Papatya Çayı Faydaları, Papatya çayı neye iyi gelir?

Papatya çayı popüler bir içecek olmasının yanı sıra sağlık için de birçok yarara sahiptir. Sarı papatya Asteraceae adlı papatya benzeri çiçeklerin mensup olduğu bir ailenin üyesidir. Yüzyıllar boyunca doğal bir ilaç olarak çeşitli sağlık sorunlarına karşı toplumlar tarafından kullanılmıştır. Papatya çayı yapmak için papatyalar kurutulur ve sıcak suda demlenir.
Birçok insan papatya çayını kafein içeren siyah ve yeşil çaylara karşı kafeinsiz bir alternatif olarak ve de doğal, toprakımsı tatlı tadından dolayı zevkle tüketiyor.
Dahası, papatya çayı kalp ve birçok organın hastalıklardan korunmasını sağlayan birçok antitoksidan ile doludur. Papatyanın uyku ve sindirime de yararları olduğu söyleniyor.

Bu makalede papatya çayının 5 yararından bahsedeceğiz.

1. Uyku Kalitesini Arttırabilir

Papatya çayının uyku kalitesini arttıran özellikleri olduğu düşünülüyor.
İçeriğinde apigenin adlı bir antitoksidan içerir, apigenin beyindeki belirli alıcılara bağlanarak kişinin uykusunun gelmesini sağlar, akut ve kronik uyku bozukluklarına karşı iyi gelir.
Bir çalışmada yeni doğum yapmış bir grup kadın iki hafta boyunca papatya çayı kullanmış ve kullanmayan başka bir gruba nazaran daha dinç ve rahat uyuduklarını belirtmişler, aynı zamanda iki grup arasında papatya içen grubun üyelerinin daha az depresif hissettikleri rapor edilmiştir ki depresyonun bir sebebi de uyku bozuklukları ile ilişkilendirilir.

Papatya çayı faydaları

Başka bir çalışmada ise günde iki kere 270 mg papatya özü tüketen bir grup tüketmeyenlere nazaran geceleri uykudan uyanmada 1/3 oranında bir azlık ve yine tüketmeyenlere göre uykuya 15 dakika hızlı daldıkları gözlemlenmiştir.
Bu bulgular ve çalışmalar umut verici ancak elbette papatyanın uyku üzerine olan etkilerini anlamak için daha fazla çalışma yapmak gerekiyor. Ancak belli olan bir şey var ki o da eğer uyku sıkıntısı çekiyorsanız, geceleri yatmadan önce papatya çayı içmek denemeye değerdir.
Özet: Papatya çayının içinde uykunun gelmesine yardımcı olan ve uyku kalitesini arttıran antitoksidanlar bulunmaktadır.

2. Sindirimi yardımcı olur.

İyi bir sindirim sistemine sahip olmak hayatımız ve sağlığımız için çok önemlidir.
Bulgular papatyanın çeşitli mide ve bağırsak rahatsızlıklarını önleyerek sindirime yardımcı olduğunu gösteriyor.
Fareler üzerinde yapılan deneylerde papatyanın farelerde ishallere iyi geldiğini gösteriyor. Bunun da papatyanın iltihap önleyici özelliğinin bir sonucu olduğu söyleniyor.
Fareler üzerinde yapılan başka bir çalışmada papatyanın bağırsak ülserlerine karşı iyi geldiği gözlemlendi, bunun sebebinin de papatyanın midenin asitliğini azalttığı ve ülser gelişiminde rol alan bakterilerin yaşam ortamını inhibe etmesinden dolayı olduğu düşünülüyor.

Papatya çayı

Bu bulgulara rağmen papatyanın sindirim üzerine etkisini anlamak için daha fazla insanlarla ilgili deney yapılmalıdır.
Ancak uzun bir süredir papatyanın mideyi yatıştırdığı iddia ediliyor ve geleneksel olarak mide bulantısı gibi mide rahatsızlıklarına karşı kullanılıyor.
özet: Papatya çayı iltihap karşıtı etkisi ile ishale, mide bulantısına, mide ülserlerine ve çeşitli mide ile bağırsak rahatsızlıklarına karşı iyi geliyor.

