Ünlü Mucitlerden Unutulmuş 10 Garip İcat ve Hikayeleri!

Eğer bir mucitseniz, asla bir icat ile yetinemezsiniz. Bu aynı patates cipsi yemeye benzer, ağzınıza bir tane attınız mı daima devamı gelir. Gerçek bir mucit, başkalarının günlük önemsiz şeyler gördüğü yerlerde yeni fırsatları görmeye yardımcı olmaz.

Böylece mucit bir şey yapar, sonra başka bir şey. Hepsi işe yaramayabilir ve bazıları diğerlerinden önemli ölçüde daha başarılı olabilir, ancak bize daha sonra konuşacak bir şeyler verir.

1. Yüzme Paletleri – Benjamin Franklin

Yüzme Paletleri – Benjamin Franklin

Benjamin Franklin’in sayısız alanda bir çok başarısı vardır, çocukluğunda son derece meraklı biri olduğundan bu çok da şaşırtıcı olmasa gerek. Benjamin icatlarına 11 yaşındayken yaptığı paletlerle başladı.

Benjamin hırslı bir yüzücüydü ve tekniğini geliştirmek için yollar arıyordu. Onun çözümü ise ayaklar yerine ellere giyilebilen bir çift palet (yüzgeç) oldu. Onun sözleriyle icadı “ressam paletlerine benziyor”du. 25 santimetre uzunluğunda ve 15 santimetre genişliğinde, üzerinde baş parmakların geçmesi için delikleri bulunan birer palet. Bu paletler beklediği gibi yaygın bir biçimde kullanılmadı ancak onun amacına ulaşmasını sağlayarak yüzme hızını artırdı.

Benjamin ayrıca yüzerken ayağına bir çeşit sandalet de giymeyi denedi ancak beklediği gibi efektif olmadı. Ne olursa olsun, Benjamin Franklin hayatı boyunca uygulamanın meraklısı olarak kaldı ve bu icat onun Uluslararası Yüzme Onur Listesine girmesini sağladı.

2. Dev Arbalet – Leonardo Da Vinci

Ünlü mucitlerden unutulmuş 10 garip icat ve Hikayeleri – Dev Arbalet

Her ne kadar yaptıkları yalnızca çizim aşamasında kalmış olsa da Leonardo Da Vinci geçmişte yaptıklarıyla bir hayli ün kazanmış bir mucittir. Hayata geçirilememiş bazı dizaynları da sembol olmuştur, çeşitli uçuş makineleri gibi.

Leonardo aynı zamanda savaş aletleri ile ilgili de çalışmalar yapmaya başlamıştı. Tank benzeri zırhlı bir araç ile dev bir arbalet bu dizaynların başında geliyor. Bu arbalet mancınığı andırsa da inanılmaz bir büyüklükteydi.

Bu Da Vinci’nin en pratik icatlarından biri olabilirdi. Mobil bir icat olması için üzerinde 6 adet teker mevcuttu. Arbaletin hafif ve esnek olması için ince ve dayanıklı bir tahta kullanıldı. Boyutunun 25 metre olmasının tek sebebi psikolojik olarak yaratacağı etki idi.

Bu icadın can alıcı özelliği karşı tarafa vereceği hasar değil, psikolojik olarak yaratacağı baskı ve korkuydu. 2010 yılında bu dev arbaletin Discovery Channel ’ın bir programında prototipi üretilip denendi.

3. Metal Dedektörü – Alexander Graham Bell

İcat :Metal Dedektörü – Alexander Graham Bell

Alexander Graham Bell ’ in en büyük icadı telefonun yanı sıra tarihteki ilk metal dedektörünü de icat ettiğini biliyor muydunuz? Bu icadın amacı Başkan James Garfield’ın hayatını kurtarmaktı.
2 Haziran 1881 de, James Garfield bir suikasta maruz kaldı. Ülkenin her yerinden doktorlar Garfield’ın vücudunda ki kurşunun çıkarılması için seferber oldu ancak yapılan ameliyatların çoğunun amacı yaranın içine kurşunu bulabilmek için bişeyler sokmaktan ibaretti.

