Manyetik Kuzey Kutbu Rusya'ya doğru çok hızlı ilerliyor

Bilim insanları Manyetik Kuzey Kutbu’nun daha önceki tahminlerden çok daha hızlı bir şekilde hareket ettiğini ortaya koydu. Açıklama yapan uzmanlar kutup noktasının yılda 55 kilometre hızla Kanada’dan Rusya’ya doğru kaydığını duyurdu.
Manyetik kutbun bu hızla hareket etmesi pusulaların ölçümünde hatalar çıkardığından, çok hassas ölçümlerle navigasyon yapan askeri araçları olumsuz etkileyebiliyor.
İkincil bir sistem olarak pusulaya sahip olan uçak ve gemilerde öncelikli olarak kullanılan GPS sistemleri ise uydular aracılığıyla çalıştığı için değişimden daha az oranda etkileniyor.

Daha önce Manyetik Kuzey Kutbu’na ait bilgiler her 5 yılda bir güncelleniyordu. En son güncelleme ise 2015 yılında yapılmıştı. Yeni Manyetik Kuzey Kutbu’nun normal şartlarda 2020’de açıklanması beklenirken, değişimdeki hız nedeniyle duyuru erkene alındı.

200 yılda 2 bin 300 km yer değiştirdi


Manyetik Kuzey Kutbu ilk ölçüldüğü 1831 yılından bu yana toplam 2 bin 300 kilometre yer değiştirdi. Daha önce yılda 15 km hızla hareket eden kutup yeni ölçümlere göre artık yılda 55 km hıza ulaşmış durumda. Diğer yandan Manyetik Güney Kutbu ise çok daha yavaş bir hızda hareket ediyor.
Uzmanlara göre bu durum dünyanın manyetik alanının her yıl zayıfladığı anlamına gelirken, yakın bir zamanda kutupların yer değiştireceğine işaret ediyor.

Kutupların yer değiştirmesi dünya tarihinde ilk defa yaşanan bir olay değil. 780 bin yıl önce de küre içindeki manyetik magma sıvılarının hareketleri nedeniyle kutuplar yer değiştirmişti.
Bilim insanları yine de panik yapmaya gerek olmadığını vurguluyor. Çünkü kutupların yer değiştirmesi söz konusu olsa bile bunun en az bin yıl alan bir süreç olduğu belirtiliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

İnsanlar Manyetik Alanı Hissedebilir mi?
Dünya’nın Manyetik Alanı Düzensiz İlerliyor
Dünyanın Manyetik Alanı Hızla Değişiyor, Sonunda Nedenini Öğrenebiliriz!
Afrika’nın Altındaki Gizemli Bir Anomali Dünya’nın Manyetik Alanını Kökünden Zayıflatıyor
Editör / Yazar: Ezgi SEMİRLİ
Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2019/feb/05/magnetic-north-pole-moving-pretty-fast-towards-russia

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    İklim bilimciler, küresel ısınmanın Himalaya buzullarını eriteceği uyarısında bulundu

    Ünlü Bilim İnsanlarının Bilmediğiniz Sportif Yaşamları