Dış Dünya ile Hiçbir Teması Olmayan Amazon Kabilesinin Son Yaşayan Üyesi Görüntülendi

Dış dünyayla hiçbir teması olmayan Amazon kabilesinden son kalan üyeye dair araştırmacıların elinde bulanık bir fotoğraf bulunuyor. Bu adam Brezilya yağmur ormanlarının uzak bir köşesinde dokunulmamış bir kabilenin hayatta kalan son üyesi.
Dış dünya tarafından adı, dili kültürü veya hikayesinin çoğu hakkında hiçbir bilgi yok. Ancak bu adam ciddi bir tehlikeye doğru ilerliyor olabilir.
Gezegendeki son izole insanın görüntüleri 2011 yılından Batı Brezilya’daki Rondônia eyaletinin yağmur ormanlarında filme çekildi.

50’li yaşlarında olduğu düşünülen uzun saçlı erkeğin bulanık görüntüsü geçtiğimiz günlerde Brezilya hükümetinin yerli ilişkiler departmanı olan FUNAI tarafından medeniyetle teması olmayan insanlar ile güçlü tarım işletmelerinin hızla büyümesi arasındaki sürmekte olan mücadeleyi vurgulamak için piyasaya sürüldü.

FUNAI bu adamı 22 yıldan beri uzaktan izliyor.

Şimdiye kadar, onun sadece tek bir bulanık görüntüsü vardı. FUNAI bu adamı 22 yıldan beri uzaktan izliyor. Varlığı ilk defa 1996 yılında ortaya çıktı. Kabilesinin yaşayan son üyesi olarak biliniyor. Kabilesinin katledilmesinden bu yana Amazon yağmur ormanlarında tek başına dolaşıyor.

1970’ler ve 1980’ler boyunca çiftçiler tarafından kiralanan bir takım kişiler bölgede katliam yaparak birçok Amazon kabilesini ortadan kaldırdı. 1990’ların ortasına kadar süren bu katliam sonrasında sadece 1 kişi hayatta kalabildi.
Yabancılarla temastan ısrarla kaçtığı için onun hakkında bilinenlerin çoğu terk edilmiş kamp alanlarından toplanan bilgiler. Araştırmacılar Brezilya kabilelerinin yaşayan bu son üyesinin mısır, maniok, papaya ve muz yetiştirdiğini keşfetti.
Aynı zamanda hayvanları yemeye yetecek biçimde tasarlanmış 2 metrelik sivri uçlu bir alete sahip. 2000’li yıllarda yalnız yaşamayı tercih eden bu yerliye gelişmelerin uğramadığı küçük korunan bir alan tahsis edildi. Ancak bu tahsis onun gittikçe kötüleşen durumunu durdurmaya yetmedi.

2009 yılında silahlı adamlar tarafından vuruldu. Yetkililer bu son yerlinin araziyi korumak ve toprağın koruma emrinden kurtarılabilmesi için tarımsal işletmeler tarafından kiralanan kişilerin yerliyi hedef aldığına inanıyor.
Son yerli şu anda sığır çiftçileri tarafından tamamıyla kuşatılmış durumda ve ona tahsis edilen bölgenin geleceği Brezilya Cumhurbaşkanlığı seçimleri sebebiyle belirsiz görünüyor.
Medeniyetle temas etmeyen kabileler uzak geçmişte ilkel bir kalıntı değil.
Onlar burada ve şu anda yaşamaya devam ediyorlar. Onlar bizim çağdaşımız ve bu çağın çeşitliliği. Fakat yaşadıkları bölgeler koruma altına alınmadıkça yok olmaya mahkumlar.
Kaynak: http://www.iflscience.com/environment/incredibly-rare-footage-shows-the-last-surviver-of-uncontacted-amazonian-tribe/

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

  1. İnsan oğlu bir gariptir , her bi sözü kaldırmaz . ” İBNE ” dersin kızar da i S*KERSİN ( ! ) hiç aldırmaz . Yazık bu adama yahu . Ulan İnsan denen yaratık , Yaşadığın alanlar da m yetmedi de gittin bu Topluluğu Ortadan kaldırdın . Ama olsun be , DOĞA da nasıl olsa seni ‘ ÖLÜM ”e mahkum etti . Bunu da unutma sakın !…..

Bir Meyve Sineğinin Tüm Beyni Ayrıntılı Şekilde Resimlendi

Samanyolu Galaksisinin Merkezi’nden İnanılmaz Görüntüler Kaydedildi