İnsan Beyniyle İlgili 10 İlginç Gerçek

Beyinleri yüzde yüz işlevle çalışan birçok kişiden alınan bilgilerle az bilinen 10 gerçeği derledik! Beyin insan vücudundaki en karmaşık organ ve muhtemelen bu evrende mevcut olan en karmaşık oluşumdur.

Dünyadaki en mükemmel insanının yarattığı harikalar insan beyninin bir sonucudur ve bu sonuç insanı şaşırtıcı yapan en önemli özelliktir.

İnsan beyninin karmaşıklığı, kişinin sevdiği anıları güvenle saklayan bir depo görevindedir.

Bir insanın karakteri en fazla beyin tarafından etkilenmekle birlikte kişiye; merak, hareket ve duygu veren insan zihni, kişinin karakterini meydana getirir. Merkezi sinir sistemi için bir komuta merkezi olan beyin, insanlara bol miktarda fiziksel ve zihinsel yetenek sunar.

Bunlar insan beyninin gerçekleştirdiği birkaç önemli rol, ancak insan beyninin en ilginç yanı; tam işlevli bir beyne sahip olan birçok kişi tarafından az bilinen gerçeklerdir.

1. İnsan beyni, merkezi sinir sisteminin merkez komutası olarak görev yapmasına rağmen, insan vücudunda sinirlerden yoksun tek organdır. Bu basitçe, insan beyninin acı hissetmediği anlamına gelir.

2. İnsan beyni, insan vücudunda üretilen toplam enerjinin en büyük kısmını tüketir. Kesin olmamakla birlikte, beyin toplam vücut ağırlığının yalnızca yüzde 2’sini oluşturmasına rağmen, bu enerjinin yüzde 20’sini tüketir. Enerji, sağlıklı beyin hücrelerini korumak ve sinir sinyallerini beslemek için hayatî bir öneme sahiptir.

3. Beyindeki mevcut nöronların sayısı, dünyadaki toplam insan nüfusunun 15 katıdır, bu da yaklaşık 100 milyar kadardır. Bu fazla sayıdaki nöronlar, beynin işlem yeteneğini arttırır.

4. Beynimizin yalnızca yüzde 10’unu kullandığımız popüler efsane, yanlış yorumlanmıştır. Yapılan beyin taramaları, uyurken bile beynimizin çoğunu kullandığımızı açıkça göstermektedir.

5. Albert Einstein’ın beyni 1.230 gram ağırlığındadır, yani normal bir beynin ağırlığından (1.400 gram) yüzde 10 daha küçüktür. Fakat beyninin nöron yoğunluğu ortalamanın üzerindedir.

6. İnsan beyni geçtiğimiz 10.000-20.000 yıllık süre içerisinde kademeli olarak küçülüyor.

7. Ortalama bir beynin günde yaklaşık 50.000 düşünce ürettiğine inanılıyor. Ancak çoğu insanda bu düşüncelerin yüzde 70’inin negatif olduğu tahmin edilmektedir.

8. Beyin hücreleri birbirinden farklıdır. Beyinde 10.000 belirli nöron türü vardır.

9. Beyniniz yaklaşık 12-25 watt elektrik üretir, bu da bir ampulü aydınlatmaya yetecek güç demektir.

10. İnsan beyni, pek çok durumda insanı kandırdığı ve insanların bazı şeyleri gerçeklerden farklı algılamasına neden olduğu için düşünüldüğü kadar mükemmel değildir.

Sonuç olarak, insan beyni hayatî vücut işlevlerini devam ettirmek için azami özen gerektiren inanılmaz bir organdır.

Editör / Yazar: Uğur ÖRDEM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Güneş kaç yaşında, Ne zaman ve nasıl ölecek?

Güneş Kaç Yaşında, Ne Zaman Ve Nasıl Ölecek?

İşte Dünya Tarihinde En İlginç ve Etkili İki Savaş Taktiği !