Yaşınız, Bu Klasik Optik Yanılsamayı Nasıl Gördüğünüzü Etkiliyor

Eşim ve kayınvalidem, dünyanın en iyi bilinen optik yanılsamalarından biridir. Yüz algısına dayanıyor. Sağa dönük genç bir kadını ya da çizimin sol tarafına bakan yaşlı bir kadın profilini görebilirsiniz.

Ancak her seferinde yalnızca birini görebilirsiniz İşte bir ipucu; Genç kadının kolyesi yaşlı kadının ağzı. Gördünüz mü? Genç kadının çenesi yaşlı kadının burnu ve yaşlı kadının çenesi de genç
kadının göğsüdür.

İlk olarak hangi kadını gördüğünüzü merak ettiyseniz, iki psikoloji profesörünün yaptığı bir Avustralya çalışması, bunun sizin yaşınızla ilgili olduğu sonucuna varmıştır.

Araştırmaya göre, genç bir insan ilk önce genç kadını görecek, yaşlı insanlar önce yaşlı kadını görecekler.

Çalışmaya yaş ortalaması 32 olan, 18-68 yaş arası 393 katılımcı (242 erkek, 141 kadın) dahil edildi. Görüntüyü yarım saniyeliğine gösterdiler ve daha sonra gördükleri kişinin cinsiyeti ve yaşı soruldu. Çoğu katılımcı ilk olarak genç kadını gördü, bunu nedeni katılımcıların çoğunun daha genç olmasıydı.

Araştırmacılar ankete katılanların en yaşlı yüzde 10’unu ve en genç yüzde 10’unu ayırdıklarında, yaşlı grubun önce yaşlı kadını gördüklerini ve gençlerin genç kadını gördüğünü fark ettiler.

Çalışmanın amacı, “kendi yaş eğilimlerinin bilinçaltı düzeyde bir görüntünün ilk yorumu etkileyip etkilemediğini” belirlemekti. Önce yaşlı kadını görseniz bile, sadece şunu hatırlayın: Siz hissettiğiniz kadar gençsiniz.

Editör/Yazar: Gizem Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Dünya'nın Güneş Sistemi'nden ayrılması mümkün olabilir mi?

Dünya’nın Güneş Sisteminden ayrılması mümkün olabilir mi?

Zaman Yolculuğu Paradoksu Çözülmüş Olabilir