Nikola Tesla’nın Zamanının Çok Ötesinde Olmasının Sebepleri

Burada dürüst olalım. Hepimize okullarımızda Einstein, James Watson ya da Marie Curie gibi birçok bilim insanının biyografileri öğretildi. Sizden emin değilim ama bana Nikola Tesla hakkında hiçbir şey öğretilmedi. Çalışmaları ve bilime katkıları okulumun fen bilimleri müfredatına hiçbir zaman dahil edilmedi.

Ona tüm zamanların muhtemelen en az ve en az takdir edilen bilim insanı demek haksızlık olmaz. Bunu gerçekten iddia etmiyorum, ancak tarih bunun kanıtıdır.

Edison ve Tesla‘nın hikayelerini okumuş olmalıyız; ünlü iş adamı ve mucidin Tesla’nın akıllara durgunluk veren fikirlerinden nasıl yararlandığı hakkında.

Bu yazıda, Sırp mucidin gelecekle ilgili yaptığı, birçoğunun gerçek olduğu ve bugünün dünyasında uygulamakta olduğumuz, bazıları ise yakın gelecekte gerçek olacak bazı öngörülerinden bahsedeceğim.

Akıllı Telefonlar

Listemizde ilk sırada bir akıllı telefon var. Onsuz hayatımızı hayal edemeyiz. Belki de çoğunuz bu makaleyi akıllı telefonunuzu kullanarak okuyorsunuz.

Peki Tesla’nın 1926’da akıllı telefonların evrimini öngördüğünü biliyor muydunuz?

Buna ek olarak, bu cihazın sadece ne kadar taşınabilir olacağını değil, aynı zamanda ne kadar sofistike olacağını da tahmin etti. Tesla’nın bu ifadesini düşünün (“Kadın patron olduğunda”, Colliers, 30 Ocak 1926).

”Kablosuz mükemmel bir şekilde uygulandığında, tüm dünya devasa bir beyne dönüşecektir, ki aslında öyledir, her şey gerçek ve ritmik bir bütünün parçacıklarıdır. Mesafeden bağımsız olarak birbirimizle anında iletişim kurabileceğiz.

Sadece bu değil, televizyon ve telefon aracılığıyla, binlerce kilometrelik mesafelere rağmen birbirimizi yüz yüzeymişiz gibi mükemmel bir şekilde görüp duyacağız; ve bunu yapabileceğimiz araçlar, şimdiki telefonumuza kıyasla inanılmaz derecede basit olacak. Bir insan yelek cebinde bir tane taşıyabilecektir.”

Doğru bir şekilde analiz ettiğinizde, adamın uzun mesafeli iletişim, taşınabilirlik, yüz yüze görüşme ve daha pek çok gelişmiş özelliklere sahip bir cep telefonu hakkında mükemmel bir tahminde bulunduğunu anlıyorsunuz. Onun zamanının çok ötesinde olduğunu anlamak için başka hangi kanıta ihtiyacımız var? Ama bekleyin, biraz daha var.

Yakıtsız Uçaklar

Bugün ve çağda insan hayatını kolaylaştıran başka bir teknoloji düşünün. Yüzeyleri? Tesla, yakıtsız uçakların teknolojisini evrimleşmeden çok önce tahmin etmişti. Diğer alternatif enerji kaynaklarıyla çalışan güneş enerjisi uçakları geliştirdik. Günümüzde hava ulaşımının en önemli aracı yakıtla çalışan uçaklardır.

Ancak şimdi birkaç şirket yakıt gerektirmeyen uçaklar yaratmaya çalışıyor. Böyle bir teknolojik mekanizma geliştirmek, günümüz dünyası için artık bir bilim kurgu değil. 1926’da Collier’s dergisine verdiği röportajda, böyle bir teknolojinin mükemmel bir öngörüsünü dile getirdi:

”Belki de kablosuz enerjinin en değerli uygulaması, yakıt taşımayan ve mevcut uçakların ve zeplinlerin herhangi bir sınırlamasından arınmış olan uçan makinelerin tahriki olacaktır. Birkaç saat içinde New York’tan Avrupa’ya gideceğiz.

Uluslararası sınırlar büyük ölçüde ortadan kalkacak ve dünya üzerinde yaşayan çeşitli ırkların birleşmesi ve uyumlu varoluşu yolunda büyük bir adım atılacaktır. Kablosuz, her ne kadar erişilmez olsa da bölgeye enerji tedarikini mümkün kılmakla kalmayacak, uluslararası çıkarları uyumlu hale getirerek siyasi olarak da etkili olacaktır; farklılıklar yerine anlayış yaratacaktır.”

 Kablosuz Veri İletimi

İnternet olmadan hayatınızı hayal edebiliyor musunuz? Tüm dünya, dünya çapında ağ üzerinde çalışır. Hisse senetleri, kripto, işletmeler, eğitim, endüstriler ve ne değil. İnternete birçok önemli görev için bel bağlıyoruz, onsuz şu anda bu makaleyi okuyamazsınız. Ama tahmin et ne oldu? Nikola Tesla, internetin icadından birkaç yıl önce kablosuz veri iletiminin icadını öngörmüştü. 1926 röportajında ​​şunları söyledi:

Mevcut kablosuz alıcı aparatları çok daha basit makineler için hurdaya ayrılacak; statik ve her türlü parazit ortadan kaldırılacak, böylece sayısız verici ve alıcı parazitsiz çalıştırılabilir. Evin günlük gazetesinin gece boyunca evde ‘kablosuz olarak’ basılması muhtemelden daha fazladır. Ev yönetimi – ısı, ışık ve ev mekaniği sorunları – yararlı kablosuz güç sayesinde tüm emekten kurtulacaktır.

Tesla, hepinizin bildiği gibi, kablosuz teknolojiye aşırı derecede takıntılıydı ve hayatının büyük bir kısmını telsiz iletimleri içeren teknolojiler geliştirmeye adadı. Yukarıdaki açıklamada, sadece internetin veya wi-fi’nin icadını öngörmedi, aynı zamanda insanların gerçek bir fiziksel kağıt olmadan evlerinde gazeteleri basmasalar da okumalarının nasıl mümkün olacağını hayal etti.

Tesla, alternatif akım, radyo, elektrik motorları ve sayısız diğer icatları icat ettiği için kredilendirildi. Bilime ve bilim camiasına yaptığı katkılar, zamanında büyük ölçüde kabul görmedi. Yukarıda bahsedilen tahminlerin yanı sıra robotlar, ucuz enerji, enerjinin kablosuz iletimi, alternatif kaynaklar, MRI tarayıcılar, uçan arabalar vb. gibi 21. yüzyıl teknolojisi hakkında başka tahminler de yaptı. Dünyamızı çok daha fazla kullanışlı ve teknolojik hale getirdiği için ona borçluyuz.

”Para, insanların ona yüklediği gibi bir değeri temsil etmez. Tüm param, insanlığın biraz daha kolay yaşamasını sağlayan yeni keşifler yaptığım deneylere yatırıldı.”  -Nikola Tesla

Çeviren: Metin Çelebi

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    500 milyon yıl önce Adana

    Bulunduğunuz Yerin 750 Milyon Yıl Öncesini Gösteren Harita

    Matematik ve fizikçi Sir İsaac Newton Kimdir?