Google, CERN ve NASA'dan Çevrimiçi Sergi

Dünyanın bilim ve teknoloji alanında üç büyük markası olan Google, CERN ve NASA devasa çevrimiçi sergi oluşturma hedefiyle bir araya geldi. Google Sanat ve Kültür bölümü, geçtiğimiz yıl viral sanat eleştirme selfie trendini yaratmıştı. Aynı ekip; insanoğlunun bilimsel buluşlarını onurlandırmaya adanmış bir dizi video ve görüntü koleksiyonu oluşturmak için dünyanın dört bir yanındaki müzelerle ortaklık kurdu. Google şirketi kendisinin başlattığı projeye; NASA ve CERN’ü de ekleyerek serginin alanını genişletti. Devasa proje şu anda hem çevrimiçi hem de Android ve iOS’taki Google Arts & Culture uygulamasında kullanılabilir durumda. Dünyanın dört bir yanından 200.000’den fazla esere ev sahipliği yapacak olan proje, birçok sergiyi barındırıyor.

NASA’nın Sanal Evren bölümünde 1960’lardan itibaren yer alan uzay misyonları ve özel girişim ürünleri yer alıyor. CERN tabanlı BigBang sergisinde ise evrenin tarihine; Da Vinci sergisinde ise İtalyan dehanın tablo ve bilim eserleri yer alıyor.

Programın yöneticilerinden Liudmila Kobyakova, ”Google’ın makine öğrenme tekniği kullanılarak bu sergi inşa edilmeye başlandı. NASA’nın 127.000 görüntülük dev arşivi serginin sahasını daha da kaliteli hale getirdi. Kültürel ve sosyal anlamda insanlar için büyük bir proje olduğunu düşünüyorum; birçok insan bu proje için emek verdi, karşılığında harika bir iş çıktı.” demecini verdi.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynaklar: https://www.theverge.com/2019/3/6/18253133/google-arts-culture-once-upon-a-try-science-discovery-museum-nasa-cern-exhibit , https://www.digitalinformationworld.com/2019/03/google-and-cern-collaborate-to-create.html

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    İlk Denisovan kafatası parçalarının keşfi onaylandı

    Hubble uzay teleskobu, çarpışan iki galaksiyi görüntüledi