Bilim insanları, Su kirliliğine yeni bir çözüm getirdi

Dünya’daki çevre kirliliğinin artması tabii ki birçok olumsuz sonucu beraberinde getiriyor. Sağlık sorunlarının artması, beslenme kaynaklarının azalması ve sağlıklı yaşam alanlarının azalması başlıca problemler. Bu problemlerin gizli kaynağı su kirliliğine yeni bir çözüm üretildi.

Çinli bir grup araştırmacı, çok etkili ve çevresel olarak anlamlı olduğunu söyledikleri bir yöntemle içme suyundaki bakterileri arındırmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

Grafik karbon nitrür adı verilen bir bileşik, iki boyutlu levhadan oluşuyor. Bu yapı üzerine morötesi ışık yansıtılarak 10 litrelik bir su numunesini yalnızca bir saatte temizleniyor. Böylece zararlı bakterilerin neredeyse tamamı ölmüş oluyor.

Suyun bu şekilde temizlenme biçimine ise fotokatalitik dezenfeksiyon adı verildi. Ekoloji karşıtı klorlama, ozon dezenfeksiyonu gibi sistemlere ciddi bir alternatif olan bu çözüm, hayatımızı daha sağlıklı hale getirebilir.

Bu teknolojinin çalışma biçimi isminin aksine daha kolay. Fotokatalizör olarak adlandırılan ve, söz konusu malzemelerin ışığı soğurması ve belli ışık dalgaboylarının bulunması ile birlikte suda oluşan oksijen tepkimelerini hızlandırma anlamına gelen araçlar aracılığıyla bakteriler arıtılıyor.

Tabii bu araçların su ile dost olması da çok önemli. Araştırmanın baş yazarlarından Dan Wang, ”Yaratılan bu teknoloji ile gelecek adına birçok olumsuz olayı önlemiş olabiliriz.

Arıtma sistemini Dünya geneline yayarak hayati sorunların önüne geçmek istiyoruz, teknolojiyi sürdürülebilir kılmak çok önemli. Maliyet olarak gayet kullanılabilir bir bakteri arıtma sistemine sahibiz, bu büyük bir başarı.” demecini verdi.

Bu çalışma Chem‘de yayınlandı.

Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Oksijenin Tarihçesi Değişti

Astronotlar uzayda ne yer

Astronotlar Uzayda Ne Yer, Nasıl Beslenirler?