Leonardo da Vinci ‘nin dünyayı değiştiren 10 Büyük İcadı

Yüksek rönesansın en önemli temsilcilerinden Leonardo Da Vinci ‘yi herkes ünlü Mona Lisa adlı çalışmasıyla tanısada kendisi yaşadığı dönemin ötesinde, buluşlara imza atan bir mucitti. Her ne kadar bir çok projesini, fırsatçı iş adamları ve çağın tekenolojisinin yetersizliliği nedeniyle hayata geçiremesede buluşlarına dair çizimler ve diagramlar Leonardo’nun not defterleriyle bugüne kadar gelmiştir.

Siz değerli okuyucularımız için Leonardo Da Vinci ‘nin dünya çapında en önemli 10 buluşunu derledik;

1- Paraşüt

Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci paraşüt eseri

Uçakların henüz icat edilmediği zamanalarda, çizimlerini yaptığı hava araçları Leonardo Da Vinci ‘yi 1515 yılında paraşütü tasarlamaya itti. Bu paraşüt tasarımı günümüz paraşütlerinin atası sayılmaktadır. Bu tasarım Adrian Nicholas adlı maceraperest tarafından 2000 yılında denendi ve kontrolü oldukça zor olan bu paraşüt o dönemde başarılı sonuçlar verdi 🙂

2- Makinalı Tüfek

"<yoastmark
Leonardo da Vinci makinalı tüfek

Modern makinalı tüfekler ile kıyaslanamayacak olan bu tasarım seri bir şekilde günümüz makinalı tüfekler gibi mermi atamaz. Da Vinci ‘nin siIahı ayn anda pek çok mermiyi atabilir. Her ne kadar notlarında savaş ve ölüm makinalarından nefret ettiğini belirtiyor olsada, günümüzdeki gibi o dönemim yatırımcıları da savaşa para yatırım yapma isteklerini kullanarak ihtiyacı olan parayı kazanmak istemesidir. Da Vinci ‘nin bir çok projesi gibi bu makinalı tüfek tasarımıda hiç bir zaman üretilememiştir.

3- Bilya

"<yoastmark
Leonardo da Vinci Bilya icadı

Her ne kadar önemli bir buluş olarak görülmese de günümüz de bir çok alanda rulman (bilya) kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak bisiklet, kaykaylar vs gibi pek çok mekanik ve motorlu araçlarda bilya kullanılmaktadır.

4- Leonardo Da Vinci Dalgıç Kıyafeti

"<yoastmark
Leonardo da Vinci Dalgıç kıyafeti

Limana doğru yanaşmaya çalışan düşman gemilerini denizin altından dalgıç kıyafetleriyle adamlar yollayarak düşman gemilerini batırmayı düşünmüştür. Günümüzde bu fikir her ne kadar basit geliyor olsa da 15.yy için bu fikir dahiyanedir. Bu çalışmalar o zamanalar da hayata geçirebilseydi venedik donanmasına ihtiyaç duyulmadan düşman gemileri belki de geri püskürtülebilirdi.

5- Zırhlı Tank

"<yoastmark
Leonardo da Vinci Zırhlı Tank

36 ayrı siIahı bulunan ve kaplumbağaya benzeyen bu tank 8 kişinin kas gücüyle hareket edebilmekteydi. Her yönden ateşlenebilen bu tank rahatlıkla düşman askerlerini uzak tutabiliyor olsa da çizimlerdeki bazı hatalardan dolayı tank hareket edemezdi. Büyük ihtimalle, Da Vinci bu hataları tasarımalarının düşmanlar tarafından ele geçirilme ihtimaline karşın yapmış olduğu tahmin edilmektedir.

6- Ornitopter

"<yoastmark
Ornitopter

Ornithopter ile Da Vinci insanların kuşlar gibi uçmasını amaçlamıştır. Yarasaya benzeyen tasarım insan gücü ile çalışmaktadır. Belirtmek isteriz ki çok güçlü kaslara sahip değilseniz bu uçan yarasa ile yere çakılabilirsiniz. Da Vinci’nin bu çizimlerinden anlaşılabileceği üzere aerodinamik üzerine oldukça tecrübelidir.

7- Kendi Kendine Giden araba

"<yoastmark
Da Vinci Kendi Kendine Giden araba

Sürücüsüz olarak kendine kendine giden bu araç üzerindeki düzenek kurulduktan sonra belirtilen yöne doğru hareket etmektedir. Her ne kadar Da Vinci notlarında bu mekanik aksanı detaylı şekilde belirtmemiş olsa da 15.yy da yaşayan Da Vinci’nin hayal gücünün ne kadar ileri seviyede olduğu gerçeğini değiştirmez.

8- Helikopter

"<yoastmark
Da Vinci Helikopter

Uçan hiç bir insanın yapısı bir makinanın olmadığı bir dönemde Da Vinci havayı dönme kuvvetiyle itip çekerek uçmayı sağlama fikrini çizimlerinde ortaya atmıştır. Çizimlerden yola çıkarak kanatların helezonik yapısı teoride buna müsait gibi gözüküyor olsa da yer çekimine karşı koyabilmesi için çok yüksek hızlarda döndürülmesi gerekiyor.

9- Robot Şovalye

"<yoastmark
Da Vinci Robot Şovalye

İnsan vücudunun mükemmel anotomik yapısından ilham alan Da Vinci ilk insansı robot makinasını tasarlamıştır. Lodovico Sforza için geliştirdiği bu robot Da Vinci’nin hayata geçirebildiği az sayıda projesinden biridir. Bu tasarımın benzeri 2002 yılında robotik uzmanı olan Mark Rosheim tarafından tekrar üretildi. Rosheim daha sonra ise bu tasarımlarının bazılarını Nasa’nın robotlarında kullandı.

10- Geleçeğin Şehri

"<yoastmark
Geleçeğin Şehri

1400’lü yıllarda tüm avrupa kara veba ile savaşıyordu. Şehirleri hastalıklara karşı daha korunaklı yapmayı amaçlayan Da Vinci, kanalizasyon sistemlerinin daha iyi çalıştığı, mikrop saçabilecek alanları minuma indirgediği bir şehir sistemi çizmiştir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Leonardo da Vinci’nin Osmanlı İmparatorluğu için tasarlanmış zamanının en uzun köprüsü.
‘Da Vinci İcatları’ sergisi Aydın’ın Kuşadası ilçesinde açıldı
Google, CERN ve NASA’dan Çevrimiçi Sergi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

neden unuturuz

Yeni Bir Çalışma Neden Unuttuğumuzu Açıklıyor

Türkiye'de 3.600 Yıl Önce Yaşanan Tsunami Felaketinin İzleri Ortaya Çıktı

Türkiye’de 3.600 Yıl Önce Yaşanan Tsunami Felaketinin İzleri Ortaya Çıktı