in ,

Bilim insanları, kedi alerjisi için yeni bir aşı üretti: Kedi Alerji Aşısı

Kedi Alerji Aşısı

Bilim insanları, kedi alerjisi için yeni bir aşı üretti: Kedi Alerji Aşısı

Kedi alerjisi, kedilere karşı alerjiler insanlarda oldukça yaygındır ve rahatsız edici burun akıntılarından, acil tıbbi bakımın garanti altına alınmasına kadar uzanır. Kedilere alerjisi olduğunu bilenler, ya evcil kedilerden kaçınırlar ya da anti histaminik ilaç dozu alırlar.

Uzun yıllar boyunca, kedilerin üreme ve hatta genlerini modifiye etme konusunda, kendilerinin hipoalerjenik bir versiyona devam ettikleri, tartışma konusu olmuştur. Bir araştırma ekibi, şimdi problemi farklı bir şekilde çözdü. Kedi alerjenleri için bir aşı oluşturdular.

Bilim insanları, kedi alerjisi için yeni bir aşı üretti: Kedi Alerji Aşısı

Aşı insanlar için değil, kediler içindir. Kedilerin ürettiği beş allerjenik maddenin en büyüğü olan Fel d 1 proteinlerini hedefler. Bu madde kedinin tükürüklerinde ve yağ bezlerinde üretilir, bunun ne işe yaradığından emin değiliz. Batı nüfusunun, yaklaşık yüzde 10′ nun bu proteine alerjisi vardır.

Allerji ve Klinik İmmunoloji Dergisi’ nde bildirildiği gibi, Hypo Pet şirketi ile birlikte çalışan araştırmacılar; bu aşıyı dört farklı çalışmada, 54 farklı kedi ile başarıyla test etmişlerdir. Ekip, aşının tedavi edilen kedilerde, Fel d 1 ‘ in azaltılmasında etkili olduğunu bildirmiştir. Daha da önemlisi, kediler tarafından iyi tolere edildi ve bunlar üzerinde, belirgin toksik etkileri olmadı.

Hem insan denekleri, hem de hayvanlar bu tedaviden faydalanabilir

Araştırmacı : “Hem insan denekleri, hem de hayvanlar bu tedaviden faydalanabilir çünkü; alerjik kedi sahipleri astım gibi kronik hastalıklar, geliştirme riskleri azaltılabilir. Bu nedenle de hanelerde daha hoşgörülü olurlar ” diye yazdı.

Ekip, bir salatalık mozaik virüsü ile kedilerden immüne yanıt veren Fel d 1 molekülünü, birleştirdi. Aşıdan sonra; kedilerin bağışıklık sistemleri, Fel d 1 moleküllerini otomatik olarak tahrip etti ve test edilen kediler, normal kedilere kıyasla, insanlara karşı daha az alerjikti.

Bilim insanları, kedi alerjisi için yeni bir aşı üretti: Kedi Alerji Aşısı

CEO Dr. Gary Jennings, HypoPet AG’ ye yaptığı açıklamada: “HypoCat ™ aşımızın; kedilerde yüksek düzeyde antikor üretebildiğini ve bu antikorların hayvanlar tarafından üretilen Fel d 1 alerjeni bağlayıp, nötralize edebildiğini gösteren bu verileri yayınlamaktan çok memnunuz” dedi.

Kedi sahiplerinin, ailelerinin, ortaklarının ve arkadaşlarının, kedilere alerjisi; evcil hayvanların terk edilmesinin önde gelen nedenlerinden biridir. Sadece ABD’ de yıllık olarak 3,4 milyon kedi hayvan barınaklarına bırakılıyor, tahminen beşte ikisi ötenazi ediliyor. Ekosistem üzerinde daha büyük etkiye yol açan kediler, vahşi hayatta ve şehirlerde terkedilmiş durumdadır. Kediler evcilleştirilebilir ancak; yine de tüylü avcılar, inanılmaz ölüm makineleri, yerli faunaya zarar verebilir. Kedi terkini azaltabilirsek, herkesin kazandığı anlamına gelir.

Kedi alerjisi belirti

Bir kedi alerjisinin belirtileri sadece birkaç dakika içinde gelişebilir veya ortaya çıkması saatler alabilir. Alerjik astımlı kişilerin yaklaşık% 20 ila% 30’u , bir kediyle temas ettikten sonra şiddetli alevlenmeler yaşayabilir.

Kedi alerjisi belirtileri şunlardır:

  • Öksürük ve hırıltı
  • Kurdeşen veya göğüste ve yüzde kızarıklıklar
  • Kırmızı, kaşıntılı gözler
  • Bir kedinin çizdiği, ısırdığı veya yaladığı derideki kızarıklık
  • Burun akıntısı, kaşıntılı, tıkalı burun
  • Hapşırma

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

Kediler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey…

Kedi, kediler türleri, Kediler Hakkında Genel Bilgiler

Korsika’da Efsane Olduğuna İnanılan Yeni Bir “Kedi Tilki” Türü Keşfedildi

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Kaynak: https://www.iflscience.com/plants-and-animals/scientists-have-created-a-vaccine-to-stop-you-being-allergic-to-your-cat-/

Neslihan ÇAKMAK

Yazar Neslihan ÇAKMAK

Kayseri’ de doğdum ve hayatımı şuan kayseride devam ediyorum.
Erciyes Üniversitesi Fizik bölümü mezunuyum. Bilime ve teknolojiye her zaman çok meraklıyımdır. İnsanların geleceğinin bilim ve teknoloji ile en iyi yerlere ulaşacağına gönlümce inanıyorum. Yaşama dair herşeyin insanlar için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bizleri hep evrenin sırlarını çözecek insanlar olarak görüyorum. Robot teknolojisi ve yapay zeka ilgimi çektiği için; Mekantronik mühendisliği okumak için adımlar atmaya başladım. Hepimize kaybedecek zamanımızın olmadığını söylüyorum.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Bu Süper İletken, Tamamen Farklı Bir Kuantum Bilgisayar Türünün Anahtarı Olabilir

Derisi ve iç organlarından bazıları tamamen korunmuş “ dinozor mumyası ”