3. Kanserin Belirli Tiplerine Karşı Koruma Sağlayabilir.

Papatya çayının içerisinde bulunan antitoksidanların kansere karşı etkili olduğu bulundu. 537
Papatya çayının içinde apigeninantitoksidanı bulunur. Yapılan testlerde apigeninin göğüs, deri, prostat, kolon ve rahim kanser hücrelerine karşı savaştığı gözlendi.
Ek olarak 537 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada haftada 2-6 kez papatya çayı tüketen kişilerin tüketmeyenlere oranla tiroit kanseri gelişiminde yavaşlama gözlendi.
Bu bulgular da umut verici ancak kesin bir yargıya ulaşmak için insanlar üzerinde daha fazla kapsamlı ve gelişmiş denemeler yapılması gerekiyor.
özet: Papatya çayı içerisinde apigeninantitoksidanı bulundurur ve iltihap önleyici özelliği ile belirli kanser tiplerine karşı savunma oluşturur.

4. Kan Şekeri Düzeyinin Korunmasında Etkilidir

Papatya çayı içmenin kan şekeri seviyesini düşürdüğü gözlemlenmiştir.
İltihap önleyici etkisi ile pankreas hasarlarına karşı sizi korur,ki pankreas kan şekeri seviyesindeki kronik yükselmelerde hasar görür.
Pankreasınızın sağlıklı olması çok önemlidir,çünkü kan şekerini düşürmekte etkili olan insülin hormonunu üretmekle görevlidir.

Papatya çayının faydaları

64 diyabetli hasta üzerinde yapılan bir deneyde, 8 hafta boyunca akşam yemeklerinde yemeğin yanında papatya çayı tüketen hastalar tüketmeyenlere karşı kan şekerlerinde düşüş gözlemlendi.
Ek olarak, hayvanlarda yapılan çalışmalarda açlık durumundaki kan şekerinin yükselmesine engel olduğu ve yemek yedikten sonra kan şekeri seviyesinin aniden artmasına engel olduğu gözlemlenmiştir.
Papatya çayının kan şekeri üzerindeki etkilerinin çoğu hayvanlar üzerinde yapılan deneylerden elde edilmiştir ancak bulgular şu ana kadar umut verici.
özet: Papatya çayı kan şekeri düzeyi kontrolünde önemli yararlar sağlıyor, özellikle bir yemek ile beraber tüketilirse.

5. Kalp Sağlığını İlerletebilir trigliserit kötü LDL kolesterol

Papatya çayı bir antitoksidan sınıfı olan flavonlar ile doludur.
Flavonların kan basıncını ve kolesterol seviyesini düşürdüğü gözlemlendi, kalp sağlığı için en önemli parametrelerden ikisi de kan basıncı ve kolesterol seviyesidir.
64 diyabetli hasta üzerinde yapılan araştırma sonucunda papatya çayı tüketen hastaların trigliserid, kolesterol ve ‘’kötü’’ LDL kolesterollerinde düşüş gözlemlenmiştir.

Papatya çayı
Papatya çayı hakkında bilgiler

Papatya çayının kalp sağlığına yararının anlaşılması için daha fazla araştırma gerekiyor ama kesin olan bir şey var ki, diyetinize eklemenizin zararı yoktur.
özet:Papatya çayında bolca flavonbulunur, flavon antitoksidanları kalp sağlığını ilerletebilir.

Papatya Çayı ‘nın Diğer Potansiyel Yararları

Bu yararlar çoğunlukla yazılı olmayan ve halk arasında söylenegelmiş yararlardır:

  • Bağışıklığı arttırır: Uzun süredir halk arasında grip ve nezle gibi hastalıklara karşı iyileşmek için kullanılıyor. Ayrıca boğaz ağrılarına iyi geldiği söyleniyor.
  • Anksiyeteye ve depresyona karşı iyi gelir: Papatyanın depresyon ve anksiyeteye karşı iyi geldiğine dair bazı kanıtlar var, ancak bu kanıtlar çoğunlukla papatyanın aromaterapi olarak kullanılması veya takviye olarak kullanılmasından geliyor.
  • Cilt sağlığına iyi gelir: Bazı losyonlarda, göz kremlerinde ve sabunlarda papatya özü kullanılıyor ve bu ürünlerin cilt iltihaplarına karşı etkili olduğu ve cildi nemlendirdiği söyleniyor.
  • Kemik kaybını önler: Papatyanın kemik kaybına dolayısıyla da osteoporoz gibi hastalıklara karşı koruma sağladığı söyleniyor ancak bu iddianın doğruluk payı az.

