Peru Ormanlarının Derinliklerinde Kayıp Bir İnka Şehri Bulundu

Antik İnka’ların bıraktıkları miras o denli büyük ki Kolomb öncesi bu uygarlıkla ilgili hale yeni keşifler yapılıyor.

peru-ormanlarinin-derinliklerinde-kayip-bir-inka-sehri-bulundu

İnka’lara dair yapılan yeni keşifler günümüzde hala sürüyor. Araştırmacılar tarafından Peru ormanlarının derinliklerinde daha önce keşfedilmemiş bir İnka şehri bulundu.

peru-ormanlarinin-derinliklerinde-kayip-bir-inka-sehri-bulundu1

Bu İnka şehrinden elde edilen bulgular, efsanevi uygarlıkla ilgili arkeologlara daha fazla keşif imkanı sunuyor. Correo gazetesine göre kayıp şehir, Cusco’daki Calca eyaletindeki kaşifler tarafından bulundu.

peru-ormanlarinin-derinliklerinde-kayip-bir-inka-sehri-bulundu2

Kayıp şehirlerin bulunduğu yere Sacramento’dan dört günlük yürüyüş yaparak ulaşılabiliyor. Justo Puma,Javier Paso,BelisarioAlvarez ve BenancioEncalada gibi kaşifler ile yerel makamlar tarafından desteklenen keşif, araştırma ruhuyla hareket edilerek gerçekleştirildi.

peru-ormanlarinin-derinliklerinde-kayip-bir-inka-sehri-bulundu3

Kaşifler bulunan şehrin efsanevi kayıp şehir Paititi olduğuna inanıyorlar.
Javier Paso keşfe dair yaptığı yorumda, “Orası çok korkutucuydu. Keşif kolay değildi. Karanlıktı ve yağmur yağıyordu. Şehir bu şekilde görülemiyor. Oraya gidebilmek için Calca’dan Quebrada’ya üç saatlik yolculuk yaptık.

peru-ormanlarinin-derinliklerinde-kayip-bir-inka-sehri-bulundu4

Dört kişi Sacramento’ya kadar üç saatlik yolculuk daha gerçekleştirdik. Sonrasında ise dört gün boyunca dağlara tırmandık. Sonrasında ovaya inmek çok zor oldu. Çok karmaşık bir araziydi” diye konuştu.

peru-ormanlarinin-derinliklerinde-kayip-bir-inka-sehri-bulundu5

Dört gezgin tarafından teraslar, duvarlar ve hatta evlerin bulunduğu İnka uygarlığı yapılarına benzeyen yapıların varlığı ortaya çıkarıldı. Antik kent çok izole bir bölgede bulunuyor. Şehrin bulunamayan kayıp Paititi şehri olduğu düşünülüyor. Ütopik zengin bir arazide bulunan Paititi şehrine dair efsane Pantiacollato’nun ormanlarına doğru çekilen kahraman Inkarri’ nin hikayesinin etrafında şekilleniyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Google’ın Makine Öğrenme Yazılımı Kendini Çoğaltmayı Öğrendi

    Beyin İmplantları İnsan Evrimini Sürdürecek ve Yetenekleri Arttıracak