HIV’den Korunmak İçin Hapların Yerini Alan Yeni İmplant

Bugün, HIV’ye yakalanma riski yüksek olan kişiler, maruziyet¹ öncesi profilaksi (PrEP) olarak adlandırılan günlük bir ilaç almayı seçebilirler. Bu onların virüsü yakalamalarını önleyebilir-günlük doğum kontrol hapının hamileliği nasıl önleyebildiğine benzer bir durum.

Ancak bazı insanların her gün doğum kontrol haplarını almayı hatırlamada zorlandıkları gibi, bir insanın PrEP ‘i (maruziyet öncesi profilaksi) sürekli almayı unutabileceği bir ihtimal vardır, bu da onu daha az etkili hale getirir.

HIV’den Korunmak İçin Hapların Yerini Alan Yeni İmplantŞimdi, küresel biyofarmasötik şirketi Merck (Global Biopharmaceutical Company), bu soruna bir çözüm bulduğunu düşünüyor: bir yıl boyunca HIV önleyici ilaçlar sağlayan ve günlük hap ihtiyacını ortadan kaldıran bir implant.

Merck’in HIV implantı, birçok insan tarafından tercih edilen doğum kontrol implantına benzer bir yapıdadır. – bir kibrit çöpü büyüklüğündedir ve bir kişinin üst kolunda derinin hemen altına oturur.
Salı günü, şirket implantın “iyi tolere edildiğini” ve HIV önleyici bir ilaç vermede etkili olduğunu söyleyerek, İmplantın Faz 1² (bkz.dipnot) denemesinin sonuçlarını açıkladı.

Teste sadece 12 kişi katıldı ve sadece 12 hafta sürdü, ancak Merck bir basın açıklamasında sonuçları desteklediğini söyledi.

Bu arada, Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Müdürü Anthony S. Fauci,Testte yer almadığı için temkinli bir şekilde iyimser.

SONUÇ

Merck,The New York Times gazetesine verdiği açıklamada: “Eğer – bakın,vurguluyorum eğer! – eğer daha büyük bir testte ortaya çıkarsa, bir yıl boyunca koruyucu bir ilaç seviyesi sağladığında, bu bir oyun değiştirici (büyük bir olay) olur” dedi.

DİPNOT

Maruziyet¹: Bir olay veya durum sonrasında etkilenme hali.

Profilaksi: Ön koruma,koruyucu. Ayrıca profilaktif tedavi,koruyucu tedavi gibi tabir de vardır.

Faz 1 Evre²: Tedavi sürecindeki her basamağa faz adı verilir.Faz 1 erken evreyi belirtmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: AHMET YAHYA KARATAY

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Beyin Hakkında Bilinen 10 Yanlış

    1 Milyar Hektarlık Bir Orman Küresel Isınmanın Durdurulmasında Yardımcı Olabilir!