Bu iddialara için kanıt bulunmamasına karşın bu yanlış oldukları anlamına gelmiyor. Sadece üzerlerinde henüz çalışma yapılmadı ancak gelecekte yapılan çalışmalar ile kanıtlanabilirler.
SUMMARY: Şu anda papatya çayının kemik sağlığına, bağışıklığa ve cilt sağlığına katkı yaptığı ile alakalı güçlü kanıtlar bulunmamaktadır, depresyon ve anskiyeteye olan etkisi ile alakalı olan araştırma ise yeterli değildir.

Papatya Çayı ‘nın Ters Etkileri

Papatya çayı içmek çoğu insan için zararsızdır. Papatya çayının alerjiye sebep olduğu olaylar var, ancak bu alerjiler tehlikeli boyutta değil ve genellikle kanarya otu ile kasımpatı gibi papatya ailesi bitkilerine alerjisi olan insanlarda ortaya çıkıyor.
Dahası, papatya içeren kozmetik ürünlerin göz ile direkt etkileştiğinde gözde kaşıntıya ve rahatsızlığa sebebiyet verebileceği ve konjonktivitdenilen, gözün üst tabakasının tahriş olduğu ve aşındığı bir rahatsızlığa neden olduğu biliniyor.
Şunu da belirtmek önemlidir ki, papatya çayının küçük çocuklar, hamile kadınlar,emzirme yapan kadınlar ile böbrek ve pankreas hastaları için güvenli olup olmadığı tam olarak kesin değil.
Yine de papatya çayının hayatı tehdit eden tehlikeli ve toksik etkilerine rastlanılmamıştır.
ÖZET: Papatyaya alerjisi olan insanlar olmasına rağmen, tehlikeli ve zararlı etkilerine henüz rastlanmamıştır.

Papatya çayı faydaları, Son olarak

Papatya çayı
Papatya çayı faydaları, Papatya çayı hakkında bilgiler

Papatya çayı sağlıklı bir içecektir. Kanseri ve kalp hastalıklarını engelleyen birçok antitoksidan bakımından zengindir.
Her ne kadar papatya ile ilgili yapılan çalışmalar umut verici olsa da sağlığa olan etkileri ile ilgili kesin yargılara varmak için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.
Papatya ile ilgili yapılan çalışmaların çoğu hayvanlarda ve deney tüplerinde yapılmıştır ve sonuçların insanlara direkt olarak aktarılamaz.
Yine de papatya çayı içmek zararlı değildir ve çoğu insan güzel ve rahatlatıcı tadı sebebiyle papatya çayını tüketmektedir.
Eğer papatya çayının yararlarını kendiniz görmek ve potansiyel yararlarını açığa çıkarmak isterseniz denemenizde kesinlikle fayda vardır.

Papatya Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Breus’a göre, uykulu olmayı umuyorsanız, yatmadan yaklaşık 45 dakika önce bir bardak papatya çayı içmelisiniz . Bu, vücudunuza çayı metabolize etmesi için yeterli zamanı ve bu sakinleştirici duyguların devreye girmesine neden olan kimyasal bileşikleri verecektir.

Papatya çayını kimler içemez?

Hamileler, emzirenler, 12 yaşından küçük çocuklar, karaciğer veya böbrek hastalığı olanlara kullanımı ile ilgili önlemler önerilmektedir. Asteraceae familyasına ait bitkilere alerjisi olanlar Roma papatyası kullanmamalıdır

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Glüten Nedir? Glüten içeren yiyecekler ve Etkileri Hakkında Bilgiler
Chia Tohumları nedir? Chia tohumu Beslenme Değerleri ve Faydaları
Brokoli Faydaları Nelerdir? Brokoli Hangi Hastalıkları Önlüyor
Çeviri: Hüseyin Furkan KARDİYEN
Kaynak : https://www.healthline.com/nutrition/5-benefits-of-chamomile-tea

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hubble Sabiti Başka Bir Darbe Aldı

Evren Ne Kadar Hızlı Genişliyor?

insan genomunu yeniden programlamak için yeni bir adım atıldı