Bu enfeksiyonu yaymaktan başka bir işe yaramıyordu. Bell’in yapmayı düşündüğü şey elektromanyetik bir cihazla mermiyi tespit edebilmekti. Dedektör metalin varlığını tanımlayan bir elektromanyetik alan yayar ve tıkırtıya benzer bir ses çıkarmasına neden olur. Dedektör test sürecinde doğru bir şekilde çalışıyordu ancak Başkanın yanına getirildiğinde aralıksız bir şekilde tıkırdamaya başladı.

Bell cihazı alıp biraz daha kurcaladı ancak herhangi bir hata tespit edemedi. Cihaz Garfield’ın vücudunda gezdirilmeye başladığında aralıksız bir şekilde tıkırdıyordu. Çoğu tarihçi GrahamBell’in cihazının çalışmadığını düşünüyor çünkü kimse Başkan’ın yattığı yatağın metalden olduğunu farkedemedi, detektöre müdahale eden şey buydu.

4. Uzaktan Kontrol Edilebilen Bot – Nikola Tesla

icat : Uzaktan Kontrol Edilebilen Bot – Nikola Tesla

Elektrikle derin ilişkileri olmasına rağmen radyo’nun öncülerinden kabul edilen Nikola Tesla o zamanlar halkın gözünde bir büyücü olarak görülüyordu. 1898 yılında Madison Square Garden da yapılan bir kongre bunun çok güzel bir örneğiydi.

Tesla en son icadı olan telsiz kumandalı tekneyi insanlara sundu. Tesla, yeni patentli dizaynı “hareketli araçları uzaktan kontrol etme metodları” olarak bilinen ve ismi “Teleotomasyon” olan icadını sergilemeyi planlıyordu. Teknenin küçücük bir dümeni ve bir pervanesi vardı, ayrıca iki de anteni bulunuyordu.

Tesla teknesini bu şaşkın kalabalığın önünde kontrol edebildiğini gösterdi. İnsanlar gördüklerine inanamıyorlardı. Tesla tekneyi bilimsel olarak nasıl kontrol ettiğini ne kadar açıklamaya çalışırsa çalışsın, kalabalığın çoğunluğu onun tekneyi telepati yöntemiyle kontrol ettiğine inanıyordu. Geri kalanı ise tekneyi eğitimli ve ufak bir maymunun kontrol ettiğine dair daha makul teoriler üretti.

Geniş vizyonu sayesinde Tesla Teleotomasyon adı verdiği bu teknolojinin bir silah olarak kullanılabileceğini gördü. Suyun altında gidebilecek bir bot tasarlayıp hükümete satmayı planladı ancak kimse Tesla’nın vizyonunu göremedi. Tesla’ya göre Washington bu fikri duyduğunda kahkahalarla gülmüş bile olabilirdi.

5. Fotokopi – James Watt

James Watt ’ın ismi buhar makinesiyle özdeşleşmiştir. Ancak sanayi devrimini başlatan insanlardan biri olarak Watt’ın hayatı yalnızca buhar makinesinin icadıyla sınırlı kalmadı. Watt tüm hayatını araştırmakla geçirdi.

Diğer mucitler gibi Watt’ın yetenekleri vizyonu da para kazanmasını sağlayacak yetkinlikte değildi. Tüm hayatı boyunca finansörler bulmaya çalıştı.

Watt’ın en kayda değer işlerinden biri fotokopiyi bulmasıydı. 1780 yılında, dökümanları ince bir kağıt ile presleyerek kopyasını kağıdın arkasına basmaya yarayan bir makine tasarladı. Bu icat küçük, basit ve taşınabilirdi ve ardındaki ilke, şu an kullanılan modern makineler icat edilene kadar kullanılmaya devam etti.

İlk senesinde 600 adet satan icat Watt’ın hayatında para kazanmasını sağlayan ilk icat olarak bir dönüm noktası oldu.

