Fizikçi ve bilim insanı Nikola Tesla’ın ölüm yıl dönümü

20. yüzyılın en büyük bilim insanı olarak bilinen ve dünya tarihini değiştiren Nikola Tesla, vefatının 80. yılında anılıyor.

Sırp-Amerikalı bilim adamı ve mucit Nikola Tesla 76 yıl önce 86 yaşında New York’ta bir otel odasında öldü.

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856 tarihinde Hırvatistan’ın Smiljan kentinde doğdu. Toplumdan izole bir biçimde yaşayan Tesla 7 Ocak 1943 ’te hayata gözlerini yumdu.

Nikola Tesla, günümüzde dünyada yaygın olarak kullanılan elektrik sistemi olan, alternatif akım elektrik sistemini tasarlayan bir mühendis ve bilim insanıydı. Ayrıca hâlâ radyo teknolojisinde kullanılan Tesla Bobinini icat etti.

Günümüz Hırvatistan’ında doğan Nikola Tesla, 1884’te Amerika Birleşik Devleti’ne gitti ve önce Thomas Edison ile kısa bir süre çalıştı. Daha sonra içinde alternatif akım ile çalışan makineler dahil olmak üzere birçok patent haklarını George Westing House ‘a sattı.

İşte, Nikola Tesla’nın; kim olduğu ve hakkında neler yaşandığı, buluşları, icatları ve en önemlisi Edison ile alakalı yaşanılanları sizler için derledik:

Nikola Tesla Hakkında Kısaca:

Doğum tarihi: 10 Temmuz 1856, Smiljan, Hırvatistan

Ölüm tarihi ve yeri: 7 Ocak 1943, Wyndham New Yorker Hotel, New York, ABD

Boy: 1,88 metre

Kardeşleri: Dane Tesla, Angelina Tesla, Marica Kosanović, Milka Tesla

Yapılar: Wardenclyffe Kulesi

Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla

Tesla 10 Temmuz 1856 tarihinde Hırvatistan’ın Smiljan kentinde doğdu. Tesla, Dane, Milka, Marica, Angelina kardeşleri dahil olmak üzere ailenin beş çocuğundan biriydi. Tesla’nın elektrikli icatlara ilgisi, Djuka Mandic’den geliyordu.

Nikola Tesla ‘nın babası Milutin Tesla, Sırbistanlı ortodoks rahip ve yazardı. Milutin Tesla oğlunun da rahip olmasını istiyordu ancak Nikola Tesla’nın ilgisi bilimeydi. Almanya Karlstadt’da Realschule’ de okuduktan sonra Avusturya Prag Politeknik Üniversitesinin Grazda’ki okulunda eğitimine devam etti. Daha sonrasında Budapeşte’ye taşınan Tesla , bir süre burada Merkezi Telefon Santralinde çalıştı .

Tesla 28 yaşında fikirleri için Avrupa’yı terk etti ve Amerika’ya gitti. 1884 yılında her şeyini geride bırakıp Amerika’ ya gelen Tesla , o zamanlar doğru akım tabanlı elektrikli icatlarıyla hızla ün kazanan aynı zamanda bir iş adamı olan Thomas Edison ‘a bir mektup yazdı.

Edison Tesla’yı işe aldı ve ikili kısa sürede yoğun bir çalışmayla Edison’un çoğu icadını geliştirdi.
Birkaç ay sonra ikili inanılmaz derecede farklı olan kişiliklerinden dolayı anlaşamadı ve ayrıldılar. Edison , pazarlama ve finansal başarıya odaklanan bir güç figürüyken, Tesla ticareti önemseyen biri değildi. Sadece fikirlerini somutlaştırmak istiyor.

Nikola Tesla’nın İlk Girişimi

1885 ’te Tesla, kendi şirketi için yatırımcılarından sermaye aldı ve gelişmiş hat aydınlatması için görevlendirdi. Tesla projeyi başarılı bir şekilde tamamlasa da zorlanmaya başladığını fark etti. Bu yüzden sonrasında sadece hayatta kalmasını sağlayabilecek ufak işler aldı. Tesla’nın şansı 2 yıl sonra yeni Tesla Elektrik Şirketi için sermaye bulduğunda değişecekti.

Nikola Tesla’nın İcatları Nelerdir?

Tesla kariyeri boyunca, dinamolar ( pillere benzer elektrik jeneratörleri ) ve endüksiyon motor dahil olmak üzere, çoğu diğer mucitler tarafından resmi olarak patentlenmiş olan bir dizi önemli buluş için fikirler üretti , geliştirdi ve tasarladı.

Tesla aynı zamanda, radar teknolojisi, x-ışını teknolojisi, uzaktan kumanda ve dönen manyetik alanın keşfinde de öncüdür.

Alternatif Akım Elektrik Sistemi Buluşu

Tesla, hızlı bir şekilde 20. Yüzyılın önde gelen güç sistemi haline gelecek ve o zamandan beri dünya standardı olarak kalan alternatif akım elektrik sistemini tasarladı. 1887’de Tesla yeni Tesla Elektrik Şirketi için sermaye buldu ve yıl sonuna kadar alternatif akım tabanlı icatlar için bir kaç patent başvurusunda bulundu.

Tesla’nın alternatif akım sistemi kısa bir süre sonra ulusa uzun mesafeli güç sağlamak için bir çözüm arayan Amerikalı iş adamı George Westing House ‘un dikkatini çekti.  Ama Tesla’nın icatlarının bunu başarmasına yardımcı olacağını düşünen Westing House, Tesla ‘dan patentlerini 1888’de 60.000 dolar nakit karşılığı satın aldı.

