İbni Sina Kimdir? İbni Sina'nın Hayatı Hakkında Bilinmeyenler

İbni Sina ‘nın asıl adı Ebu Ali el-Hüseyin İbni Abdullah İbni Sina. İslam dünyasında kısaca İbni Sina olarak anılır. Bilinen diğer ismiyse Avicenna ’dır.
İbni Sina Gençlik Yılları: İranlı filozof İbni Sina 980 yılında bugün Özbekistan ’da bulunan Buhara kentinin Afsana köyünde doğmuştur. Annesi Afsana köyünden babasıysa Samanid hanedanındandı destekleyen bugünkü Afganistan ’da yaşayan Balk köyünden bir İsmailiydi.

İbni Sina Kimdir? İbni Sina’nın Hayatı Hakkında Bilinmeyenler

Henüz küçükken ailesi Buhara ’ya taşındı ve Ismail Zahid ’ten Hanefi mezhebini öğrendi ve 13 yaşında birçok öğretmenden tıp dersleri almaya başladı. 16 yaşında saygı duyulan bir doktordu. Tıp dışında fizik, doğa bilimleri ve metafizik konularına da ilgi duyuyordu.
Buhara’daki Samanid Sarayı’nda Sultan Nuh ibn Mansur ’u tedavi etti ve onun saygısını kazanarak sultanın kütüphanesine erişme şansını elde etti. Sultanın kütüphanesi dönemin en iyi kütüphanesiydi. Burada çalışmalarına devam etti ve bir yandan kendini felsefi açıdan geliştirdi.

Avicenna Yani İbn-i Sina Başarıları

Metafizik ve ruhun varlığı üzerine olan çalışmaları Batı’da skolastik düşünce (okul felsefesi) üzerinde büyük bir etkiye sebep oldu ve İslam dünyasında olduğu gibi önemli tartışma ve argümanlara temel oluşturdu. İslam felsefesinin ana temsilcisiydi. İslam dünyasında yapılan araştırmalarla birlikte Galen ’in, Ayurveda ’nın çalışmalarını ve Arap ve İranlı bilim insanlarının çalışmalarını inceledi. Bunlardan öğrendiği bilgileri derledi.

Felsefesi

Felsefesini tanrının varlığı ve evrendeki etkileri üzerine kurdu. Mantık, metafizik ve etik üzerine yazsa da hem İslam dünyasını hem de Batı dünyasını en çok etkileyen Yunan felsefesi ile Tanrı’nın varlığı üzerine olan düşüncelerini birleştirme çalışmasıydı. Ana dili Farsça olsa da yazılarını o dönemin bilim dili olan Arapça ’da yazmıştı.

Eserleri

İbni Sina Kimdir? İbni Sina’nın Hayatı Hakkında Bilinmeyenler

Birçok konuda yazmış olsa da çoğu çalışması tıp üzerineydi. Çalışmalarından 40 ’ı sağlam halde. En önemli eseri Tıp Kanunları (El Kanun Fit-Tıp) kitabı 1516 ve 1574 arasında Avrupa’da 60 defa basıldı. 1700’lerin ortasına dek Avrupa’da ve Doğu’da en önemli tıp ders kitabı olarak okundu.
konu ile ilgili bir makalemiz: İbn-i Sina’nın “Tıbbın Kanunu” adlı kitabının İrlanda diline çevirisi bulundu

İbni Sina Hayatı Kronoloji

 • 980’de Orta Doğu’da Afsana kentinde doğdu.
 • Yaklaşık 10 yaşında Kuran ’ı ezberledi.
 • Ergenliğinde Aristo ’nun Metafizik kitabını okuduve farklı kaynaklardan tıp eğitimi aldı.
 • 16 yaşında kendi metotlarını geliştiren bir doktordu.
 • 18 yaşında kendini geliştirdi. ‘Tıp, matematik ve metafizik gibi zor bir bilim değildir, bu yüzden kısa sürede büyük yol katetti; onaylanmış ilaçları kullanarak hastaları tedavi etmeye başladım.’ Dedi. Ünü kısa sürede yayıldı.
 • 1000 yılında babası vefat etti ve 1002 yılında politik sebeplerden dolayı Buhara ’dan Urganj kentine göçmek zorunda kaldı.
 • 1012’de Horasan ’a taşındı ve Tıp Kanunları kitabı üzerinde çalışmaya başladı.
 • 1013’te Tahran yakınlarındaki Rai kentine taşında ve doktor olarak çalışmaya başladı.
 • 1015’te Hamadan kentine yerleşti ve Şam’da vezir oldu.
 • 1021’de Kakuyiddin ’in veziri oldu ve Bilgi Kitabı isimli kitabı yazdı.
 • Hamadan emirinin ölümünden sonra İsfahan emirine yazdığı mektupla onun için çalışmak istediğini yazdı. Yeni Hamadan emiri bu mektubu bulunca onu hapsetti ancak İbni Sina kaçmayı başardı.
 • 1025 ’te kılık değiştirerek Isfahan’a vardı ve şehrin yöneticisi tarafından iyi karşılanıp orada çalışmaya devam etti.

İbni Sina Nasıl Öldü?

1037’de 58 yaşında bağırsak sancısından dolayı hayatını kaybetti.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
İbn-i Sina ’nın Bin Yıl Önceki Süpernovadan Bahsettiği Keşfedildi
Newton, Torricelli, Galileo ve Copernicus’un ilham kaynağı: El-Biruni
Ortaçağ tıbbında esrarengizliği ile dikkat çeken 10 akılalmaz tedavi!
Editör / Yazar: Şeyma SÜRÜCÜ
Kaynak: https://www.ediblewildfood.com/bios/ibn-sina.aspx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CRISPR Gen Düzenleme, İlk Kez İnsanların Üzerinde Körlük Tedavisinde Kullanılacak

Mars Bileti Alma projesinde Türkiye 2,5 milyon ile 1. sırada kayıtlar sürüyor