Bebek Dişlerindeki Metaller Otizme, DEHB’ye Neyin Sebep Olduğunu Gösterebilir

Bebek dişlerindeki metal izleri, nörogelişimsel bozukluğu olan ve olmayan çocuklar arasındaki farkları işaret eder.

Bebek dişlerinde bulunan ağır metaller, ön hazırlık çalışmasına göre potansiyel olarak dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) ve otizm spektrum bozukluğuna katkıda bulunabilecek metabolik sorunları ortaya çıkarabilir.

Bebek Dişlerindeki Metaller Otizme, DEHB’ye Neyin Sebep Olduğunu Gösterebilir

Araştırma henüz çok erken aşamada ancak DEHB ve / veya otizmi olan çocuklar metalleri farklı şekilde işliyorsa, bu metabolik farklılıkların koşullara kısmen sebep olması veya daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Bir gün bu sürecin nasıl yürüdüğünü anlamak, doktorların bu koşullar için risk altındaki çocukları belirlemelerine ve potansiyel olarak semptomlarını kötüleştiren çevresel faktörlerden korunmalarına yardımcı olabilir.

Çalışmada incelenen diş dokusu, hem metaller hem de çinko gibi biyolojik olarak esansiyel metaller ve kurşun gibi tehlikeli derecede toksik olan metalleri içeriyordu.

Kanıtlar, DEHB ve otizmin aynı kimyasal yollardaki aksamaları içerebileceğini öne sürüyor

Nörogelişimsel bozukluğu olmayan çocukların dişleriyle karşılaştırıldığında, DEHB, otizm veya her iki durumdaki çocukların dişleri, 25 Eylül’de yayınlanan yeni çalışmaya göre; tipik olarak gelişmekte olan çocuklarda daha az karmaşık görünen metal metabolizma paternleri göstermiştir. Kanıtlar, DEHB ve otizmin aynı kimyasal yollardaki aksamaları içerebileceğini öne sürüyor.

Geçmişte, araştırmacılar, DEHB’li kişilerin, 2013 tarihli bir incelemeye ve iki 2016 çalışmasına göre;
kan ve idrar konsantrasyonlarında farklı metal gruplarına, kurşun, cıva, çinko ve mangan gibi sahip olduğunu bulmuşlardır.

Otizm ve davranışsal semptomları ayrıca kurşun gibi toksik metal seviyelerinin artması ve çinko gibi tüketilmiş esansiyel mineral seviyeleri ile de ilişkilendirilmiştir. Ancak kan ve idrar örnekleri, yalnızca bir kişinin toplanma anında sisteminde bulunan metalleri yakalayabilir.

Bebek Dişlerindeki Metaller Otizme, DEHB’ye Neyin Sebep Olduğunu Gösterebilir

Fetal dişler gebeliğin ilk üç ayında geç tomurcuklanmaya başlar ve ikinci üç aylık dönem ile erken çocukluk arasında mine tabakasında birikir. Katmanlar “ağaçlardaki büyüme halkaları” ndan farklı olarak görünür çizgiler oluşturuyor, diyor Curtin. Ayrıca bu katmanlar gelişmekte olan çocuğun kan dolaşımında farklı zamanlarda dolaşan metaller gibi elementlerin seviyelerini yansıtıyor.

Ekip, 74 çocuktan, bir grup üçüz grubunu, 30 ikiz grubunu ve ikiz çiftlerden 11 kişiyi içeren bir kohorttan, kaybedilen bebek dişlerini toplamıştır. İkizlere odaklanarak, bilim adamları otizm ve DEHB katkıda bulunacak ve bunun yerine çocuklar arasında farklı olabilir.

Metal metabolizması belirteçlerine odaklanarak genetik faktörleri kontrol etmeyi amaçlamışlardır. Çocukların otuz üçünde (% 45) DEHB, otizm veya her iki koşul da vardı ve diğer 41 çocuk (% 55) karşılaştırma için kontrol grubu olarak görev yaptı.

Büyüme Halkaları

Ekip, her diş minesindeki  plazma ışınlarını, içerideki “büyüme halkalarına” oturtmayı hedefledi.
Lazer, daha sonra analiz edilebilecek ve dişlere gömülmüş farklı metal kalıplarını ortaya çıkarmak için bir bilgisayar algoritmasına bağlanabilecek yüklü parçacıklar üretmiştir.

Analizler, çocukların dişlerinin, metalik metabolizma spesifik belirteçleri – hem DEHB, hemde otizm, her iki koşul veya hiçbiri ile kabaca korelasyon gösteren belirteçler taşıdıklarını göstermiştir.

Vücut normal olarak metalleri periyodik olarak parçalara ayırıyor. Bu da işlemin sürekli olarak tutarlı bir düzende ve hızda gerçekleştiğini gösteriyor. Bebek dişleri analizleri bu döngülerin nörogelişimsel bozukluğu olan çocuklarda bir şekilde bozulduğunu göstermektedir.

Yeni çalışmanın arkasındaki ekip, diş tekniklerini İsveç, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta otizmli çocuklar üzerinde çalıştıkları benzer bir 2018 çalışmasında kullandı. Konumlarına veya genetik geçmişlerine bakılmaksızın, otizmi olan çocuklar, her yerden otizmsiz çocuklarınkinden farklı olan çinko ve bakır metabolizma desenleri sergiledi.

Yüksek seviyelerde toksik metaller ve tükenmiş esansiyel mineral seviyeleri nörogelişimsel bozukluklarla ilişkilendirilmiştir. Ancak yazarlar bir çocuğun metali nasıl metabolize ettiğini, hangi elementlere maruz kaldıkları kadar önemli olabileceğini öne sürmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Kendi Galaksimizde İnanılmaz Detayda Bir Kara Delik Görüntülendi

Dünyanın En Hızlı Karıncaları Saniyede 855 Milimetrelik Nefes Kesici Bir Hıza Ulaştı