in

Erkeklerde Yaşanan Ayak Ağrıları ‘Saç Kıymığı’ Rahatsızlığından Olabilir

Dökülen saç telleri evimizin her yerindedir. Ancak Brezilya ‘daki bir adam için, düşmüş bir saç teli ayağına gömüldüğü zaman sadece sıkıntı vermekten öte bir kabusa dönüştü. Yayımlanan yeni bir raporda “saç kıymığı” vakasına bir örnek olarak eklendi. The Journal of EmergencyMedicine (Acil Servis Dergisi) ‘nin 20 Haziran ‘da yayınlanan raporuna göre, 35 yaşında bir adam, sağ topuğunda yürürken daha da kötüleşen gizemli bir ağrıdan dolayı acil servise gitti.

Erkeklerde Yaşanan Ayak Ağrıları saç kıymığı Rahatsızlığından Olabilir

Kendisi yakın zamanda ayak veya ayak bileği yaralanmaları yaşamamıştı ve doktorlar ayağına baktığında başlangıçta yanlış bir durum göremediler. Sonrasında ise doktorlar adamı önce parmak uçlarında daha sonra da topuklarının üzerine basacak şekilde yürüttüler. Bunun üzerine adam topukları yere basacak şekilde yürüdüğünde sağ topuğunda ağrı olduğunu belirtmiştir. SãoPaulo Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre topuğa daha yakından bakıldığında topuğa yapışmış gibi görünen tek bir saç teli fark edilmiştir. Gerçekten de, büyüteçle yapılan ayrıntılı bir muayenede, erkeğin topuk derisine nüfuz etmiş küçük bir kıl gözlemlendi.

10 Milimetre Uzunluğunda Saç Kıymığı

Doktorlar cımbız kullanarak 10 milimetre uzunluğundaki bu kılı yerinden çıkardılar. Adama kütanöz pili migrans (cutaneous pili migrans-CPM) teşhisi konuldu; bu, bir kıl gövdesi veya kıl parçasının cilt yüzeyine yapıştıktan sonra zamanla gömülü hale geldiği nadir gerçekleşen bir durumdur. The Medical Journal Armed ForcesIndia (Tıp Dergisi Hindistan Silahlı Kuvvetleri) ‘da yayınlanan bu vakalar ile ilgili 2016 tarihli bir rapora göre, son 60 yılda sadece yaklaşık 26 kutanöz pili migrans (CPM) vakası bildirilmiştir.

saç kıymığı Çıkarıldıktan sonra saçlar, 0.4 inç (10 milimetre) uzunluğunda ölçüldü.

Yayımlanan bu yeni raporun araştırmacıları; kılların cilde girdiğinde, hastanın ayağının hareketlerinden dolayı “sürünen bir düzende” göç edebildiğini söylemiştir. İlginç bir şekilde, bu sürünen şekil, kancalı kurtların neden olduğu bir cilt hastalığı olan kütanöz larva migrans hastalığına sahip insanlarda görülen yılan benzeri döküntüye benzeyebilir. Ancak, kırmızı ve kabarık görünen kancalı kurt döküntülerinin aksine, bunda saç kılları derinin altında siyah, iplik benzeri bir çizgi şeklinde görünür.

Araştırmacılar bu görülen yeni vakada, hastanın saç gövdesine çıplak ayakları ile basarak, saçın gömülmesine ve cildin üst tabakasındaki sinir uçlarının uyarılmasına neden olarak ağrıya sebep olduğunu söylemiş; raporda, topuktaki kılın alınmasından sonra adamın ağrıdan hemen kurtulduğunu da belirtmişlerdir. Ayrıca bu vakadan, doktorlar, ayak tabanlarındaki ağrı şikayeti ile gelen hastalarda olabilecek bu olağan dışı yabancı cisim tepkilerinin mutlaka farkında olmalıdırlar. şeklinde bir sonuç çıkarmışlardır.

Bunları da okuyabilirsiniz: 

Cerrahlar, Bir Bebeğin Beyninde Olgunlaşmış Diş Şeklinde Bir Tümör Buldular

Hastanın Kafatasını Açan Cerrahlar Beklenmedik Bir Ziyaretçi ile Karşılaştı

Bebek kafatasları doğum sırasında ne kadar ezilir? 3D görüntüleri ortaya çıkarıldı

Editör / Yazar: Zeynep Erva ŞAHİN

Orijinal Kaynak Linki: https://www.livescience.com/65881-hair-splinter.html

Zeynep Erva ŞAHİN

Yazar Zeynep Erva ŞAHİN

Biyografi: Zeynep Erva, çoğu zamanını bir ‘dil-necibi’ olarak geçirmektedir. Hayatının bir kısmında yazarlık, yapımcılık, yöneticilik, asistanlık yapmakta ve çok minik bir kısmında ise öğrencilik vazifesini ihya etmektedir. Ayrıca düşkü alanları; kitap okuma, tıp alanında çalışmalar yapma, programlama dili öğrenme gibi birbirinden bağımsız alanları kapsamaktadır. Elbette bu kişiye ulaşmak istersen aşağıdaki link aracılığı ile direkt mesaj gönderebilirsin. Sağlıcakla kal!

Makaleye Oy Ver!

3 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Bilim İnsanları, Antarktika’da Saklı, Nadir Bir Lav Gölü Keşfetti

Galileo Galilei kimdir? Biyografi, Keşifler ve Astronomiye Adanmış Hayatı