Alternatif akım sistemine ilgi artmaya başlayınca, Tesla ve Westing House, Edison ile rekabete girmiş oldu. Alternatif Akım gücüne olan ilgiyi azaltmak isteyen Edison bir çok karalama kampanyası düzenledi.

Ancak bu girişimler sonuç vermedi ve 1893 Dünya Kolombiya ’lı Fuarı aydınlatma işi Westing House ve Tesla’ya verildi. ( Bu Fuarın Önemini şöyle anlatmaya çalışayım: Dünya üzerinde o zamana kadar bir mekanda en çok sayıda ampul kullanılacak bir fuar olacaktı.)

(Ek Bilgi: Eğer yanlış hatırlamıyorsam okuduğum bir kitapta, Edison ve ortakları bir karalama kampanyasında: Bir kurulun önünde bir köpeğe sırasıyla alternatif akım ve doğru akım verdiği yazıyordu.)

Hidroelektrik Santral İcadı

Tesla’nın İcadı 1895’te Amerika’da bulunan Niagara Şelaleleri arasına kurulması düşünüldüğü bir hidroelektrik santral tasarladı.

Tesla Bobini İcadı

Nikola Tesla İle Yapılan 1915 Röportajı
Tesla, Colorado Springs’deki vericisinin yanında. Cihaz, uzun mesafeler boyunca kablosuz olarak milyonlarca volt elektrik iletebilmektedir. Görüntü 1899 yılında çekilmiştir.

19. Yüzyılın sonlarında Tesla, kablosuz teknolojiler için temel oluşturan Tesla Bobininin patentini aldı. Tesla Bobini radyo ve kablosuz güç teknolojisinde ve birçok alanda kullanılmaktadir.

Bedava Enerji 

Enerjinin kablosuz iletimi konusunda takıntılı olan Tesla, 1900’lü yılların başında bunun üzerine bir projeye başladı.  Fakat Tesla’nın amacı dünya çapında bilgi paylaşmak ve serbest enerji sağlamak için küresel, kablosuz bir iletişim sistemi inşa etmekti.

Finansal dev JP Morgan’ı içeren bir grup yatırımcının desteğiyle Tesla bedava enerji projesi üzerine çalışmaya başladı . İlk olarak New York’ta bir sitede bir enerji santrali ve büyük bir iletim kulesi ile bir laboratuvar tasarladı ve inşa etti. Bu “ Wardenclyffe “ olarak bilinmektedir.

Ne yazık ki, yatırımcıları arasında Tesla sisteminin inandırıcılığı konusunda şüpheler doğdu. Rakibi Guglielmo Marconi  Andrew Carnegie ve “Thomas Edison’un “ mali desteğiyle kendi radyo teknolojilerinde büyük ilerlemeler kaydetmeye devam ederken, Tesla’nın projeyi yarıda bırakmaktan başka çaresi yoktu.

Wardenclyffe personeli 1906’da işten çıkarıldı ve 1915 yılına kadar saha haciz altına düşer. İki yıl sonra Tesla iflas etti ve çalışma sahası borçlarını ödemek için satılmıştır.

Ölüm Işını İcadı

Bedava Enerji projesinin kapanması ardından sinir krizleri geçiren Tesla, sonunda bir danışman olarak işe geri döndü. Ancak zaman geçtikçe Tesla’nın fikirleri tuhaflaşmaya başlamıştı. Zamanın çoğunu New York’taki parklarda vahşi güvercinlerin bakımına adayarak eksantrikleşti.

Tesla, 2. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği’nden biraz ilgi gören “ Ölüm Işını “ oluşturma konusuyla FBI’ın dikkatini çekti.

Nikola Tesla Nasıl Öldü?

Nikola Tesla Nasıl Öldü?

Toplumdan izole bir biçimde yaşayan Tesla 7 Ocak 1943 ’te hayata gözlerini yumdu.

Beş parasız ölen Nikola Tesla’nın açlıktan öldüğü gibi bilgiler dolaşsa da halka sunulan ölüm nedeni “ Kalp Damarlarında Trombüs” olduğuydu. Tesla son zamanlarında toplumdan izole bir şekilde yaşamış olsa da mirasları günümüzde hala yaşıyor.

Editörün Yorumu : Son olarak yazıyı Nikola Tesla’nın bir sözü ile bitirmek istiyorum :

“ Barış ancak evrensel aydınlanma ve ırkların birleşimiyle mümkündür. Ne yazık ki bu mutlu andan çok uzağız “. Diyor Tesla .

O yüzden bizimle kalın, BİLİMLE kalın .

Bugün öğrendiğiniz ufak bir bilgi gelecekteki kariyerinizi şekillendirecektir.

Editör / Yazar: Alper Kirlioğlu

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Nikola Tesla’nın 1898 Yılında Drone Patenti Aldığı Ortaya Çıktı

Tesla Kimdir? Hayatı, İcatları, Sözleri

Nikola Tesla: Modern Prometheus’un Olağandışı Yaşamı

Tesla ‘nın Zamanının Ötesinde Olduğunu Gösteren 5 Vizyon

Nikola Tesla’nın 100 Yıldan Fazla Süredir Görmezden Gelinen Röportajı

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    otopsi masası

    Otopsi Sırasında Neler Gerçekleştiğini Hiç Merak Ettiniz mi?

    pantheon roma

    Antik Roma Betonlarının Dayanıklı Olmasının Sırrı Çözüldü!