bir kişi için işe yarayan pozisyonun, başka biri için her zaman başka işe yaramayabilir. Hangi uyku pozisyonu en iyisidir? Bunun basit cevabı, sizin ve durumunuz için en rahat olanıdır aslında. Ancak bazı uyku pozisyonları, son derece bireysel olmasına ve zamanla, hamilelik veya diğer birçok sağlık koşuluna göre değişebilir. Doğru pozisyonda uyuduğunuzda sağlıklı olursunuz. Fakat yanlış pozisyonlarda sırt veya boyun sorunlarına, yorgunluk, kas krampları, uyku apnesi veya başka sorunlara neden olabilir.

Peki, gece hangi pozisyonda uyumalıyız?

İşte, en sağlıklı uyku pozisyonları:

Cenin Pozisyonu

cenin uyku pozisyonu
Cenin uyku pozisyonunda uyurken, kendimizi huzurlu ve güvende hissetmemizi sağlar.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu pozisyon fetüsün anne karnındaki pozisyonudur. Uyku sırasında bu pozisyonu tekrarlamak, rahimde yaşadığımız duyguyu bulmamızı, bu sakinlik hissini bulmamızı ve dolayısıyla daha iyi uyumamızı sağlar.

Cenin pozisyonu, vücudunuza doğru kıvrılmış bükülmüş bacaklar ile yanınızda uyumayı içerir. Cenin pozisyonu, en iyi uyku pozisyonudur. Sadece bel ağrısı veya hamilelik için değil, aynı zamanda cenin pozisyonunda uyumak hormalayı azaltmaya da yardımcı olabilir.

sirt ustu yatmak
En iyi uyku pozisyonu olarak görülen sırt üstü uyumak omurganızı hizalı tutar ve göğüs üzerindeki baskıyı azaltır.

Sırt üstü uyumak, omurganızdaki baskıyı azaltmaya yardımcı olur.Bu pozisyon dik durmayı taklit eder.

Başınızı bir tarafa yatırarak yüzüstü uyumak, otururken veya ayakta dururken başınızın saatlerce bir yöne dönmesine benzer ve ağrıya neden olur. Boynunuz geriye doğru eğik olduğu için omurgayı da sıkıştırır.

Yatakta Dönün

Hepimiz, yatağa girdiğimizde; uzuvlarımızı tuhaf bir şekilde düzenleriz, titiz bedenimizi tatmin edene kadar yatağın etrafında kıvrılma mücadelesi yaparız. Ama sabahları ağrılı uyanıyorsak sebebi belki de uyuma pozisyonumuzun yanlış olması.

Yanlış pozisyonda uyku; sırt ve boyun ağrısı, yorgunluk, uyku apnesi, kas krampları, dolaşım bozukluğu, baş ağrısı, mide ekşimesi, karın sorunları ve hatta erken kırışıklıklara neden olabilir.

Uyku uzmanlarına göre, sırt üstü uyumak en iyi konumdur. Sırt üstü yatmak aslında nötr bir pozisyon; gün boyunca çekebileceğimiz ağrıları gidermek için çok iyi yoldur.

Başınız göğsünüzden daha yüksek olduğu için, sırt traverslerinin mide ekşimesini şiddetlendirmesi daha az olasıdır. (Ancak sırt üstü yatmak horlamayı tetikler- bilginize-)

Bununla birlikte, insanların sadece yüzde 8′ i doğal olarak bu konumda uyur. Diğer pozisyonlar bazı istenmeyen yan etkilere sahiptir. Mesela; sağ tarafımızda uyumanın mide ekşimesini tetiklediği bilinmektedir.

Buradaki teori; yemek borunuzdaki bir kasın bu konumda iken gevşemesi; midenizdeki asitlerin boğazınıza geri dönmesini kolaylaştırır. Ulusal Uyku Vakfı’ na göre; sağ veya sol tarafımıza uyumak (en yaygın pozisyon) omuz ve kalça ağrısına neden olabilir.

Uyku ilacı uzmanı ve Albert Einstein Tıp Fakültesi’ nde profesör olan Shelby Harris, Popular Science’ ta; “Yan taraflara göre uykuya ayarlıysanız; omuzlarınızdan baskı alacak kadar kalın, boyun destekli bir yastığa sahip olduğunuzdan emin olun.

Dizlerinizin arasına yastık doldurmak da bel ağrısını önleyebilir. Bununla birlikte, en kötü pozisyon; mide üstüne uykudur.

Bu uyku pozisyonunu seçen yüzde 7’ lik dilim için, midenizin üstüne uyumak; tüm vücuda baskı yapar ve belli bölgelerde uyuşma meydana gelir, ağrı hissiyatlı eklemlerle uyanma olasılığınız artar.

Başınızı, bütün gece çevirirken boynunuzdaki gerginliği azaltmak için daha düz bir yastık kullanmanızı önerir. Ya da, vahşi bir bakış açısıyla midenizin üstüne yatacaksanız; alnınızın altına bir yastık koyun” diye açıkladı.

Yüz Üstü Uyumak

yuz ustu uyumak

Yüz üstü uyumak da başka bir uyku pozisyonudur. Serbest düşüş veya yüzüstü pozisyon olarak da bilinir, insanların sadece yüzde 7’si mideleri üzerinde uyur . Birçok uzman bunun iyi bir sebep olduğunu öne sürse de. Tabii ki bazı dezavantajların yanı sıra yüzüstü uyumanın bazı faydaları da var.

Artıları:

Yüz üstü uyumanın uyku apnesinin yan etkilerini azalttığı gösterilmiştir.

Uyurken yüz üstü yatmak da sindirime yardımcı olabilir. Yüzüstü pozisyonda yatmak, sindirim sisteminizin esnemesine izin verir, bu da herhangi bir gastrointestinal(ağızdan anüse giden sindirim sisteminin yolu) sorunu potansiyel olarak hafifletebilir.

Eksileri:

Bu uyku pozisyonu sırt, boyun, omuzlar ve diğer eklemlere en fazla baskı uygular. Bunun nedeni, bu pozisyonda uyurken ağırlığın çoğunun çekirdekte yoğunlaşması ve vücudun geri kalanından daha fazla çökmesine neden olmasıdır.

Artan sırt, boyun ve eklem ağrısı, eklenen gerginlik nedeniyle mideleri üzerinde uyuyan kişilerde son derece yaygındır.

Bonus Bilgi:

Peygamber efendimiz nasıl uyurdu?

peygamber efendi uyku

Muhammed (s.a.v.) en iyi normal uyku pozisyonunu göstermiştir. Vücudumuzun sağ tarafına yatarak, sol tarafında yer alan iç organlar olan hem kalp hem de mide fiziksel olarak stresli olmayacağından, sindirime ve kan dolaşımına iyi gelecek olan sağ tarafına yatardı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Alzheimer’ın Çaresi Uyku Düzeninde Saklı

Alzheimer’ın Çaresi Uyku Düzeninde Saklı

Uzay Hakkında Merak Edilen Sorular ve Cevapları