6. Soda – Joseph Priestley

sodayı icat eden mucit Joseph Priestley

Joseph Priestley ünlü bir ilahiyetçı, filozof ve kimyagerdi. Onun en parlak başarısı oksijeni keşfetmesiyle birlikte geldi ama o aynı zamanda “airs” dediği diğer gazları da keşfetti. Yaşamın ilerleyen zamanlarında, bilimsel topluluk tarafından biraz tecrit edildi. Çünkü teorinin modası geçmiş olduğu bir zamanda, beşinci element olan “flogiston” un varlığını hararetle savundu.

Ama hepsinden önce Priestley’nin bize verdiği ve hala severek tükettiğimiz başka bir şey daha var, Soda. Bu keşif Priestly bir bira fabrikasının yanında yaşarken ve orada sık sık deneyler yaparken gerçekleşti. Bir keresinde, fermente edilmiş bir bira tankının üzerine bir kase su asarak suyu karbondioksit ile doldurma yöntemini keşfetti. Sonra tadının gerçekten güzel olduğunu keşfetti.

Başlarda, Priestleyyalnızca kendine ve arkadaşlarına gazlı içecek yaparken sonradan bu karışımın iskorbüt hastalığını tedavi etmek için kullanılabileceğini düşündü. Aslında teori yanlıştı ancak hepimiz bu buluştan faydalanmaya devam ediyoruz.

1772 yılında Suyu, sabit bir hava ile karıştırmanın yolları’nın yazılı olduğu bir bildiri yayımlattı. PriestleyPriestley, daha fazla araştırma yapmaya ya da keşiflerinden para kazanmaya çalışmadı.
Bu, Johann JacobSchweppe’yi, karbonatlı su üretimi ile ticari olarak uygulanabilir bir yöntem geliştirmeye yönlendirdi. Daha sonra 1783 yılında bugün hala var olan ve bir servet kazanmış olan Schweppes Şirketi’ni kurdu.

7. Bulyon – Justus Von Liebig

19.yy’ın en önemli kimyacılarından biri olan Justusvon Liebig aynı zamanda organik kimyayı bulan adamdır. Henüz Organik Kimya ile ilgilenmediği zamanlarda ayrıca azotu mahsuller için temel bir besin maddesi olarak tanımlayarak tarımda devrim yaptı ve böylece gübre endüstrisine başladı. Bu uğraşları son bulduğunda ise bulyonu icat etti.

Deri üreticilerinin sadece sığır derilerini kullandıklarını ve etin çürümeye başladığını fark ettikten sonra, Güney Amerika’da çalışan George ChristianGiebert adlı bir mühendis, Liebig’in eti işlemek için bir yöntem geliştirdiğini ve aradığını hatırladıve bunu yeni bir işe başlamak için bir fırsat olarak gördü. Liebig’in Et Özü şirketi 1864’te kurulmuştur.

Liebig’in niyetleri oldukça asildi. 1847’de formülü ilk geliştirdiğinde, birisinin süreci iyileştireceği, maliyetini düşüreceği ve et özünün fakirleri beslemek için uygun bir alternatif haline getireceği umuduyla halka duyurdu.

Ancak, Liebig kendi şirketini kurduğu zaman, diğerleri de kendi “et suyu” versiyonlarını satmaya başladılar ve kendi ürünlerindenLiebig’in Et Özü olarak bahsettiler.

Sonunda Liebig markasını LEMCO’ya ve daha sonra bugün marketlerde bulunan Oxobulyonlarına vermek zorunda kaldı.

8. Yaşam Cetveli – Edmond Halley

Edmond Halley, ismini paylaşan ünlü kuyruklu yıldızın gelişini hesaplamak için bugün hatırlanan ünlü bir gökbilimci, fizikçi ve matematikçi idi. Sıklıkla unutulan şey, aktüerya bilimindeki üstün çalışmasıdır. Halley, doğru demografik verilere dayanan ilk yaşam cetvelini ortaya koyarak demografi çalışmasında devrim yarattı.

Nasıl olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte, 1693’te Halley, şu anda Polonya’nın Wroclaw kenti olan Breslau kenti için talep edilmemiş demografik veriler elde etti veya aldı. Belge, beş yıl boyunca kentte kayıtlı tüm ölüm ve doğumları içeriyordu.

