Uzayda Antibiyotiklere Dirençli Bakteri. Yeni Çalışmalar Astronot Sağlığına Güvence Verdi

Uluslararası Uzay İstasyonu ‘ndaki bakterileri analiz eden bir ekip, uzay bakterilerinde Dünya’daki benzer bakterilerden farklı genler keşfetti. Yeni çalışmalara göre şiddetli radyasyon ve yerçekimsiz ortama sahip Uluslararası Uzay İstasyonunda mutasyona uğramış mikropların antibiyotiğe dirençli bakteriler haline gelmesinde hiçbir tehlike olmadığı görüldü.
Bakterilerde aynı çeşit genlerin her iki yerde görülüp görülmediğini anlamak için farklı türlerde genler arayan baş araştırmacılardan Erica Marie Hartmann Northwestern Üniversitesinde çevre mühendisi olarak çalışıyor.

Bakteri türlerine bakarken bakterilerin yaşam şekillerinin fonksiyonları bulundu. Bunlar örnek verilecek olursa; bir şey yapabilme kabiliyeti, bir baskıya karşılık vermek, yemek yemek veya nefes almak gibi. Ayrıca yapılan binalardaki bakterilerin hayatta kalmasında da rol oynadığı görüldü.
Ayrıca Bkz. Bakteri Nedir? Bakterilerin İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir?
Araştırmacılar Staphylococcus Aureus gibi bir birçok benzer ve zararsız mikroba baktılar. Lakin bu mikrop için Dünya’da araştırmacılar Staphylococcus Aureus ’ı doğrudan insan cildinden topladılar ama uzay istasyonunda insandan insana farklılık olma ihtimalini ortadan kaldırmak için astronotlardan farklı yüzeylerden örnek toplamalarını istediler. Bu araştırma sonucunda genlerde görülen her türlü farklılığın insan cildine veya yapı yüzeyine bağlı olduğu görüldü. Fakat araştırmacılar, mikropların dünyadaki ve uzaydaki evriminin hızını henüz karşılaştıramıyorlar.

Uzay Mikropları

Uzay mikropları ilk defa araştırmacıların dikkatini çekmiyor. BMC Mikrobiyolojinin yaptığı duyuruya göre kasım ayının öncesinde uzay istasyonunda enterobakter ’in gerilimleri bulunmuştu. Bu bakteri Dünya ’da genelde hastanelerde bulunurken JPL’in yaptığı basın açıklamasına göre; bu organizma bulaşmak için fırsat gözleyen bir organizma olduğu anlaşıldı. Araştırma ekibi uzay istasyonundaki gözemin insan sağlığı için daha iyi olduğunu belirtiyor ve astronotlar için bir yakın bir tehdit olmadığına da dikkat çekiyorlar. Takımın çalışmalarındaki bulguların çok benzer olduğunu söyleyen Hartmann. Bu araştırmalardan memnun olduğunu ve gelecek vadettiğini belirtse de bunun gözlem altında tutulması gerektiğini söyledi. Ayrıca Mars’taki uzay gemisinde de aynı şekilde bu çalışmaların yürütülmesi gerektiğini belirtti.

2017 yılında NASA astronotları “Uzaydaki Genler 3” deneyi adı altında uzay istasyonunda bulunan tüm mikropların DNA’sını sıraladı. Bu sayede yörüngede bulunan astronotlar ilk kez Dünya’ya örnek göndermeye ihtiyaç duymadan mikropların kimliğine ulaştı. Bu yolla daha önceden de karşılaşılan staphylococcus capitis ve staphylococcus hominis mikropları bulundu. Bu araştırmalar sayesinde bugün Dünya temelli bakterileri karşılaştırabilecek bakteri üretiyorlar.
Hartmann ve takımı deneyler sayesinde çalışmalarına devam edecek. Ayrıca Hartmann bulunan bu antibiyotiklere dirençli bakterinin kazara bulunmadığını söylüyor. Belki tiksinmenize bile sebep olacak olan her tarafta küçük yaratıkların olmasının gayet doğal olduğu da belirtiliyor.
Hartmann her yere götürülen ve götüreceğimiz bakterilerin aslında faydalı olabileceğini ve binaların tasarımları ve kullanılan ürünlerin bakterilerle olan ilişkisiyle araştırmalarının sonucu olarak daha akıllıca seçimler yapılabileceğine değiniyor.
Bunları da okuyabilirsiniz:
Hiç merak ettiniz mi? Astronotlar Uzayda Ne Yer?
NASA, Uzayda Astronotları Daha Sağlıklı Hale Getirmenin Yollarını Arıyor
Rus Kozmonotlar Uluslararası Uzay İstasyonunun Gövdesinde Dünya’dan Olmayan Bir Bakteri Buldu
Çeviri: Hüseyin Sinan KELEŞTEMUR
Kaynak: https://www.seeker.com/space/superbugs-in-space-new-study-gives-reassurance-for-astronaut-health

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diyabet İçin Uygun ve Uygun Olmayan Yiyecekler

Yeni Bir Yayın Galaksimizin Bukalemun Teorisi Altında da Oluşabileceğini Gösteriyor