Bilim Gelecekte Büyük Halk Sağlığı Krizi Çıkabileceğini Söylüyor

Gün geçtikçe daha çok insan köy ve kasabalardan büyük şehirlere göç ediyor. Kentlerde yaşanan kirlenme sadece görsel açıdan değildir. Şehirlerdeki ses düzeyinin gittikçe yükselmesi korkutucu bir kirlenmeye sebebiyet verebilir. Araba kornaları, polis ve ambulans sirenleri, tren sesleri, şehirdeki uğultular, insan sesleri, bebek ağlamaları benzeri ses kirlilikleri insan ruhu için yıkıcı olabilir.

BrighamYoung Üniversitesi’nde bir mühendis olan Scott Sommerfeldt aynı zamanda bir gürültü azaltma uzmanı olarak görev yapmaktadır. Sommerfeldt yaptığı açıklamada aşırı gürültünün insan sağlığına oldukça zarar veren etkileri bulunduğunu kaydetti.

2100 yılında dünya üzerindeki insan nüfusunun 10,8 milyara ulaşması ve insanların %84’lük bir kısmının şehirlerde yaşıyor olması bekleniyor. Bunun anlamı ise insanların gittikçe daha fazla gürültüye maruz kalacak olmaları. Kentsel yayılma şehir hayatının seslerinin de yayılması anlamını taşımaktadır.

Yüksek seviyede gürültüye maruz kalmak sadece kulaklarda duyma bozukluğuna sebebiyet vermez. Gürültü hipertansiyonu arttırıcı etkilerinin yanında uykusuzluğa ve uyku sorunlarına sebebiyet verebilir. Yapılan araştırmalar gürültünün mevcut rahatsızlıkları daha da kötüleştirdiğini ortaya koyuyor. Gürültünün artmasına paralel olarak bağışıklık sisteminde düşüş, kalp sorunlarında artış, endişe ve depresyon gibi sorunlarda yükselme bilim insanlarının tespit ettiği sorunlar arasında yer alıyor. Gürültünün sebep olduğu hastalıklar listesi gün geçtikçe uzamaya devam ediyor.

Bilim insanları en az birkaç on yıldan beri insanların gürültüye maruz kaldıklarında çeşitli sorunlar yaşadıklarını ortaya koydu. İlk defa hükümetler tarafından gürültünün bir problem olduğu 1972 yılında kabul edildi. İnsanlar gürültü sebebiyle sorun yaşayan tek canlı değil. Gürültü yüzünden hayvanlar da ciddi sorunlarla baş etmek zorunda kalıyor. Her şey üst üste konulduğunda gürültüye dair ciddi önlem alınmaması halinde bilim insanları gelecekteki toplumun ciddi sorunlarla karşılaşabileceğini ifade ediyor ve hükümetleri gürültüyle mücadele için acil önlemler almaya çağırıyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    24 Yıl Boyunca Embriyo Olarak Dondurulan Bebek Emma Hayata Geldi

    Fizikçiler Beynin Nasıl Çalıştığına Dair 100 Yıllık Bir Varsayıma Geri Döndü