Uzaydan Gelen Yepyeni Mineral Elmastan 10 Kat Daha Sert

Araştırmacılar tarafından iki yıl önce Rusya’ya düşmüş demir bir meteorun içerisinde ilginç bir mineral keşfedildi. Dünya üzerinde bulunmayan bu mineralin sadece mikroskobik boyutta kristallerinin tespit edilmesine rağmen, araştırmacılar sertliği de dahil olmak üzere mineralin özelliklerinin bir kısmını tahmin edebildi. Araştırma ekibi yeni keşfedilen mineralin elmas kadar sert bir yapıda olduğunu düşünüyor.
Yapılan keşif Meteoritical Society’nin 81. Yıllık Toplantısında açıklandı. Keşfedilen minerale asteroide verilen isim olan Uakitit ismi verildi. Uakitit azot ve vanadyum ismi verilen bir geçiş metalinden yapılmıştır. Bu mineral, doğada bulunacak bir vanadyum nitritin ilk örneğidir ve aynı zamanda, oksijen içermeyen vanadyum ve azottan yapılan doğal bir bileşiğin ilk örneğidir. Ural Federal Üniversitesi’nden (UrFU) Profesör ViktorGrokhovsky yaptığı açıklamada, “Yeni bir mineral keşfedildiğini kanıtlayabilmek için onun kristal yapısına dair veri elde etmek gerekiyor” dedi. Uakititin büyüklüğü yaklaşık 1-5 mikron olduğu için, mineralden veri elde etme sorununu geleneksel X-ışını analizi yöntemiyle çözmek imkansızdı. Yapı, UrFU bilimsel ve eğitim merkezinde ‘Nanomalzemeler ve Nanoteknolojiler’ ekipmanı üzerinde elektron kırınımı kullanılarak incelenmiştir. Elektron kırınımı, mikroskopik yapıları incelemek için ışık yerine elektron kullanan yaklaşımlardan biridir.
Göktaşı içindeki kristaller ya gömülü oldukları minerallere bağlı kübik formda veya küçük kürelerdeydi. Kimyasal yapı, iyi bilinen diğer nitrür minerallerine benziyordu. Numunenin fiziksel özellikleri, numuneler çok küçük olduğu için doğrudan elde edilememiştir. Ancakekip kristaldeki atomik düzenlemeyi inceleyerek mineral bir vanadyum nitrit sentetik versiyonu ile karşılaştırılabildi. Vanadyum nitrür elmastan iki kat daha yoğundur ve Mohs ölçeğinde, dokuz ile 10 arasında bir sertliğe sahiptir. Elmas, sertliğinin 10 katı düzeydedir ve doğada olabilecek en sert malzemedir.
Kaynak: http://www.iflscience.com/chemistry/brand-new-space-mineral-might-be-as-hard-as-diamonds/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeterli Egzersiz Kanser Riskini Azaltıyor!

28 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Lens !