Fütüristler: İnsanlık 2030’da ölümsüz olacak

Fütüristler, İnsanların 2030’a Kadar Ölümsüzlüğe Ulaşacağını Öngörüyor.

Bilgisayar bilimcisi ve fütürist Ray Kurzweil, insanlığın ne zaman ölümsüzlüğe ulaşacağına ve yapay zekanın (AI) tekilliğe ulaşacağına dair çok özel zaman çizelgeleri belirledi.

İyi haber şu ki, eğer tahminleri doğru çıkarsa, sonsuza dek yaşama şansınız için önümüzdeki yedi yılı atlamalısınız.

Fütüristler tarafından, İnsanların 2030'a Kadar Ölümsüzlüğe Ulaşacağı Öngörülüyor
Fütüristler, İnsanların 2030’a Kadar Ölümsüzlüğe Ulaşacağını Öngörüyor

Kurzweil, teknoloji hakkında tahminlerde bulunma konusunda oldukça iyi bir geçmişe sahip, 1990’da bir bilgisayarın 2000 yılına kadar bir bilgisayarın insan dünya satranç şampiyonlarını yeneceğini doğru bir şekilde tahmin etti. Taşınabilir bilgisayarların ve akıllı telefonların yükselişi, daha fazla kablosuz teknolojiye geçiş ve patlamayı öngördü.

2010 yılında, nasıl ilerlediklerini görmek için 20 yıl öncesinden kendi tahminlerini bile gözden geçirdi. Parçada, 1990’da 2010’a giden yıllarla ilgili yaptığı 147 tahminden 115’inin “tamamen doğru” çıktığını, diğer 12’sinin esasen doğru olduğunu ve sadece 3’ünün tamamen yanlış olduğunu iddia ediyor.

Kendi kendine giden arabaların 2009 yılına kadar kullanımda olacağını tahmin etmek gibi şeyleri elbette yanlış anlıyor.

Dolayısıyla, ölümsüzlük iddiaları cüretkâr olsa da (ve kabul edelim, muhtemelen yanlıştır), en azından bir anda göz ardı edilmemelidir. Kurzweil, bir süredir bunun gibi cesur tahminler yapıyor ve başlangıçta belirlediği tarihlere oldukça yakın duruyor.

Kurzweil, 2017’de Fütürizm’e “2029, bir yapay zekanın geçerli bir Turing testini geçeceği ve dolayısıyla insan zekâsı seviyelerine ulaşacağı zaman için tahmin ettiğim tutarlı tarihtir.” yarattığımız zeka ile birleşerek etkin zekamızı milyarlarca katlayacak.”

Ölümsüzlük açısından Kurzweil, 2030 yılına kadar “insanın ortalama yaşam süresini” “her yıl bir yıldan fazla” uzatabileceğimize inanıyor. Bunun bir kısmı nanobotların kan dolaşımımızda aktığını, onarımlar yaptığını ve beynimizi buluta bağladığını görecek. Bu gerçekleştiğinde, anılarımızı yedeklemenin yanı sıra doğrudan beynimizden videolar gönderebileceğiz.

Kurzweil’e göre tekillik korkulacak bir şey değil, insanları geliştirecek ve sonunda bizi “tanrısal” yapacak bir şey.

“Daha komik olacağız. Daha seksi olacağız. Sevgi dolu duyguları ifade etmede daha iyi olacağız,” dedi 2015’te.

“İki saniyeliğine 10.000 bilgisayara erişmek istersem, bunu kablosuz olarak yapabilirim,” diye açıkladı, “ve bulutta kendisini on bin kat çoğaltır. Neokorteksimiz ile yapacağımız şey de bu.”

“Yani yürüyorum ve Larry Page’in geldiğini görüyorum ve söyleyecek akıllıca bir şeyler düşünsem iyi olur ama neokorteksimdeki 300 milyon modül yeterli olmayacak. İki saniye için bir milyara ihtiyacım var. Yapabileceğim tıpkı bugün akıllı telefonumun zekasını binlerce kat artırabildiğim gibi, buna bulutta erişin.” (Larry Page, Google’ın temel algoritmalarının geliştiricisi ve Sergey Brin ile birlikte Google şirketinin kurucusu olan Amerikalı yazılım mühendisi ve girişimcidir.)

İnsanlık 2030'da ölümsüz olacak
İnsanlık 2030’da Ölümsüzlüğe Ulaşabilir.

Nanobotlar, ilaç yüklerini beyin tümörlerine iletmek için kullanıldı, ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli ilerlemeler olmadan, bu noktaya yedi yıl içinde nasıl ulaşabileceğimizi görmek zor. Beyin-bilgisayar arayüzleri, felçli hastaların akıllarını kullanarak cümleleri heceleyebilmeleri ve maymunların (nihayet) pong oynayabilmesiyle önemli ölçüde ilerledi.

Bununla birlikte, Kurzweil’in tanımladığı gibi, insan-yapay zekâ etkileşimlerinin büyük ölçüde eski moda bir şekilde gerçekleştiği gelecekten çok uzaktayız. Doğru olup olmadığını yalnızca zaman gösterecek. Neyse ki, onun tahminlerine göre, zaman bol bol sahip olacağımız bir şey.

Çeviren: Can Dinlenç

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    dünya tektonik hareketler

    Bu Animasyon Dünya’nın 100 Milyon Yıllık Tarihini Gösteriyor

    Neden Hiçbir Zaman Bacak Bacak Üstüne Atarak Oturmamalısınız

    Neden Hiçbir Zaman Bacak Bacak Üstüne Atarak Oturmamalısınız