Başarılı Olmuş Üç İnsanın Sahip Olduğu 3 Ortak Özellik

İnsanlar çeşitli şekillerde, farklı alanlarda başarılı olabilir ama hepsinin sahip olduğu bazı ortak şeyler vardır. Hedefiniz veya başarmak istediğiniz alan ne olursa olsun, size yarar sağlayacak 3 ana özellik:

1. Odaklanma

Başarılı Olmuş Üç İnsanın Sahip Olduğu 3 Ortak Özellik

Bill Gates ve Richard Branson gibi 1.000 den fazla başarılı insan ile görüşme yapan Richard St. John’a göre “Odaklanmak çoğu başarılı insan için bir sırdır.” Belki kendisini Ted Talks konuşmasından tanıyor olabilirsiniz.

“Başarının 8 sırrı” adlı konuşması 10 milyonun üzerinde görüntülenme almıştı. Richard St. John: “Konsantre olan insanlar, genç yaşta başarılı olacak kişilerdir.” diyor. kendinizi odaklayacağınız bir hedef seçmelisiniz.

Bu seçimi yaparken önceliğiniz para değil, tutkulu olduğunuz, sizin için anlamlı olan şeyler olmalı. St. John, son 10 yıl boyunca röportaj yaptığı birçok başarılı insanın nadiren para için heyecanlandığını söylüyor.

Onların tutkuyla yaptıkları iş para kazanmalarını sağladı, amaçları para kazanmak değildi, amaçlarının sonucu para kazanmak olmuştu. Odaklanmanın bir başka avantajı ise, belirli bir alanda gerçek bir uzman haline gelmeniz.

Başarılı insanlar her şeyde mükemmel değildir. Bir konuda çok iyi, başka konularda berbattırlar. Çok fazla şeye odaklanırsanız, gerçekten iyi olduğunuz şey için fazla vakit harcayamazsınız.

2. Beceriklilik

Başarılı Olmuş Üç İnsanın Sahip Olduğu 3 Ortak Özellik

Bütün başarılı insanların sahip olduğu ikinci bir özellik becerikliliktir. Amazon’un kurucusu ve başkanı olan Jeff Bezos,yaptığı her şeyi mümkün kılan özelliğin beceriklilik olduğunu söylüyor. “Bir problem varsa, bir çözüm vardır.”

Bu yüzden başarı yolunda karşınıza bir sorun çıktığında kolayca vazgeçmemelisiniz. Odaklanmaya devam etmelisiniz ve çözüm aramalısınız.

Bezos’un söylediği gibi: “ Hayat çeşitli riskler ile doludur. 80 yaşındayken pişman olacağın şeyler hakkında düşündüğünde; aklına gelenler şeyler, neredeyse hiç yapmadığın şeylerdir”

3. Hatalarından Ders Çıkartmak

Başarılı Olmuş Üç İnsanın Sahip Olduğu 3 Ortak Özellik

Üçüncü ve son özellik ise, başarılı insanların hatalarından ders çıkartmaları. Biz kendimizi sıklıkla insanların başarılarına odaklıyoruz. Onların geçtiği zorlu, taşlı yolları görmüyoruz. Hedeflerine başarı ile ulaşan insanlar bunu bir gecede yapmadılar.

Bugünkü oldukları yere gelebilmek için birçok engelin üstesinden geldiler. Risk almaktan korkmadılar ve yaptıkları hataları kabul ettiler çünkü gerçek ders,hataların altında yatar.

Bu zihniyeti Will Smith’den benimseyin: “ yetenek çerçevenizin etrafında yaşamak zorundasınız, başarısız olacağınızdan emin olduğunuz yerde yaşamalısınız.”

Gerçek büyüme ve başarıyı ancak burada bulabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: BÜŞRA YAĞMUR UZAN

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Yeni Keşfedilen Kuyruklu Yıldız Yıldızlararası Bir Ziyaretçi Mi?

    Rusya FBI'ı Hackledi.