Bu bilgileri kullanarak Halley, her bir yaş grubu için ölüm olasılığını gösteren bir yaşam cetveli buldu. Halley’nin masası, bundan sonraki yaşam gelirlerini hesaplamanın önemli bir parçası haline geldi.
Adil olmak gerekirse, Halley’nin çalışmaları John Gaunt ve William Pett’in 30 yıl önce yarattığı başka bir yaşam cetvelinde önlendi. Ancak, bu cetvel daha az doğruydu ve çok fazla tahminde bulunmuştu.

O zamanlar büyük bir göç ve genişleyen nüfusa sahip bir şehir olan Londra’ya dayanıyordu. Ayrıca, bu çalışmalar ölüm anında yaşını belirtmeyen kayıtlar kullanılarak yapılmıştı. Halley nispeten daha istikrarlı bir topluma erişebildi ve bu da daha iyi veri sağladı.

9. Elektrikli Piyano – Walther Nernst

WaltherNernst, 1920’de Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan üçüncü termodinamik yasası da dahil olmak üzere kimyadaki çalışmaları ile biliniyordu. Ancak, 1930’da Bechstein ve Siemens ile tamamen farklı bir şey yaratmak için iki şirket kurdu. Neo-Bechstein-Flugel, yani ilk elektrikli piyano. Bu piyanonun ses kartı yoktu ve müzik yapmak için çok ince teller ve küçük bir çekiç kullandı.

Neo-Bechstein-Flugel dijital kuyruklu piyano, radyonun henüz yeni bir şey olduğu bir zamanda geldi. Evdeki tüm yeni cihazlara dahil edilmesi alışılmadık bir durum değildi.

Neo-Bechstein’da ayrıca bir radyo alıcısı ve yerleşik bir plak çalar bulunuyordu ve üç bileşen birlikte veya ayrı ayrı çalıştırılabiliyordu. Son teknolojiye sahip olmasına rağmen, Neo-Bechstein hala standart bir piyanodan daha ucuzdu.

Tüm özelliklerine rağmen, Neo-Bechstein-Flugel piyano başarısız oldu. Mucitlerinin profesyonel piyanistlerden umut ettiği geri dönüşleri almadı.

Bu, Bechstein’ın finansal sorunları ile birleşince son kaçınılmaz olsa da, Nernst’in piyanosunun arkasındaki prensipler bugün hala elektro gitarlarda ve elektromanyetik alıcılarda bulunuyor.

10. Konuşan Bebek – Thomas Edison

Edison sadece yetenekli bir mucit olarak değil, aynı zamanda yetenekli bir işadamı olarak kabul edilir. Diğer birçok mucidin aksine, Edison yarattıkları için bir servet kazandı çünkü ürünler için nasıl kazançlı bir pazar bulacağını biliyordu. Thomas Edison’ un fonografı büyük bir hit haline geldi ve bu yüzden doğal olarak mümkün olan her yere bir tane görsel bıraktı.

Sonuç; Edison fonograf bebeği.

Konuşan bebekler ürpertici, sade ve basittir. Modern bebekler bile pilleri azaldığında ve yavaş, şeytani bir sesle konuşmaya başladığında korkunç olabilirler. 120 yaşında bir bebeğin ne kadar rahatsız edici olabileceğini hayal edebilirsiniz, ama kendiniz de görebilirsiniz!

Adil olmak gerekirse, Edison’un bebeklerinin tümünün sesi kulağa gerçekçi gelmiyordu. Sadece birkaç yıl önce, bir bebeğin 123 yıllık metal ses kaydı göreceli olarak iyi durumda bulundu.

O zamanlar ses kayıtlarını çoğaltmaya yarayacak bir yöntem olmadığından her ses birbirinden farklı ve özeldi. Edison “Twinkle, Twinkle, Little Star” demeleri için işe farklı kadınlar alıyordu. Edison’un tüm çabalarına rağmen, bebekler başarısız oldu ve sadece 1890’da birkaç hafta satıldı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Oğuzhan PEKGÜRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ay Paslanıyor Bunun Nedeniyse Dünyadaki Oksijen

Proteus Dünyanın Üretilen İlk Kesilemez Materyali Oldu!