Hepimiz Evdeyiz. Peki Evinizdeki Hava Kalitesini Nasıl Arttırabilirsiniz?

Evdeki hava kalitesini arttırma: Evde daha fazla zaman geçirmek, evcil hayvan tüyü, toz ve akarlar gibi iç mekan alerjenlerine daha fazla maruz kalma anlamına gelir. Bunların alerji ve astım alevlenmelerine neden olmasını önlemek için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Evcil hayvanlar, küf ve toz tarafından üretilen bu tetikleyiciler zamanla birikir ve iç mekanlarda dış mekanlara göre daha yüksek konsantrasyonlara ulaşabilir.

Kansas City’deki ChildMercy Hastanesi’ndeki pediatrik bir alerji uzmanı JayPortnoy “İnsanlara şu anda virüs nedeniyle evde kalmasını söylüyoruz” diyor ve “evin sağlıklı bir konaklama yeri olduğundan emin olmak istiyoruz.”

Önleme Tercih Edilir

Hepimiz Evdeyiz. Peki Evinizdeki Hava Kalitesini Nasıl Arttırabilirsiniz?

Alerjik reaksiyonlara neden olabilen ana iç mekan maddeler hayvanlar, zararlılar, toz akarları ve küflerdir. Evde ne kadar sürecekleri birkaç faktöre bağlıdır. Merkezi klimaya sahip yeni, iyi inşa edilmiş evler, iç mekan hava kalitesini kontrol etmek için daha donanımlıdır. Ev durumu ve yeri de astım semptomlarını kötüleştirebilen açık hava kirliliğine maruz kalmanın belirlenmesine yardımcı olur.

Evcil hayvanların en azından geceleri yatak odasına girmesine izin vermemek tedbir olarak alınabilir. Nem gidericiler ve klima, küf oluşumunu engelleyebilir ve yüzde 35’in altındaki nem seviyelerinde hayatta kalmayan toz akarlarını çürütebilir. Ve çarşaflarınızı düzenli olarak değiştirmek de yardımcı olacaktır.

Akciğerleri tahriş edebilecek diğer kontaminantlar da önem vermeye değer. Tütün dumanından kaçının ve sigara içen biriyle yaşamak zorundaysanız, hava temizleyiciyi düşünün. Bir alan kokusunu daha temiz hale getirmek için bir hava spreyi kullanmak cazip gelse de potansiyel olarak tahriş edici kimyasallardan havaya başka bir katman ekler.

Kirleticileri Temizleme

Hepimiz Evdeyiz. Peki Evinizdeki Hava Kalitesini Nasıl Arttırabilirsiniz?

Evcil hayvan tüyü hafiftir ve uzun süre havada yüzer, bu nedenle hava filtrasyonu alerjeni solunum alanınızdan emmeye yardımcı olabilir. Bu denemek istediğiniz bir şeyse, yatak odasına HVA sistemine veya bağımsız bir hava temizleyiciye takılabilen bir HEPA veya Yüksek Verimli Partikül Hava Filtresi takmanız önerilir. Portnoy, “Cihazın ve filtrenin bulundukları oda için uygun boyutta olduğundan emin olun.” diyor.

Bununla birlikte, toz akarları havaya sadece rahatsız olduklarında fırlarlar, bu da hava filtrasyonu ile ortadan kaldırılmasını zorlaştırır. Bunlar için Portnoy, küçük eklembacaklılara karşı koruma sağlayan yatak ve yastık kılıflarını denemenizi öneriyor. Yüksek verimli bir vakumla düzenli temizlik de yardımcı olabilir.

HEPA filtreler yanma yan ürünleri gibi bazı kirleticileri ve kontaminantları engelleyebilir. Güvenlik sertifikası şirketi Underwriters Laboratories tarafından finanse edilen bir çalışma, odalarında bir HEPA hava temizleyici ile uyuyan 43 astımlı çocukta potansiyel faydaları dile getirdi. İki hafta sonra, solunum yollarındaki iltihaplanma belirteci seviyeleri yaklaşık yüzde 27 oranında düştü.

COVID-19 ve Astım

Stanford Üniversitesi’nden Sean N. Parker Alerji ve Astım Araştırma Merkezi’nden Mary Prunicki, şu anda astım ve alerji alevlenmelerini- ve bunların iltihaplarını- tutmanın mantıklı olduğunu düşünüyor.
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, astım gibi solunum rahatsızlıkları olanların daha ciddi COVID-19 semptomları geliştirme riski daha yüksek olabileceğini belirtmekle birlikte, astımı veya alerjisi olanların virüse yakalanma riskinin daha yüksek olup olmadığı hala bilinmemektedir.

Prunicki, astım ile COVID-19 duyarlılığı ve ciddiyeti arasındaki ilişkiyi araştırmaya çalışan araştırma ekiplerinden biridir. “Astım oranlarının daha yüksek olduğu ilçelerde daha yüksek bir enfeksiyon oranı varsa, astımınızı kontrol altında tutmak için yapabileceğiniz her şeyi yapmak kesinlikle mantıklıdır” diyor.

Araştırma bu ilişkiyi onaylayana veya reddedinceye kadar, en azından evde daha kolay nefes almanın birkaç yolu vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Beyin Stimülasyon Deneyinde, Katılımcıların Çoğunda Depresyon Azaldı

Farelerin Yüz İfadeleri Çeşitli Duyguları Ortaya Çıkarabilir