Yeterli Egzersiz Kanser Riskini Azaltıyor!

Yürümek, koşmak, yüzmek, fiziksek aktivelerde bulunmak kısaca egzersiz yapmak, daha sağlıklı bir yaşam için uzmanlar tarafından sürekli önerilir. Yapılan araştırmaların ardından egzersiz yapmanın kanser riskini azalttığı öğrenildi. ABD’de çeşitli sağlık kurumlarınını ortaklaşa yaptığı araştırmada, yaş ortalaması 47 olan 360 yetişkin birey incelendi.
Katılımcılara; günlük ne kadar egzersiz yaptıkları ve kardiyovasküler rahatsızlıklarının olup olmadığı soruldu. Elde edilen sonuçlarda egzersiz yapmayan bireylerde; kalp rahatsızlığı, osteoporoz, kas kaybı, şeker hastalığına ve obeziteye rastlandı. Fiziksel aktivite sadece kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltmakla kalmaz aynı zamanda sınırlı da olsa kanser riskini de azaltır. St. Louis’deki Washington Üniversitesi Kamu Sağlığı Bilimleri Bölümü’nde yardımcı doçent olan Erika Waters ”Az egzersiz yapma ve kanser arasındaki biyolojik bağ çok kuvvetli değil.
Ancak Ulusal Kanser Enstitüsü’nün de açıkladığı gibi günlük en az 150 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmak -örneğin hızlı yürümek veya bisiklete binmek gibi- kolon, meme ve endometrial kanserler başta olmak üzere kanser riskini azaltıyor.” dedi.
Kaynak: https://www.livescience.com/63287-not-enough-exericse-cancer-risk.html
Çeviren: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4.6 Milyar Yaşında Olan Meteor Parçası Bulundu

Uzaydan Gelen Yepyeni Mineral Elmastan 10 Kat Daha Sert