En Hızlı Büyüyen ve Düşen E-Ticaret Kategorileri – Salgın Alışverişleri Nasıl Etkiliyor?

2023 yılına kadar 6,5 trilyon dolara ulaşacağı tahmin edilen e-ticaret sektörü zaten yükseliyordu. Ancak, salgından bu yana, online alışveriş daha çok tercih edilmeye başlandı. Dünyanın en büyük şirketleri bile benzeri görülmemiş tüketici talebini karşılamak için mücadele ediyorlar. Peki bu kadar ne alıyoruz?

Bu soruyu cevaplamak için e-ticaret analiz şirketi Stackline ABD genelinde e-ticaret satışlarını analiz etti ve en hızlı büyüyen ve azalan e-ticaret kategorilerinin (Mart 2020 – Mart 2019) listesini derledi.

En Hızlı Büyüyen Kategoriler

Aşağıdaki listede rafa dayanıklı ürünler bulunuyor. Görünüşe göre tüketiciler kontrolü ele almış ve ekmek yapım makineleri ikinci sırada oturmuş.

İşte Mart ayının en hızlı büyüyen 10 ürünü:

sıralama Kategori Mart Ayındaki% Değişim (2020 vs. 2019)
1. Tek kullanımlık eldivenler 670%
2. Ekmek Makineleri 652%
3. Öksürük ve Soğuk algınlığı % 535
4. Çorbalar 397%
5. Kuru Tahıllar & Pirinç 386%
6. Paket Gıdalar % 377
7. Meyve Bardakları 326%
8. Ağırlık çalışması % 307
9. Süt kreması 279%
10. Bulaşık Malzemeleri % 275

İlginçtir, tuvalet kağıdı bebek bakım ürünlerinden daha fazla artış yaşamış ve etler sudan daha fazla artış yaşamıştır. Ancak bazı kategoriler talepte ciddi bir artış yaşarken, diğerlerinde ciddi düşüşler yaşanmıştır.

En Hızlı Azalan Kategoriler

Eşi görülmemiş bir şekildeki  tatil iptalleri dalgası, insanların tükettiği ürünler üzerinde büyük bir etkiye sahip . Örneğin, bavullar ve valizler, kameralar ve erkek mayoları satışlarda düşüş yaşadı.

İşte en hızlı azalan 10 kategori:

sıralama Kategori Mart Ayındaki % Değişim (2020 ile 2019)
1. Bavul & Valizler -77%
2. evrak -77%
3. Kameralar -64%
4. Erkek Mayo -64%
5. Gelin Giyim -63%
6. Erkek Resmi Giyim -62%
7. Kadın Mayo -59%
8. Polyester Tekstil Ürünleri -59%
9. Erkek Çocuk Atletik Ayakkabı -59%
10. Spor Çantaları -57%

Bir ürünün hangi listeye düştüğüne bakılmaksızın, pandeminin her türlü perakendeciyi hem olumlu hem de olumsuz yollarla etkilediği açıktır.

Peki bu durum normal mi?

Resmi olarak dünyanın en büyük perakendecisi Amazon, artık tüketici talebini karşılayamayacağını açıkladı. Bu yüzden, zorunlu olmayan öğelerin teslimini geciktirecek veya bazı durumlarda temel olmayanlar için sipariş almayacak.

En Hızlı Büyüyen ve Düşen E-Ticaret Kategorileri – Salgın Alışverişleri Nasıl Etkiliyor?

Bu, iki ucu keskin bir kılıç sunuyor, çünkü bazı perakendecilere eşi görülmemiş bir talep getiren yeni dinamik, diğerleri için zamansız bir son getirebilir.

Bu durumda, soru şu şekilde devam ediyor: tüketici davranışındaki bu köklü değişiklik eğriyi düzleştirdikten sonra stabilize olacak mı, yoksa bu bizim yeni normalimiz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Yapay Zeka Sistemi Beyin Sinyallerini %97 Doğrulukla Metne Çeviriyor

Bir kabusu kontrol etmenin veya durdurmanın bir yolu var mı?