TÜMÖRÜ YOK EDEN NANO DİSKLER GELİŞTİRİLİYOR

Kanser araştırması tıp biliminin dikkatini en çok çeken bir alan. Kanser öyküsü olan 14.5 milyon Amerikalı var ve her yıl 13 milyondan fazla yeni kanser vakası ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Yapay zekanın bile bu alana girmiş olmasına şaşmamak gerek.

Michigan Üniversitesi’nden araştırmacılar, tümörleri ortadan kaldırma potansiyeline sahip, çığır açacak bir teknoloji geliştirdi. Bu yeni teknoloji, kanser hücrelerini nasıl öldüreceğini vücuda öğretmek için yaklaşık 10 nanometre (nm) boyutundaki nano boyutlu diskleri kullanıyor. Üniversite’den James Moon, “Bağışıklık sistemini bu nano disklerle temel olarak eğitiyoruz, böylece bağışık hücreler kanser hücrelerine saldırabilir” dedi.

Bu nano disklerin her biri, bağışıklık sisteminin T hücrelerine her bir neoantijeni tanımayı ve öldürmeyi öğreten neoantijenlerle (tümöre özgü mutasyonlar) doludur. Ayrıca, T hücrelerinin yanıtlarını arttıran bağışıklık kontrol noktası inhibitörleri ile birlikte çalışırlar. Böylece vücuttaki tümörleri silip, potansiyel olarak tekrar ortaya çıkmalarını önleyen bir anti-kanser sistemi oluşturur. Moon, “Olay, bu aşı nano disklerinin, mevcut kanser hücreleriyle kişisel olarak savaşmak için bağışıklık sistemini tetiklemesi” dedi.

Şimdiye kadar nano diskler farelerde başarıyla test edildi ve 10 gün içinde tümörleri ortadan kaldırarak oldukça umut verici olduğu gösterildi. Tabiki bu aşının kamuya açıklanması uzun sürecek. Çünkü araştırmacılar, halen daha büyük hayvanlarda da bu testi ölçeklendirmeye ihtiyaç duyuyor. Ve insanlar üzerinde test edilene kadar da daha fazla zaman alacaktır. Yine de, nano diskler kanser tedavisi geliştirme şansımızı arttırıyor.

Kaynak:http://www.sciencealert.com/researchers-are-developing-nanodiscs-that-can-wipe-out-tumors

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Radyo Sinyali Tespit Edildi

    GALAKSİMİZİN DIŞINDAN GELEN 6 RADYO SİNYALİ TESPİT EDİLDİ

    Fizikçilerden Kara Delikte Yeni Keşif