DNA ile Üretilen Cep Telefonları Geliyor

DNA dizilemesi sayesinde genetik kodların okunması ve sentezlenebilmesini olanaklı kılan bir proje üzerinde çalışan Ginkgo Bioworks isimli firma bu yolla mikroorganizmalardan gül yağı ve şeftali kokulu bileşikler üretti. Firma bu teknolojiyle telefonların bile yapılabileceğini düşünüyor. Amerika’nın Boston kentinde bulunan girişimci firma üretim araçlarında biyoloji kullanımını hedefliyor. Genetik bilimi sayesinde doğru içeriklerin bir araya gelmesiyle tohumdan ağaç gövdesi, yaprak ve çiçek üretimi gibi içerikler üretilebiliyor.

Ginkgo Bioworks kurucusu olan Jason Kelly yaptığı açıklamada diğer kişilerden farklı olarak bir tohuma baktığı zaman kabına sığmayan bir üretim modeli gördüğünü söylüyor. Kelly, diğer canlıların alınarak DNA yapılarının değiştirilmesiyle sanayi üretimlerinin gerçekleştirilebileceğine inanıyor.

dna-ile-uretilen-cep-telefonlari-geliyor1

Firma biyolojinin merkezinde dijital kod ve DNA’nın olduğunu ve bilimin artık DNA dizilemesi sayesinde bu kodları okuyabildiğini dile getiriyor. Bunu akıllı telefonlarla bile yapabildiklerini belirten firma yetkilileri akıllı telefonların okuduğu bu kodu DNA sentezlemesi sonucu yeniden yazma becerisinin geliştiğini bildiriyor. Kurumun CEO’su Kelly bu kodu okuyup yazabiliyorsanız, programlamanız da mümkündür, diyor.

Bu teknoloji sayesinde gelecekte akıllı telefonlar dahi biyoloji ve DNA ile üretilebilecek. Boston merkezli Ginkgo Bioworks, maya gibi küçük bakterilerin genetiğinde değişim sağlayarak parfüm ve gıda endüstrisinde bulunan bir müşterisi için şeftali kokan bir bileşik üretmeyi başardı.

dna-ile-uretilen-cep-telefonlari-geliyor2

Bunu yapabilmek için öncelikle şeftalinin genetik kodunu incelemeye alan firma, sonrasında bu kodu bira mayasınınkiyle karıştırarak, bira mayasının genetik kodu istenen koku için değiştirilmiş oldu. Geriye kanal bölüm ise standart bir bira üretiminden farksız olarak sunuluyor. Maya gelişiyor ve büyüyor, sonrasında ise özü çıkarılıp şişeleme işlemi gerçekleştiriliyor. Benzer biçimde gül yağı üretimi de gerçekleştirildi. Firmanın SEO’su Kelly bu şekilde gelecekte cep telefonu üretimi yapılabileceğini söylüyor.

Kaynak: http://www.haberturk.com/ekonomi/teknoloji/haber/1471956-cep-telefonlari-dna-ile-uretilecek
https://www.bloomberg.com/news/videos/2017-03-15/how-dna-could-one-day-rebuild-cell-phones-video

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Fizikçilerden Kara Delikte Yeni Keşif

    Çin Dünyanın İlk Foton Kuantum Bilgisayarını Üretti