Kök Hücre ile Sınırsız Kan Elde Edebilmek Mümkün

Kök hücre ile kan elde etme çalışması yaklaşık 20 senedir devam eden uzun soluklu bir araştırma. Bu çalışma sayesinde genetik hastalıkların tedavisinde önemli bir adım atılmış olacak.

Bilim dergisi Nature tarafından yayımlanan araştırma laboratuvarda kök hücrelerden faydalanılarak kan hücresi üretebilmeyi sağlayan iki farklı sistemin geliştirildiğini duyurdu. Bilim insanları iki farklı araştırma ekibinin yürüttüğü çalışmalarda sınırsız kan üretiminin sağlandığını ve bu gelişmenin genetik hastalıkların tedavi sürecinde önemli bir adım olduğunu ortaya koydular.

kok-hucre-ile-sinirsiz-kan-elde-edebilmek-mumkun1

20 senedir sürdürülen ilk çalışma, yetişkin fare hücrelerinin indüklenmiş pluripotent kök hücreye dönüştürülmesi sayesinde yeni kan hücresi elde edilmesini sağladı. Harvard Üniversitesi bilim insanlarından Ryohichi Sugimura, bu çalışmayla birlikte kanda bulunan genetik bozukluğa sahip hastaların hücrelerinin alınması suretiyle, genetik bozukluklarda iyileşme sağlanabileceği ve çalışan kan hücrelerinin üretilebileceğini kaydetti. Aynı zamanda bu yöntem sayesinde sınırsız kan üretiminin yapılabildiği ifade edildi.

kok-hucre-ile-sinirsiz-kan-elde-edebilmek-mumkun12

Caronell Üniversitesi bilim insanlarından Shahin Rafii’nin liderliğinde sürdürülen ikinci araştırmada ise farelerinden akciğerlerinden elde edilen kök hücrelerin kan hücresine dönüşümü sağlandı. Çalışmanın önemine değinen Rafii, bu buluşun tıp dünyasındaki birçok şeyi değiştireceğini söyledi. Sadece kan bozukluklarını iyileştirme imkanı sağlamayan bu buluşun kendi kendini yenileme özelliğine sahip olan kök hücrelerin karmaşık olan biyolojilerinin yakından tanınacağını ifade etti. Uygulamaların tıp dünyasında nasıl değişimler yaratacağı merakla bekleniyor.

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/science/2017/05/17/end-blood-donationscientists-close-unlimited-supply-stem-cells/

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Pirinç Patlağı Dörtte Üç Oranında Arsenik İçeriyor

    Çanakkale’ye Düşen Meteorda Yaşam İzleri Bulundu