80 milyon insanı öldürebilecek bir salgın tehdidi ile karşı karşıyayız

Dünya yeni bir evrensel pandemi ‘ye hazır mı? Muhtemelen hayır. Pandemi veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel addır.

80 milyon insanı öldürebilecek bir salgın tehdidi ile karşı karşıyayız

2018’de Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Bankası, acil evrensel sağlık durumlarına odaklanan bağımsız bir uzman grubunu [Global Preparedness Monitoring Board –GPMB-] bir araya getirdi.

GPMB; dünyanın, büyük bir sağlık krizi için mevcut hazırlıklarını değerlendiren bir haber yayınladı ve görünen o ki durum pek de iyi değil.

Ekip, her şeyi hesaba kattıktan sonra, hızla yayılan 50 ila 80 milyon insanı öldürebilecek ve dünya ekonomisinin yaklaşık %5’ini iflas ettirebilecek ölümcül bir solunum patojeni tehdidi olduğu sonucuna vardı.

Haberin yazarları “Bu büyüklükteki bir evrensel pandemi felakete sebep olabilir ve dünya buna hazır değil.” dediler.

Dünya  şu anda bunun gibi bir krize hazır olmayabilir ama GPMB bu durumu düzeltmek için hâlâ zaman olduğunu düşünüyor.

80 milyon insanı öldürebilecek bir salgın tehdidi ile karşı karşıyayız

Uluslararası Sağlık Yönetmelikleri’nin tam olarak uygulanması, aşı araştırma ve geliştirme çalışmalarına yapılan yatırımın artırılması ve güçlü ulusal hazırlık sistemlerinin kuruluşu da dahil olmak üzere, dünya liderlerinin mevcut hazırlığı iyileştirmek adına yapabileceği  7 işlemi açıkladılar bile.

Haberde “Pandemi söz konusu olunca gerçekleşen panik ve ihmallere uzunca bir süre göz yumduk; ciddi bir tehdit ortaya çıktığında çalışmalarımızı hızlandırıyoruz fakat tehdit azaldığında onları hızlıca unutuyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Hümeyra DEMİRBAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Varsayımlar üzerinde hiç bir zaman gezegen yönetilememiştir.Yapılabilecek en güzel iş insanları çoğunlukla eğiterek modern dünyaya ayak uydurmalarını sağlamak olacaktır.Birilerinin maş-muş söylemleri ile gezegen de sadece kaos oluşturuyoruz.Çünkü,gezegeni henüz nasıl yöneteceğimizi bilmiyoruz.Bu halimizi doğru anladığımız da varolmamız nasıl gerçekleşti ise yaşamın devamlılığı da öylece yönetilmektedir.Hiçbirşey varsayımlar üzerinden yönetilmemektedir.

Dünya’daki bütün böcekler yok olsaydı ne olurdu?

Kediler Sahipleriyle Tıpkı Köpek ve Çocuklar Gibi Bağ Kuruyorlar!